voiko kasvissosekeittoon...

mooontämmöönen

laittaa (tummaa/vaaleaa) soijarouhetta??? ootteko tekstannu eiku siis testannu??? oisko jollain reseptiä ko ohjeeseen... sais vähän proteiniakin....

7

3158

Äänestä

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soija on kiistanalainen tuote ja sen suhteen tulisi olla hyvin varovainen. Nykyisin soijaa lisätään jo hyvin moniin elintarvikkeisiin lepiin, lihatuotteisiin.

      Suurin syy soijaproteiinin lisäämiseen eläinkunnasta peräisin oleviin lihatuotteisiin ei ole sen terveellisyys, vaan sen hinta. Halvan hintatason maista tuotettuna se on erittäin edullinen lisäaine, jolla voi korvata merkittävänkin määrän eläinperäistä proteiinia.

      Soijaa tutkitaan nykyään maailmalla aika paljon. Soija nimittäin sisältää fylaatteja, jotka estävät mineraalien imeytymistä. Soijassa on kasviestrogeenejä, joilla on vaikutusta lasten hormoneihin. Varsinkin poikalasten hormonitasapaino saattaa mennä täysin sekaisin. Soija myös lisää naisilla rintasyövän riskiä ja jopa aivovaurioita miehillä, naisilla ja lapsilla. Soija aiheuttaa myös kilpirauhashäiriöitä ja lisää munuaiskiven riskiä.

      Itse vältän kaikkia elintarvikkeita joihin on lisätty soijaa.

      • olet hieman väärässä

        Selitäpä seuraava; aasiassa soijaa on käytetty jo vuosituhansien ajan. Siltikään aasialaisilla ei ole enempää rintasyöpäätai aivovaurioita, päinvastoin tuntuvat lisääntyvän aivan levottomaan tahtiin eikä näytä poikalastenkaan hormonitasapainot ole heittäneet kun kerran lisääntyvätkin vallan mainiosti.

        Totta, aasiassa käytetään paljon mm. tofua, misoa, tempehia, yms. fermentoituja soijavalmisteita mutta on harhaluulo että siellä syötäisin VAIN näitä. On todisteita että soijapavusta on tehty Kiinassa maitoa jo satoja vuosia sitten.

        Hormonejahan saamme ravinnosta ja ympäristöstä muutenkin paljon. Lihasta ja maitotuotteista saamme mm. lehmän luontaisia hormoneja että lehmiin ruiskutettuja kasvuhormoneja. Ei se ole sen turvallisempaa. Kalakaan ei käy täyspainoisesti proteiinin lähteeksi sen sisältämän elohopeapitoisuuden vuoksi, kalaa vain kahdesti viikossa.

        Fakta on kuitenkin se, että proteiinia on jostain saatava. Kasvissyöjiä on tutkittu laajassa tutkimuksessa mm. Ruotsissa parisen vuotta sitten, jolloin todettiin että vegaanit ovat terveitä, joskin normaaliväestöä hoikempia (ei ole huono asia lainkaan kun puolet väestöstä on ylipainoisia). Ja vegaanithan tunnetusti käyttävät paljon soijaa monissa eri muodoissa.

        Itse käytän soijamaitoa, soijajogruttia, soijarouhetta ja tofua. Lisäksi käytän herneproteiinijauhoa ja riisiproteiinia ja näiden yhdistelmällä takaan riittävän proteiininsaannin, ja täydellisen aminohappokoostumuksen.


      • Ylara

        Vegaaniveljeni on syönyt soijatuotteita vuosia eikä mitään ole tapahtunut. Tai sitten se ja monet muut on muutenkin jo niin sekaisin, ettei mikään haitta-aine näy missään. :D

        Minusta soija on todella terveellistä, etenkin jos vertaa johonkin geenimanipuloituun lihaan.

        ja loppujen lopuksihan kaikki on epäterveellistä. Juusto aiheuttaa syöpää, maito aiheuttaa syöpää, pavut ja herneet pierettävät, samoin kaali...


    • laittanut...

      ...molempia, ja ihan hyvää on ollut. Muistathan, että myös pavuista, linsseistä, herneistä jne. saa proteiinia, ja ne sopivat mainiosti kasvissosekeittoihin.

    • miksei voisi!

      Voi tottakai laittaa. Myös soijaproteiini-isolaatti sopii. Itse käytän hernoproteiinia, siinä on hieman herneinen maku joten sopii kasvissosekeittoihin hyvin maun puolesta.

    • on ihan

      Hyvä käyttää, mutta tulisi tarkistaa, ettei se ole geenimaipuloitua soijaa. GM soijan vaikutuksista, kun ei ole pitkän aikavälin näyttöä.

      Nykyään maat ovat hyvin saastuneita, siksi kun vuosikymmeniä on maahan kylvetty kemiallisia lannoitteita ja käytetty hyvin paljon tuholaismyrkkyjä.

      Osa näistä lannoitteistä ja hyönteismyrkyistä siirtyy elintarvikeisiin ja saamme niitä ruoan mukana elimistöömme. Loput jäävätkin sitten maaperään. Tämän lisäksi tulee huomioida esim. happosateet, jolloin ilmakehään vuosikymmeniä menneet aineet tulevat sateiden mukana maaperään.

      Käyttäkään aina mieluiten luomua, se on nykyaikana terveellisin vaihtoehto.

    • ......

      Miksei sitä voisi kokeilla. Itse kuitenkin soseuttaisin joukkoon mieluummin herneitä, papuja tai linssejä. Ovat myös hyvin proteiinipitoisia ja sopivat ehkä vähän paremmin sosekeittoon. Tietenkään mikään ei estä sinua kokeilemasta myös soijarouhetta. Voihan siitäkin tulla ihan mielenkiintoisen makuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      101
      706
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      598
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe