pienahitsin mitoitus

yksinkertainen laskutapa: S355 teräs

Mitä eroa on jos kayttää:
a) hitsin leikkauslujuuden mitoitusarvona 262 MPa
b) sallitulle jännitykselle annetaan leikkausta vastaava arvo 145 MPa.

a) antaa a-mitaksi 3,6 mm
b) antaa a-mitaksi 6,5 mm


Tarkoittaako tuo a-kohta, että on kyseessä leikkausmurtoraja ja b-kohta leikkausmyötöraja???
Mitä käytännön eroa näillä laskutavoilla on?
36648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli sama tehtävä laskettu kahdella tavalla ja toinen antaa a=3,5mm ja toinen a=6,5mm. Kumpi on oikea tapa laskea? Ilmeisesti molemmat ovat oikein?

vetomurtolujuuden nimellisarvo on 510 MPa, josta saadaan hitsin leikkauslujuuden mitoitusarvoksi 262 MPa.

Sallittus jännitys on 227 MPa, josta saadaan hitsiaineen leikkausta vastaava arvo 145 MPa.

Äänestä

mitoitetan. Tämän jälkeen vain huolehditaan siitä, että saumoista tulee vähintäänkin liitettävien mateiaalien paksuisia, jolloin rakenne pettää aina vierestä eikä koskaan hitsisaumasta, jos pettää (tietenkin mieluiten ei koskaan mistään).

Lisäksi hitsattuihin rakenteisiin tulee hitsauksen johdosta niin suuria lämmöstä johtuvia muodonmuutoksia, että ne aina ylittävät materiaalin myötölujuuden (kappale "vetelee" joka suuntaan) ja niitä usein korjaillaan jälkikäteen vaikkapa lämmön avulla. Koko rakenteen on kuitenkin yleensä kestettävä minimivarmuudella (1.5) siihen kohdistuvia rasituksia käytössä ja hitsisaumat tekevät sen yleensä automaattisesti, kunhan ne hitsataan vain oikein.

Se mitä käytetään mitoituksessa rajana vaihtelee. Yleensä lähtökohta on vähintään varmuuskerroin 1.5 peruuttamattomaan muodonmuutokseen (siis myötölujuuteen).

a) ja b) kohtien ero voi johtua rakenteesta ja kuormitussuunnista taikka käytetystä menetelmästä yhdistellä eri jännityksiä.

Äänestä

NORMAALIJÄNNITYKSELLE HITSISSÄ SALLITAAN SAMA JÄNNITYS KUIN S355:SSÄ. LASKE VERTAILUJÄNNITYS KAAVALLA JA SALLITTU JÄNNITYS HALUAMALLASI VARMUUDELLA.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksinkertainen laskutapa kirjoitti:

yksinkertainen laskutapa: S355 teräs

Mitä eroa on jos kayttää:
a) hitsin leikkauslujuuden mitoitusarvona 262 MPa
b) sallitulle jännitykselle annetaan leikkausta vastaava arvo 145 MPa.

a) antaa a-mitaksi 3,6 mm
b) antaa a-mitaksi 6,5 mm


Tarkoittaako tuo a-kohta, että on kyseessä leikkausmurtoraja ja b-kohta leikkausmyötöraja???
Mitä käytännön eroa näillä laskutavoilla on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu