voiko kasvissosekeittoon...

laittaa (tummaa/vaaleaa) soijarouhetta??? ootteko tekstannu eiku siis testannu??? oisko jollain reseptiä ko ohjeeseen... sais vähän proteiniakin....
73166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Soija on kiistanalainen tuote ja sen suhteen tulisi olla hyvin varovainen. Nykyisin soijaa lisätään jo hyvin moniin elintarvikkeisiin lepiin, lihatuotteisiin.

Suurin syy soijaproteiinin lisäämiseen eläinkunnasta peräisin oleviin lihatuotteisiin ei ole sen terveellisyys, vaan sen hinta. Halvan hintatason maista tuotettuna se on erittäin edullinen lisäaine, jolla voi korvata merkittävänkin määrän eläinperäistä proteiinia.

Soijaa tutkitaan nykyään maailmalla aika paljon. Soija nimittäin sisältää fylaatteja, jotka estävät mineraalien imeytymistä. Soijassa on kasviestrogeenejä, joilla on vaikutusta lasten hormoneihin. Varsinkin poikalasten hormonitasapaino saattaa mennä täysin sekaisin. Soija myös lisää naisilla rintasyövän riskiä ja jopa aivovaurioita miehillä, naisilla ja lapsilla. Soija aiheuttaa myös kilpirauhashäiriöitä ja lisää munuaiskiven riskiä.

Itse vältän kaikkia elintarvikkeita joihin on lisätty soijaa.

Äänestä
  • Selitäpä seuraava; aasiassa soijaa on käytetty jo vuosituhansien ajan. Siltikään aasialaisilla ei ole enempää rintasyöpäätai aivovaurioita, päinvastoin tuntuvat lisääntyvän aivan levottomaan tahtiin eikä näytä poikalastenkaan hormonitasapainot ole heittäneet kun kerran lisääntyvätkin vallan mainiosti.

    Totta, aasiassa käytetään paljon mm. tofua, misoa, tempehia, yms. fermentoituja soijavalmisteita mutta on harhaluulo että siellä syötäisin VAIN näitä. On todisteita että soijapavusta on tehty Kiinassa maitoa jo satoja vuosia sitten.

    Hormonejahan saamme ravinnosta ja ympäristöstä muutenkin paljon. Lihasta ja maitotuotteista saamme mm. lehmän luontaisia hormoneja että lehmiin ruiskutettuja kasvuhormoneja. Ei se ole sen turvallisempaa. Kalakaan ei käy täyspainoisesti proteiinin lähteeksi sen sisältämän elohopeapitoisuuden vuoksi, kalaa vain kahdesti viikossa.

    Fakta on kuitenkin se, että proteiinia on jostain saatava. Kasvissyöjiä on tutkittu laajassa tutkimuksessa mm. Ruotsissa parisen vuotta sitten, jolloin todettiin että vegaanit ovat terveitä, joskin normaaliväestöä hoikempia (ei ole huono asia lainkaan kun puolet väestöstä on ylipainoisia). Ja vegaanithan tunnetusti käyttävät paljon soijaa monissa eri muodoissa.

    Itse käytän soijamaitoa, soijajogruttia, soijarouhetta ja tofua. Lisäksi käytän herneproteiinijauhoa ja riisiproteiinia ja näiden yhdistelmällä takaan riittävän proteiininsaannin, ja täydellisen aminohappokoostumuksen.

    Äänestä

  • Vegaaniveljeni on syönyt soijatuotteita vuosia eikä mitään ole tapahtunut. Tai sitten se ja monet muut on muutenkin jo niin sekaisin, ettei mikään haitta-aine näy missään. :D

    Minusta soija on todella terveellistä, etenkin jos vertaa johonkin geenimanipuloituun lihaan.

    ja loppujen lopuksihan kaikki on epäterveellistä. Juusto aiheuttaa syöpää, maito aiheuttaa syöpää, pavut ja herneet pierettävät, samoin kaali...

    Äänestä

...molempia, ja ihan hyvää on ollut. Muistathan, että myös pavuista, linsseistä, herneistä jne. saa proteiinia, ja ne sopivat mainiosti kasvissosekeittoihin.

Äänestä

Voi tottakai laittaa. Myös soijaproteiini-isolaatti sopii. Itse käytän hernoproteiinia, siinä on hieman herneinen maku joten sopii kasvissosekeittoihin hyvin maun puolesta.

Äänestä

Hyvä käyttää, mutta tulisi tarkistaa, ettei se ole geenimaipuloitua soijaa. GM soijan vaikutuksista, kun ei ole pitkän aikavälin näyttöä.

Nykyään maat ovat hyvin saastuneita, siksi kun vuosikymmeniä on maahan kylvetty kemiallisia lannoitteita ja käytetty hyvin paljon tuholaismyrkkyjä.

Osa näistä lannoitteistä ja hyönteismyrkyistä siirtyy elintarvikeisiin ja saamme niitä ruoan mukana elimistöömme. Loput jäävätkin sitten maaperään. Tämän lisäksi tulee huomioida esim. happosateet, jolloin ilmakehään vuosikymmeniä menneet aineet tulevat sateiden mukana maaperään.

Käyttäkään aina mieluiten luomua, se on nykyaikana terveellisin vaihtoehto.

Äänestä

Miksei sitä voisi kokeilla. Itse kuitenkin soseuttaisin joukkoon mieluummin herneitä, papuja tai linssejä. Ovat myös hyvin proteiinipitoisia ja sopivat ehkä vähän paremmin sosekeittoon. Tietenkään mikään ei estä sinua kokeilemasta myös soijarouhetta. Voihan siitäkin tulla ihan mielenkiintoisen makuista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mooontämmöönen kirjoitti:

laittaa (tummaa/vaaleaa) soijarouhetta??? ootteko tekstannu eiku siis testannu??? oisko jollain reseptiä ko ohjeeseen... sais vähän proteiniakin....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu