Kevyt velli/puuro

aimon

Kaipaisin hieman apuvoimia, koitan keitellä mahdollisimman terveellistä puuroa. Onko kenelläkään kokemuksia suurustuuko vehnäleseet jos niitä turvottaa vedessä ennen keittämistä? Pelkillä leseillä en velliä ole saanut aikaan, aina on täytynyt kaurahiutaleita lisätä koostumuksen takia.

Osaisitko joku vielä auttaa kysymykseen kaurahiutaleiden kaloreista? Koitan selvittää kuinka paljon velli sisältää kaloreita jos keitän sen
4 rkl kaurahiutaleita
2 rkl vehnäleseitä.

Kiitos kovasti:)

3

3491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiutaleet

      on veteen keitettynä 94 kcal. Kaurahiutaleissa on 21 kcal/rkl ja vehnäleseissä 5 kcal/rkl. Tiedot kiloklubi.fi -sivustolta, joka taas perustuu mm. finelin (www.fineli.fi) tietoihin. Pelkistä leseistä ei kannata alkaa puuroa keittämään, vehnälese "käyttäytyy" eri tavalla kuin kauralese. Kauran kuitu muuttuu liisterimäiseksi koostumukseltaan, vehnän ei. Siitä ero.

      Puurosi on vähäkalorinen hiutaleidenkin kanssa keitettynä. Kenenkään ei pidä laihduttaa niin vähillä kaloreilla, että aamupuuroon mahtuisi vain 10-15 kcal. Jos keität sen pelkistä vehnäleseistä, kalorimääräksi tulee sen verran.

      • aimon

        Kiitos vastauksesta, vehnä ei tosiaan itsessään puuroudu samalla lailla kuin kaura käyttäytyy.

        Haluaisin kuitenkin myös huomauttaa jokaisen yhtäläisestä oikeudesta syödä minkälaista ravintoa hyvänsä. Tämä palsta on kuitenkin tarkoitettu asialliseen vinkkien vaihtoon enkä tästä syystä näe tehneeni mitään väärää.


      • ei pula-ajan puuroa

        Ruisleseet ei turpoa ollenkaan ja johan vatsakin alkaa väännellä pelkistä leseistä. Voi syödä aika paljon päivässä ja silti laihtuu ihan hyvää tahtia, ei kannata äärimmäisyyksiin mennä, puuroannoksessa on niin vähän kaloreita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1914
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1266
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      53
      1145
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      852
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe