Red mercury totta vai tarua.

U S S R

Onko kyseinen aine lithium 6 vai joku muu.Onko sitä oikeasti olemassa?

Taitaa Fetti olla oikeassa väittäessään että luurankoja on ja paljon kaapeissa.

11

9332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Google on olemassa

      Googletapa red mercury tai punainen elohopea. Siellä kerrotaan.

      • U S S R

        Wikipedia väittää että totta ja toisaalla väitetään että pelkästään huhu. Ei taida tositietoa olla asiasta?


    • Fusion fuel
    • Idänkauppias

      Neuvostoliiton hajotessa oli muutaman vuoden ajan melko villit markkinat mm. erilaisten alkuaineiden kaupassa. Itsekin välitin mm. titaanilevyjä ja ns. harvinaisia maametalleja jonkun verran. Kaupat olivat selkeät ja toimin agenttina löydettäni ostajat.

      Red mercury (punainen elohopea) oli silloin "kuuma aine" (ja puheenaihe), josta venäläiset hämärämiehet pyysivät tähtitieteellisiä hintoja. Väitettiin vaihtelevasti, että sitä käytetään ydinaseissa tai rakettien polttoaineissa, vähän milloin missäkin. Mahdollista ostajaa ei kukaan tarjoaja kuitenkaan voinut nimetä. Ei myöskään aineen tarkkaa käyttötarkoitusta.

      Punainen elohopeahan ei aineena ole mikään ihmeellisyys, ja vaikea kuvitella, minkälaisena katalysaattorina se edes voisi toimia ydinpommeissa tai raketeissa. Eri asia, jos "red mercury" olisi sitten ollut jonkinlainen peitenimi.

      Toistaiseksi pidän koko ainetta venäläisten huijareiden keksintönä. "Reilussakin" kaupassa oli aina fuskua: mm. osa titaanilevyistä osoittautui Klaipedan satamassa alumiiniksi. Onneksi kauppahintaa ei ollut sentään etukäteen maksettu ennen tavaran tarkistamista.

      • joka haluaa

        suojella mustan pörssin kauppiaita. Niitä jotka ovat vastuussa mahdollisista terroristien käsiin joutuneista ydinaseista ja joiden räjäyttäminen länsi-maissa on vain ajan kysymys.


      • tarvii?
        joka haluaa kirjoitti:

        suojella mustan pörssin kauppiaita. Niitä jotka ovat vastuussa mahdollisista terroristien käsiin joutuneista ydinaseista ja joiden räjäyttäminen länsi-maissa on vain ajan kysymys.

        "Vain ajan kysymys." Joo, Neuvostoliiton hajoamisesta on kohta 20 vuotta, joten eiköhän pommit olisi jo paukkuneet, jos tuolla aineella pystyisi sellaisen helposti tekemään.


      • pullavanu

        1970-luvulla ainetta, jota kutsuttiin punaiseksi elohopeaksi oli neuvostovenäjällä. Siellä opiskelleet kansainväliset opiskelijat värvättiin kuljettamaan ainettaa kotimaihinsa hyvää korvausta vastaan. Luulen, että kyseisellä aineella täyteettiin konsulaattien varastot myöhempää käyttöä varten. Nyt on se aika koittanut ainakin Englannissa, aineen jäljet johtavat neuvostovenäjälle.


    • Anonyymi

      Tehkää vaikka pommit jenkki markettien tarvikkeista "tehkää Ihmemies MacGyverit" toimii !

    • Anonyymi

      Kyseinen aine on tunnettu huijaus. Elohopean mikään isotooppi ei ole ydinräjähdyksen tuottamisen kannalta mielenkiintoinen aine. Jos olisi mahdollista jotakin ainetta käyttäen tehdä väitteiden mukaisesti pesäpallon kokoisia ydinaseita niin sellaisia olisi jo tehty ja niitä olisi jo salakuljetettu. Varsikin, kun tuota punaista elohopeaa on mukamas ollut pidempään kaupan.

      en.wikipedia.org/wiki/Red_mercury

      Katsokaa englanninkielisestä wikipediasta punaisen elohopena kohdalta mitä huijauksesta tiedetään.

    • Anonyymi

      Elohopeasta on olemassa nestemäisenä ja kiinteänä useitakin eri yhdisteitä, versioita, joista osa on punaisia. Millään niistä ei kuitenkaan ole käyttöä ydinaseteknologiassa eikä myöskään yliluonnollisia ominaisuuksia. YouTubesta kyllä löytyy hämmästyttäviä videoita aiheesta. Ne näyttävät amatöörikuvaajien ottamilta ja käsittelemättömiltä videoilta, mutta epäillä sopii.

    • Anonyymi

      Jostai aikoinaan luin jutun että tuo kyseinen aine olisi Neuvostoliiton kemianteollisuuden kehittämä räjähdysaine.
      Yksi " salkullinen" tuota r-ainetta pystyisi tuhoamaan vähintään yhden asuinkorttelin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      137
      11225
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10351
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8050
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6588
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5739
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      81
      5187
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      155
      4464
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4276
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4122
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      136
      3666
    Aihe