Kevyt velli/puuro

aimon

Kaipaisin hieman apuvoimia, koitan keitellä mahdollisimman terveellistä puuroa. Onko kenelläkään kokemuksia suurustuuko vehnäleseet jos niitä turvottaa vedessä ennen keittämistä? Pelkillä leseillä en velliä ole saanut aikaan, aina on täytynyt kaurahiutaleita lisätä koostumuksen takia.

Osaisitko joku vielä auttaa kysymykseen kaurahiutaleiden kaloreista? Koitan selvittää kuinka paljon velli sisältää kaloreita jos keitän sen
4 rkl kaurahiutaleita
2 rkl vehnäleseitä.

Kiitos kovasti:)

3

3539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiutaleet

      on veteen keitettynä 94 kcal. Kaurahiutaleissa on 21 kcal/rkl ja vehnäleseissä 5 kcal/rkl. Tiedot kiloklubi.fi -sivustolta, joka taas perustuu mm. finelin (www.fineli.fi) tietoihin. Pelkistä leseistä ei kannata alkaa puuroa keittämään, vehnälese "käyttäytyy" eri tavalla kuin kauralese. Kauran kuitu muuttuu liisterimäiseksi koostumukseltaan, vehnän ei. Siitä ero.

      Puurosi on vähäkalorinen hiutaleidenkin kanssa keitettynä. Kenenkään ei pidä laihduttaa niin vähillä kaloreilla, että aamupuuroon mahtuisi vain 10-15 kcal. Jos keität sen pelkistä vehnäleseistä, kalorimääräksi tulee sen verran.

      • aimon

        Kiitos vastauksesta, vehnä ei tosiaan itsessään puuroudu samalla lailla kuin kaura käyttäytyy.

        Haluaisin kuitenkin myös huomauttaa jokaisen yhtäläisestä oikeudesta syödä minkälaista ravintoa hyvänsä. Tämä palsta on kuitenkin tarkoitettu asialliseen vinkkien vaihtoon enkä tästä syystä näe tehneeni mitään väärää.


      • ei pula-ajan puuroa

        Ruisleseet ei turpoa ollenkaan ja johan vatsakin alkaa väännellä pelkistä leseistä. Voi syödä aika paljon päivässä ja silti laihtuu ihan hyvää tahtia, ei kannata äärimmäisyyksiin mennä, puuroannoksessa on niin vähän kaloreita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      162
      5142
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      195
      4073
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3715
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      59
      3046
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3000
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1997
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1747
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      36
      1499
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1434
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe