Kyselin 31.10. huonolla menestyksellä palstalla Veneily - Laivat & merenkulku seuraavaa:
"Millähän tavalla vaasalaissyntyinen Georg Zachriz (Zacharias?) Forsman, myöhemmältä nimeltään Yrjö Sakari Yrjö-Koskinen (1830-1903) liittyy merenkulkuun?"
Löytyisiköhän vastaus tältä palstalta?
"Millähän tavalla vaasalaissyntyinen Georg Zachriz (Zacharias?) Forsman, myöhemmältä nimeltään Yrjö Sakari Yrjö-Koskinen (1830-1903) liittyy merenkulkuun?"
Löytyisiköhän vastaus tältä palstalta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yrjö Sakari Yrjö-Koskinen? Eikös hän ollut niitä suomalaisuusmiehiä eli fennomaaneja?...
Vastausta tuohon merenkulkukysymykseen en kyllä hoksaa.
Mutta sattuukos joku tietämään mitä Y.S.Y.-K. tarkoitti esittäessään SUOMON käyttöön ottamista?
Suomo oli kaiketi Yrjö Sakari Yrjö-Koskisen ehdotus kansallisen rahayksikön (valuutan) nimeksi.
Y.S.Y-K oli kolmikymppinen kaveri Suomen markan käyttöönoton aikoihin (1860).
”Merenkulku” on yksi Yrjö Sakari Yrjö-Koskisen ”keksimistä” uudissanoista. Muita häneltä peräisin olevia sanoja kielessämme ovat mm. ”aselepo, epäkohta, itsehallinto, kahvila, kulkuneuvo, kunnalliselämä, lukutaito, lääketiede, ohjelma ja päivämäärä”.
http://www.compuline.fi/ComDocs/Suomi/uushlp/html/fin-2gfo.htm
Vastaus kysymykseeni olisi löytynyt yksinkertaisesti kirjoittamalla Googleen hakuehdoksi ”Yrjö Sakari Yrjö-Koskinen merenkulku”.
Tällä palstalla oli joitakin viikkoja sitten puhetta sanasta ”kuninkaatar”. Sana ”kuningatar” on peräisin Carl Axel (Kaarle Akseli) Gottlundilta (1796-1875). Muita hänen sanojaan ovat ”ajanlasku, ikuistaa, kansalainen, kansallinen, kirjasto, opisto, runollinen, toimittaja, uskomus ja yhtenäinen”.
Suomalaisuusmiehiä taisi olla Gottlundkin. Kerrotaan hänen rakastaneen erikoisesti Savon murretta:
"- - en minäkään ole varsin selvä Suomalainen, sillä ei yksikään taijak tehä ihtesäk paremmaksi kuin hään on. Minä olen syntynyt ja ylöskasvatettu Ruohtalaisessa kielessä, niin kuin on jo mainittu; ja olen vasta siitten harjoittannut oppiaksein tätä Suomalaista puhetta. Minä en taija seneistä, enkä tahokkaan asettaa minun puheeni esimerkiksi muillen ? ainoastaan koetteeksi."
Gottlund myös "löysi" suomalaismetsät ja metsäsuomalaiset...
..kivasta vastauksestasi ja linkistä.