kertokaapa saako mitä ruokaa oravasta? kiinostas maistaa sitäkin.
orava
11
3584
Vastaukset
- noin nälkää nähdä
Kato pula-ajan keittokirjasta. Joskus kuulin et pihkalle maistuis.
Etköhän jättäisi hyppimään oksalle - ihmisten iloksi, jooko?
- sen näkee jo
ulkoapäin, pyydystele mieluummin rottia, niissä on lihaakin eikä vaan karvoja.
- kävyn syöjä
Pula-aikanahan oravia pyydystettiin oravan nahkojen takia.
Ennenvanhaan oravia on täytynyt olla enemmän, kun joku oli pyytänyt
jopa yli 100 oravaa, mutta kyllä oravakanta on silloin harventunut.
Kyllä silloin varmaan niitä oraviakin syötiin. Ei metsäoravassa varmaaan paljoa lihaa ollut.
Ehkä oravanlihoja kypsytettiin padassa takkatulen loimussa.
Nykyään oraville tarjotaan maapähkinöitä, joten ovat ne oravat vähän pulleampia nykyään, mutta
annetaan oravien olla rauhassa, kun parempaa lihaa saa kaupasta. - monetpolut
kyllä ne on niitä pula-ajan ruokia. ammu ja maista. pihkalle se talvella maistuu. piisami on parempaa, yllättävän hyvää. oravia ovat kypsyttäneet kokonaisena kuorittujen perunoiden päällä. kun päättömät oravat ovat kypsyneet ja vaalenneet niin keittoa on sanottu vauvakeitoksi. ei ole kuulemma kaikki pystyneet syömään..
- snurreapöytään
Samaa kuin esim. kanista eli henki pois, nyljetään, suolestetaan ja paloitellaan.
Suomalainen snurre on vaan niin pieni ettei siinä paljoa lihaa ole, joten ehkä parasta on tehdä siitä pataa - pitkä haudutus, luut antavat makua liemeen ja lihat irtoavat luista.
Ja snurre-muhennos on valmis. - Anonyymi
Itseanikin kiinnosta oravapata, kun se on top 1 Yhdysvaltojen presidenttien suosikkiruokana.
Tietysti aikaa on siita vierahtynyt kun mainitsevat sen ykkosherkukseen. - Anonyymi
Itseanikin kiinnosta oravapata, kun se on top 1 Yhdysvaltojen presidenttien suosikkiruokana.
Tietysti aikaa on siita vierahtynyt kun mainitsevat sen ykkosherkukseen. - Anonyymi
Hmmm... Oraviahan on Amerikassa erilaisia. On maaoravaa (chipmunk) n. 25 lajia, tavallista oravaa (red squirrel, grey squirrel) , viittä lajia preeriakoiraa ja murmelit päälle , että vaikea sanoa onko kaikki maukkaita presidenttien mielestä.
- Anonyymi
oravata patahan, jää linnunpojat ja munat luontoon
http://www.thedump.scoutscan.com/dumpextras/Leader/2000's/2006/2006 Apr/p28_APR06Leader.pdf
- Anonyymi
se voi amerikkalainen orava syödä pähkinöitä ja muita "etelän hetelmiä", tämä meidän kurre on talvella käpyjen ja kuusen kärkkien takia pihkan makuinen. saattaisi olla alkusyksystä paremman makuinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028