Eiks ne oo melkeen QUU sama asiaijja?
Mitä eroa on gulassilla ja Storganoffilla?
Oolofi
132307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
se Storganoffi?
Eroja voi itse tutkia maanmainion Raholan ruokasanastosta:
http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/sanaind.html
Etsi sieltä kirjainten G ja S kohdalta!
kirjoittaa noin, ei voi ottaa vakavasti, eikä myöskään hänen kysymystään.
ja siinä on paljon paprikaa ja perunaa. Ainekset ovat yleensä pieninä kuutioina.
Stroganoff on taas pata, jota leimaa se, että sinne mukaan laitetaan suola-/maustekurkkua ja kermaa tai perinteisesti smetanaa.
Molemmat ovat tosi hyviä.... :)
Tehdään myös pataruokana, eroten selvästi gulassi-keitosta.
Sroganoff ei ole alunperin mikään pataruoka vaan nopeasti paistettua mureata naudanlihaa tarjottuna tietynlaisella kastikkeella, jossa yleensä on ainakin smetanaa ja sinappia. Usein mukana on myös sipulia ja sieniä.
Nämä patamaiset versiot kuuluvat omaan koto-Stroganoffiimme eikä tähän venäläisen keittiön klassikkoon. Sen alkuperäinen nimi on muuten Govjadina po-strogonovski, s gorchitseju eli naudanlihaa Stroganoffin tapaan sinapilla.
Ruotsissahan tästä on oma versionsa, missä liha korvataan falukorvilla eli kyseessä on oikeastaan lähes vegeversio aidosta asiasta.
Prahassa söin tosi sakean gulassikeiton, jota mielestäni voisi kutsua padaksi, mutta keiton nimellä sitä tosiaan myytiin.
Otin sitä lautasellisen alkuruuaksi ja kadutti, että olin vielä tilannut pääruuan sillä jo tuo gulassi olisi riittänyt vallan mainiosti, vaikka olikin jo lähes viikko harjoiteltu Tsekin ylisuuria, ylirasvaisia ja ylimakeita syömisiä.
Melko lailla oikeassa olet noissa stroganoff-mietteissäsi. Minä tosin teen stroganoffini juuri noin kuin alussa kerrot, jopa fileestä, ja suikaloin lihat. Nopea ruskistus tulikuumassa pannussa, niin että lihat jäävät sisältä roseeksi, ja yhdistän sitten vasta valmiiseen, toisessa pannussa/kattilassa tekemääni kastikkeeseen, enkä enää sen jälkeen muhita.
P.S. Miksi otsikkosi muuten on englanniksi (Beef Stroganoff)? Ihan vain uteliaisuuttani kysyn, kun on venäläinen ruoka? :)
Lisäkkeenä perunaa, riisiä tms. harvemmin keiton kera.
Anteeksi vähän myöhäinen vastaus - työmatkakiireitä. Laitoin tuon yleisimmän englanninkielisen nimen siksi, että jos joku haluaa hakea reseptiä googlettamalla, niin tuolla ohjeita löytyy - muunkin kuin makkarastroganoffin. Venäjänkielisellä nimellä ei löydy - jollei sitten hae kyrillisessä muodossa ja venäläisiltä sivuilta alkuperäisiä. Paninhan kuitenkin tuon alkuperäisen venäjänkielisen ruoan nimen mukaan - kuriositeetin vuoksi lähinnä ja osoittamaan alkuperää.
Venäjänkielisiltä sivuilta saattavat reseptit jäädä useimmilta hakematta vaikka kyllä niitä jo alkaa löytyä näköjäään eri saiteilta. Eivät vain tahdo aueta minun venäjäntaidoillani.
valmiiksi mukana keitossa, tietenkin.
Gulassi on alun perin unkarilaisten paimentolaisten avotulen päällä riippuvassa padassa keittämä liharuoka. Unkarissa gulassi on vielä nykyäänkin aina keitto. Perinteisesti gulassi valmistetaan naudanlihasta, mutta nykyään kaupunkiversiona sitä tehdään usein sianlihastakin, ja jopa broilerigulassia olen saanut. Gulassin valmistuksessa ruskistetaan ensin padassa tai sipuli, paprika ja lihapalat. Liemestä saadaan maukas ja punainen paprikalla ja valkosipulilla. Perunat, porkkanat ja pienet taikinamykyset lisätään loppuvaiheessa. Itävaltalainen myöhäisempi versio gulassista on pataruoka.
Stroganoffin alkuperä on ylhäisempi. Se on keittiömestarin luomus, jossa yllättäen saapuneen suurehkon seurueen ateriaa varten lihaa jatkettiin taitavasti ja onnistuneesti suolakurkkua ja smetanaa sisältävällä kastikkeella. Myös stroganoffista on nykyään erilaisia muunnoksia, joissa lihat paloitellaan suoraan kastikkeeseen tai lihan tilalla käytetään makkaroita.
Ruokien alkuperistä on aina monta tarinaa ja jokaisen oma on aina se oikea. Ei tuo "lihanjatkotarinakaan" taida totta niskassaan kantaa - hauska sinänsä, mikä ettei.
Stroganoffin alkuperästä - kuten ei edes siitä kestä Stroganoffista oli oikein edes kyse - ei ole olemassa täyttä varmuutta. Yleisemmin se yhdistetään venäläisessä gastronomiassa kai Grigory Stroganoviin. Grigoryn keittiömestaria - jonka ruoan väitetään kehittäneen - ei tunneta nimeltä, mutta erään tarinan mukaan tämä liharuoka oli huonohampaisen kreivin mieleen, koska sitä oli helppo pureskella ja niellä.
Kuten oikein sanot, tästä on monta reseptiä, mutta jos pitäydymme alkuperäisissä venäläisissä versioissa ei niistä löydy yhdestäkään suolakurkkua missään muodossa - ei edes lautasen reunalla. Sitävastoin sieniä löytyy useimmiten ja kastike on suurustettua lihalientä maustettuna sinapilla, sipulilla, vähällä määrällä valkosipulia ja smetanaa. Joskus voi väriä olla paranneltu tomaattipureella.
Gulassisi on toki aivan oikea - keittohan se on ja pelastanut monen olon heikolla hetkellä. Saksankielisissä maissa on listalla aivan rehellisesti jopa usein, että "Gulaschensuppe". Noita mykyjä joskus kai voi olla - yleisimmin ei, enpähän muista törmänneeni.
se voi olla myös tulista, s. ei koskaan
on tämä vaan hauska palsta, kuka tekemällä tehtailee viestejä ja kyssäreitä, jotta Suomen kansa viettää aikaa täällä eikä vaikka seksiä vonkaamassa