suolistosta puuttuu kokonaan kaikki hyvät bakteerit esim e.coli.Mitä se tarkoittaa???Voisiko olla syynä krooniseen väsymysoireyhtymään?Muihin selittämättömiin tauteihin.
Pystyykö tilaa korjaamaan??Auttaisiko immuglobuliinihoito???Kuka olisi oikea lääkäri hoitamaan tapausta?Erikoisala??Vai saako tällaiseen tilaan mitään selitystä??
Paljon kysymyksiä,osaako kukaan vastata??
Pystyykö tilaa korjaamaan??Auttaisiko immuglobuliinihoito???Kuka olisi oikea lääkäri hoitamaan tapausta?Erikoisala??Vai saako tällaiseen tilaan mitään selitystä??
Paljon kysymyksiä,osaako kukaan vastata??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos ei karhulla oo kevväällä colibakteeriloita niin se syöpi hirven paskoo. Niin lähtöö kevätväsymys ja pihkatappi irtovvaa persiistä.
menepäs vaikka gastroenterologin juttusille...
Suolen normaalibakteerikanta voi kärsiä esim. liiallisten antibioottikuurien seurauksena, mutta että se katoaisi kokonaan...hmm..no, vissiin näin voi käydä, jos ab-kuureja on runsaasti peräkkäin..
Jossakinpäin maailmaa tehdään ihmisille ulosteensiirtoja(oikeasti:), jolla häiriintynyt bakteerikanta saatiin korjaantumaan.
Liekkö näitä suomessa tehdään, vaikka kiistattoman tehokkaita ne olisivat..
Suomessa varmaan syötetään vaan maitohappobakteeri-tabuja..
mut menes lääkärin juttusille..
ulosteensiirtoja
vain yhdysputki kuten Nokiallakin, ja ulosteet siirtyvät Maijasta Mattiin tai kuinka päin se nyt menee?
Isompi paine kuitenkin siirtää tavarat pienemmän painen puolelle!
no tästä bakteerikannan katoamisesta voi selitys löytyä ainakin flunssiin ynnä muihin sairauksiin, jotka bakteerit tai virukset ovat aiheuttaneet.
entä, onko maitotuotteiden kanssa ollut ongelmia?