voiko joku viisaampi ihminen kertoa mitä tuo sade määrää kertoo? esim silloinhan on jo kohtalaista sadetta jos on 5mm tunnissa? tyhmä ei tajua ku kuulostaa vähältä kun aattelee et tunnissa voi tulla lunta jopa 5cm. mut eihän 5mm ole ku 0.5cm? selventäkää asia.
sade mm?
10
21437
Vastaukset
- ei kai taas?
5 milliä tunnissa on kunnon sadetta.
Yhden millimetrin kerros vettä tarkoittaa yhden litran vesimäärää neliömetrille. 5 mm sadetta olisi siis 5 litraa vettä neliömetrille.
Lumisateesta puhuttaessa lumi täytyy laskea vedeksi. Lumessahan on vain vähän vettä lumikerroksen paksuuteen nähden. Ja paljon ilmaa.- Anonyymi
Mikä o aika kun tuo ilmoitettu määrä vettä tulee jos esim 1 mm?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä o aika kun tuo ilmoitettu määrä vettä tulee jos esim 1 mm?
Vuorokausi
- Vihermarja
Kunnon rankkasateeks voidaan kyllä sanoa vasta n. 20-45 mm per tunti. 5 mm on ihan kohtalaista.
- Anonyymi
Entä 2mm onko paha sade
- fet1
Et saanut vielä oikeaa vastausta. Eli sentti sadetta tarkoittaa 10cm lunta! Näin helppoa muistaa se siis perimmältään on.
Kun kesäkuivaan maahan sataa tuuman = 25 mm vettä se on se perusjokien kynnys, joka alkaa nostattaa virtaamia. Jälleen helppoa muistaa.
Suomessa sataa 2mm/vrk, noin keskimäärin, (Norjassa esim. 4metriä/v.!). Josta meillä mereen haihduntojen jälkeen lirii 50%= 1mm.
Puolestaan valuma-alueeltaan neliökilometri tuottaa keskimäärin SUOMESSA 10L/s vettä jokiimme ja järviimme.
500mm/vuosi on aavikkosadannan raja. Joten Suomi on "ydinaavikkoa" nykyisestä -31% ydinaavikoitumistaan johtuen!- JaskasW
Eli vielä tarkentaen.
Sademittarissa lumi sulatetaan vedeksi, jotta saadaan mitattua sademäärä.
1mm vettä = 1cm lunta.
5mm vettä = 5cm lunta.
Vaikka tuo onkin vain arvio ja riippuu lumen ominaisuuksista, se on yleisesti hyväksytty tapa ja ilmatieteen laitoskin käyttää sitä arvioissaan.
- Anonyymi
Haluisin tietää että onko esim 1mm tai 2mm paljon tai onko se rankkaa sadetta tai ripsimistä tai jotain jos vaikka sanotaan että 2mm sataa nin onko se paljon vettä tulee tai vähän vettä tulee tai miten tietää että se on vähän ja paljon tai onko se rankkaa en vain tajua että miks ei voi vaan kun puhelimelta säätä katsoo nin ei voisi vaan lukea rankkaa sadetta tai pientä sadetta yms
- Anonyymi
Se riippuu...
Olin muutaman kaverin kanssa kurssilla Floridassa, missä sataa paljon. Paikallinen inssi kuuli meidän olleen puoli vuotta aikaisemmin Kaliforniassa, joka taas on todella kuivaa seutua.
Jenkki-inssi kertoi, että kuuden tuuman sade on rankkasade sekä Floridassa että Kaliforniassa. Floridassa se tarkoittaa sitä, että vettä tulee kuuden tuuman paksuudelta ja Kaliforniassa sitä, että pisarat osuvat kuuden tuuman päähän toisistaan.
2 mm tunti on ihan jo sadetta, mutta ukkoskuuroissa 10 - 20 mm/tunti ei ole harvinaista. Ja Floridan ukkoskuurossa se kuusi tuumaa tunnissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se riippuu...
Olin muutaman kaverin kanssa kurssilla Floridassa, missä sataa paljon. Paikallinen inssi kuuli meidän olleen puoli vuotta aikaisemmin Kaliforniassa, joka taas on todella kuivaa seutua.
Jenkki-inssi kertoi, että kuuden tuuman sade on rankkasade sekä Floridassa että Kaliforniassa. Floridassa se tarkoittaa sitä, että vettä tulee kuuden tuuman paksuudelta ja Kaliforniassa sitä, että pisarat osuvat kuuden tuuman päähän toisistaan.
2 mm tunti on ihan jo sadetta, mutta ukkoskuuroissa 10 - 20 mm/tunti ei ole harvinaista. Ja Floridan ukkoskuurossa se kuusi tuumaa tunnissa.Tarkastin.
Floridassa kesäkuusta syyskuuhun keskimääräinen kuukausittainen sademäärä on 200 - 250 mm. Suomessa vastaavina kuukausina 58 - 75 mm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721