voiko kasvissosekeittoon...

mooontämmöönen

laittaa (tummaa/vaaleaa) soijarouhetta??? ootteko tekstannu eiku siis testannu??? oisko jollain reseptiä ko ohjeeseen... sais vähän proteiniakin....

7

2978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soija on kiistanalainen tuote ja sen suhteen tulisi olla hyvin varovainen. Nykyisin soijaa lisätään jo hyvin moniin elintarvikkeisiin lepiin, lihatuotteisiin.

      Suurin syy soijaproteiinin lisäämiseen eläinkunnasta peräisin oleviin lihatuotteisiin ei ole sen terveellisyys, vaan sen hinta. Halvan hintatason maista tuotettuna se on erittäin edullinen lisäaine, jolla voi korvata merkittävänkin määrän eläinperäistä proteiinia.

      Soijaa tutkitaan nykyään maailmalla aika paljon. Soija nimittäin sisältää fylaatteja, jotka estävät mineraalien imeytymistä. Soijassa on kasviestrogeenejä, joilla on vaikutusta lasten hormoneihin. Varsinkin poikalasten hormonitasapaino saattaa mennä täysin sekaisin. Soija myös lisää naisilla rintasyövän riskiä ja jopa aivovaurioita miehillä, naisilla ja lapsilla. Soija aiheuttaa myös kilpirauhashäiriöitä ja lisää munuaiskiven riskiä.

      Itse vältän kaikkia elintarvikkeita joihin on lisätty soijaa.

      • olet hieman väärässä

        Selitäpä seuraava; aasiassa soijaa on käytetty jo vuosituhansien ajan. Siltikään aasialaisilla ei ole enempää rintasyöpäätai aivovaurioita, päinvastoin tuntuvat lisääntyvän aivan levottomaan tahtiin eikä näytä poikalastenkaan hormonitasapainot ole heittäneet kun kerran lisääntyvätkin vallan mainiosti.

        Totta, aasiassa käytetään paljon mm. tofua, misoa, tempehia, yms. fermentoituja soijavalmisteita mutta on harhaluulo että siellä syötäisin VAIN näitä. On todisteita että soijapavusta on tehty Kiinassa maitoa jo satoja vuosia sitten.

        Hormonejahan saamme ravinnosta ja ympäristöstä muutenkin paljon. Lihasta ja maitotuotteista saamme mm. lehmän luontaisia hormoneja että lehmiin ruiskutettuja kasvuhormoneja. Ei se ole sen turvallisempaa. Kalakaan ei käy täyspainoisesti proteiinin lähteeksi sen sisältämän elohopeapitoisuuden vuoksi, kalaa vain kahdesti viikossa.

        Fakta on kuitenkin se, että proteiinia on jostain saatava. Kasvissyöjiä on tutkittu laajassa tutkimuksessa mm. Ruotsissa parisen vuotta sitten, jolloin todettiin että vegaanit ovat terveitä, joskin normaaliväestöä hoikempia (ei ole huono asia lainkaan kun puolet väestöstä on ylipainoisia). Ja vegaanithan tunnetusti käyttävät paljon soijaa monissa eri muodoissa.

        Itse käytän soijamaitoa, soijajogruttia, soijarouhetta ja tofua. Lisäksi käytän herneproteiinijauhoa ja riisiproteiinia ja näiden yhdistelmällä takaan riittävän proteiininsaannin, ja täydellisen aminohappokoostumuksen.


      • Ylara

        Vegaaniveljeni on syönyt soijatuotteita vuosia eikä mitään ole tapahtunut. Tai sitten se ja monet muut on muutenkin jo niin sekaisin, ettei mikään haitta-aine näy missään. :D

        Minusta soija on todella terveellistä, etenkin jos vertaa johonkin geenimanipuloituun lihaan.

        ja loppujen lopuksihan kaikki on epäterveellistä. Juusto aiheuttaa syöpää, maito aiheuttaa syöpää, pavut ja herneet pierettävät, samoin kaali...


    • laittanut...

      ...molempia, ja ihan hyvää on ollut. Muistathan, että myös pavuista, linsseistä, herneistä jne. saa proteiinia, ja ne sopivat mainiosti kasvissosekeittoihin.

    • miksei voisi!

      Voi tottakai laittaa. Myös soijaproteiini-isolaatti sopii. Itse käytän hernoproteiinia, siinä on hieman herneinen maku joten sopii kasvissosekeittoihin hyvin maun puolesta.

    • on ihan

      Hyvä käyttää, mutta tulisi tarkistaa, ettei se ole geenimaipuloitua soijaa. GM soijan vaikutuksista, kun ei ole pitkän aikavälin näyttöä.

      Nykyään maat ovat hyvin saastuneita, siksi kun vuosikymmeniä on maahan kylvetty kemiallisia lannoitteita ja käytetty hyvin paljon tuholaismyrkkyjä.

      Osa näistä lannoitteistä ja hyönteismyrkyistä siirtyy elintarvikeisiin ja saamme niitä ruoan mukana elimistöömme. Loput jäävätkin sitten maaperään. Tämän lisäksi tulee huomioida esim. happosateet, jolloin ilmakehään vuosikymmeniä menneet aineet tulevat sateiden mukana maaperään.

      Käyttäkään aina mieluiten luomua, se on nykyaikana terveellisin vaihtoehto.

    • ......

      Miksei sitä voisi kokeilla. Itse kuitenkin soseuttaisin joukkoon mieluummin herneitä, papuja tai linssejä. Ovat myös hyvin proteiinipitoisia ja sopivat ehkä vähän paremmin sosekeittoon. Tietenkään mikään ei estä sinua kokeilemasta myös soijarouhetta. Voihan siitäkin tulla ihan mielenkiintoisen makuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      5345
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2460
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      80
      1813
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1457
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      184
      999
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      970
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      899
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      813
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      699
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      691
    Aihe