Saksassa Emdenissä Pohjanmeren rannikolla on jo maailman suurin 6MW ja 60m/127m siivillä varustettu tuulivoimala. Kuulema 3 000 talouden sähköt omakotitaloille. Talvikausien kylmänä jaksona tuotanto on kesäkuukausiin
KAKSINKERTAINEN!(Kauppalehden 22.10.2008 ilmoitusliite sivu 4).Suomen tuulivoimaloille 2008 VTT Hannele Holttinen mitatut vuosipysyvyyshyötysuhteet jopa 56%, kun ydinvoimalla 20% on jo liki mahdotonta!
Suomen UUDISENERGIAN EI YYDINVOIMAN EU:n vaatima osuus nousee 2020 38prosenttiin. Ja vuoteen 2050 mennessä pitäisi päästä 60%! Sanoo YLE radiouutiset 10.11.2008.
Harvemmin kerrotaan julkisuuteen että JOKAISELLE esim. OL-3 ydinvoimalalle pitäisi rakentaa 1,7 kertainen määrä uudisenergista tuulivoimaa, bioenergiaa, ja vesivoimaa! OL-3 takia tarvitaan nyt 2 720MW uudiosenergiaa! Päälle JO v.2020 tasovaateen n. 1 500MW uudisenergialisät. Eli yhteensä n. 4 200MW EI YDINUUDISENERGIAA! Miettikääs kun yhä päälle tulevasta mahdollisesta lisäydinvoimalasta tulee VIELÄ 2 500MW biouudispakkoa EU:sta/pala!
KAKSINKERTAINEN!(Kauppalehden 22.10.2008 ilmoitusliite sivu 4).Suomen tuulivoimaloille 2008 VTT Hannele Holttinen mitatut vuosipysyvyyshyötysuhteet jopa 56%, kun ydinvoimalla 20% on jo liki mahdotonta!
Suomen UUDISENERGIAN EI YYDINVOIMAN EU:n vaatima osuus nousee 2020 38prosenttiin. Ja vuoteen 2050 mennessä pitäisi päästä 60%! Sanoo YLE radiouutiset 10.11.2008.
Harvemmin kerrotaan julkisuuteen että JOKAISELLE esim. OL-3 ydinvoimalalle pitäisi rakentaa 1,7 kertainen määrä uudisenergista tuulivoimaa, bioenergiaa, ja vesivoimaa! OL-3 takia tarvitaan nyt 2 720MW uudiosenergiaa! Päälle JO v.2020 tasovaateen n. 1 500MW uudisenergialisät. Eli yhteensä n. 4 200MW EI YDINUUDISENERGIAA! Miettikääs kun yhä päälle tulevasta mahdollisesta lisäydinvoimalasta tulee VIELÄ 2 500MW biouudispakkoa EU:sta/pala!
Vastaukset 13
Vanhimmat
sitä foliohattua päässäsi!
Se on sitä kun elämme kapitalismissa. Raha meitä tyhymänä pittää.
Katkaisemme sähköt kotoasi. Me tuotamme sähköä paljon, ylimääräistäkin kaikille mutta me vedämme sähköt pois siltä joka meille ei maksa, kun me tahdotaan rahaa että joku saa käyttää näitä sähköjä. Olemme myös vesiasioissa samalla linjalla, käytät maapallon omaa vettä hyväksi jota maapallo on yli 70% täynnä. LUULITKO ETTÄ ANNAMME SITÄ ILMAISEKSI, maksa laskut tai emme anna sinulle vettä. Etkö maksa vuokraasi, jaa EIKÖ OLE RAHAA, me sitten potkimme sinut talostasi ulos kun et maksa vuokraasi talostasi.
EIKÖ OLE VARA MAKSAA SAKKOJA, no me otamme sinun autosi pois sinulta, mieti miten pääset töihin tai mihinkään yleensä sen jälkeen, omapa oli asiasi että vahingossa tuli virhe liikenteessä. Et ole juonut mitään vaan sinun pääsi vain vahingossa keskitti väärään kohtaan huomion.
Termi "vuosipysyvyyshyötysuhde" näyttää olevan sinuun keksintösi. Voisitko määritellä mitä se tarkoittaa.
Vuosipysyvyyshyöttysuhde on aivan tavallinen uudisenergiaan liittyvä termi essimerkkejä:
Täällä laskettiin taannoin, että meidän kolmannesmegawatin rakentamamme vesivoimalan vuosipysyvyyshyötysuhde on 27%. Paljon mahdollista, koska vesivoimalat ovat täysiksi tehotunneiksi muutettuna verkossa vuodesta hyvin tuollaisia määriä vähäjärvisissä pikkujoissaan.
Hannele Holttinen laskee VTT normina määreen CF-lukuna. Eli esim. Lemland 6 ja 2,3MW tuulitehosta oli vertailuvuona verkossa huikeat 56% ajastaan! Kertakaikkiaan mykistäväksi luvuksi voidaan mainita.
Maailman 95% vesijäähdytystorneissaan riutuvat ydinsekot on Antti Vahteran "Ydinenergian uhkapeli" mukaan verkossa VAIN 60% ajastaan, koska ovat perussekundoja. Jos optimistisesti laskemme reaktorin hyötysuhteeksi n.33% saamme näin ydinreaktorin vuosipysyvyydeksi 8% latausseisokkihäviöineen:
0,6* 0,33* 0,92= 18,2%!!!!!!!!!! Voo UUHUU! Ei tosiaan mitään järkeä! Jopa meidän vesivoimalakin peittoaa siis ydinvoimalan keroimella 150%!! Ja tuulivoimalat, no joo hei komeella kaarella TRIPLASTI 300%!!!!
"Termi "vuosipysyvyyshyötysuhde" näyttää olevan sinuun keksintösi. Voisitko määritellä mitä se tarkoittaa."
näyttää!
Googlaamalla sillä sanalla saa vain nuo linkit:
http://www.google.fi/search?q=vuosipysyvyyssuhde&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a
Siis ainoastaan muutama höperö keskustelupalstakirjoitus. Ei yhtään ainoaa linkkiä esim. sähkövoima-alan tai ydinvoima-alan sivustoille, puhumattakaan mistään tieteellisestä sivustosta.
Se pelle keksii omia termejään (tai entisille uusia määritelmiä) ja vaatii muita käyttämään niitä vastoin vakiintunutta käytäntöä.
Mentaalitapaus tuo tyyppi. Mistähän hourulasta lie peräisin? Varmaankin joutunut hunningolle, kun laitoshoitoa on karsittu.
"Eli esim. Lemland 6 ja 2,3MW tuulitehosta..."
Tuo 2.3 MW ei liene tuuliteho, vaan tuulivoimalan nimellissähköteho. Tuulen tehosta saadaan teoriassa mekaaniseksi energiaksi 59.3 %, käytännössä tietenkin vähemmän (Betzin laki, http://en.wikipedia.org/wiki/Betz%27_law). Tämä tuulivoimalan hyötysuhde sinulta on tainnut unohtua kaavoistasi. Samoin on hieman kyseenalaista verrata maailman parhaan(?) tuulivoimalan käyttöastetta kaikkien (?) ydinvoimaloiden keskiarvoon.
Suomen tuulivoimalat tuottivat v. 2007 keskimäärin 20 % nimellistehostaan, ydinvoimalat n. 90%.
hyvää juttua faktoilla!!!
Muutama vuosi sitten tosiaan Suomen parhaan tuulivoimalan hyötysuhde Porissa oli klassinen 1MW 43,5% (1,93snt/kWh). Mutta kuten huomaamme on luku taas kerran noussut selkeästi ja on nyttemmin kokojen kasvaessa 2,3MW/64m masto JO 56%.
Kun tällä hetkellä tuloillaan on jo 7MW tuulimyllykoko. Lisäksi mastot jopa 200m. Ja mikä parasta tuotto TUPLANTUU kun siirrytään ofshoreille, on Norjan ja Ruotsin ilmoittamat 75-95% täysin relistisia jo! Tanskassa suuniteltavat 10MV ja liki KOLMANNESKILOMETRIN korkuiset koneet heittämällä rikkovat tällaiset Suomen nykyennätykset toki.
Ja on tosiaan niin, että kun lasketaan nyky-ydinvoimaloitten reaktorien vuosipysyvyyksiksi yli 20% ollaan väärässä! Mitä rajummin ydinaavikoituminen iskee ja laitoksien koot ydinvoimilla kasvaa pudotaan VÄÄJÄÄMÄTTÄ alle 20%! Toki hyvä niin, kun energiapositiivista uraaningrammaakaan ei olla kaivettu sitten Tsekin Euroopan VIIMEISEN energiapositiivisen uraanikaivoksen sulkeutuessa uraanin loppumiseen 2007!)Tämä FAKTA on toki silkkaa juhlaa ydinalalle ollut siitä asti kun USA MIT sen laski tapahtuvaksi jo 1988!)
Venäjän Putin kommentoi Venäjän Majakin sulkemisen samasta syystä. TVO:n Pertti Simola vakuutti näin käyvän, mutta mitä tekeekään punaraivoisa ydinala? Lemppaa Simolan, vaientaa nettikeskustelut aiheesta sanomalla, että ydinala ei keskustele vaan totesi tekevänsä myyrämntyönsä toimeaan "HINNALLA MILLÄ HYVÄNSÄ!!"
Saisinko kommenttia muuten näihin ja v. 2007 90%>11% saantiin romahtaneista Cernin kokeista täällä palloilevilta tyhmemmiltäni toki siis ydinklingoneilta?
Taitaa Fettis saada Moskovan kielistäkin yleisöä pikkuhiljaa... Eli Moskovanpietarin KGB
Финн был уволен атомной электростанции электрика (ArtoLauritzz), который думает, он знает все, от ядерной энергии, kertoilee уже о том, что излучение проходит вдоль электроэнергию власти. Лично я работал в момент, так что Чернобыль, чем в Сосновый Бор, а также встретился с такой же человек, который странным образом за клик и начать писать всякого рода искаженной информации о ядерной энергии и выступают против него. Очевидно, в данном же случае.
Trastsui davarits.
Holotna? Davaj , davaj!
Tsajulle.
foliohattu päähän! Se auttaa KGB:täkin vastaan!
Odotappa kun vielä tulee OL4, LO3 ja Fennovoima. Sittehän sulla vasta pääseki raivoisat tröötit pilistä näppiksille. Ja sehän on varmaa, että 2 kpl vielä rakennetaan OL3:sen jälkeen!!!!!! Varo vaan!!