Jouluateria?

Toulujonttu

Mitä kaikkea syöt jouluaaton pääaterialla? Ja mitä juot?

15

2646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katatonttu

      Jouluna pääaterialla syödään tietenkin..
      Näitä ilman ei joulu ole joulu..
      Imellettyä perunalaatikkoa, porkkanalaatikkoa ja lanttulaatikkoa.Rosollia, sienisalaattia ja marinoitua valkosipulinkynsiä. Kinkku ja karjalanpaistia. Jälkkäriksi viktoriankiisseliä.

    • katatonttu

      niin ja juomaksi tietenkin kotikaljaa ja vettä..

    • syön:

      1. Alkupaloiksi silliä, graavilohta, kylmäsavulohta, lämminsavulohta (kylmänä), rosollia, piparjuuritahnaa, keitettyä kiinteätä perunaa. Juomana IV-olutta (saksalaista tai tšekkiläistä) ja jääkylmää viinasnapsia.

      2. Pääruoaksi harmaasuolattua joulukinkkua kylmänä mutta lämpimän kinkunpaistoliemen kera, kotitekoista sinappia, pieniä lihapyöryköitä, maksapasteijaa, lanttulaatikkoa, maksalaatikkoa (kinkunpaistoliemellä "terästettynä"), valkosipulisuolakurkkua, keitettyä kiinteätä perunaa. Juomana punaviiniä.

      3. Jälkiruoaksi espresso-kahvia (vähintään tuplana), suklaakonvehtia ja konjakkia.

      • syödään

        jouluaattona perunoita, kinkkua, peruna,lanttu- maksa ja porkkanalaatikkoa. Salaateista rosolli, italiansalaatti, vihreä salaatti. Kaloista graavilohta, lasimestarin silliä sinappisilakoita. Lihapullia, palakastiketta. Juustolautanen löytyy myös sekä joululimppuja. Ruokajuomina maito, kotikalja ja vichy. Itse teemme kaikki ruuat kotikaljoineen lukuunottamatta leipi. Jälkkärinä on yleensä aattona kahvi tortut piparkakut hedelmäkakku. Yleensä en kyllä jaksa ottaa mitään makosta, kun syönyt suolasta masut täyteen. Joulupäivälle saatetaan tehdä sit joku jäädyke tms.


      • sienisalaatti
        syödään kirjoitti:

        jouluaattona perunoita, kinkkua, peruna,lanttu- maksa ja porkkanalaatikkoa. Salaateista rosolli, italiansalaatti, vihreä salaatti. Kaloista graavilohta, lasimestarin silliä sinappisilakoita. Lihapullia, palakastiketta. Juustolautanen löytyy myös sekä joululimppuja. Ruokajuomina maito, kotikalja ja vichy. Itse teemme kaikki ruuat kotikaljoineen lukuunottamatta leipi. Jälkkärinä on yleensä aattona kahvi tortut piparkakut hedelmäkakku. Yleensä en kyllä jaksa ottaa mitään makosta, kun syönyt suolasta masut täyteen. Joulupäivälle saatetaan tehdä sit joku jäädyke tms.

        unohtui vielä tuosta listasta :)


    • ..ruokia...

      ..löytyy pöydästä eli
      Silliä, graavilohta, savulohta, rosollia, kinkkua, karjalanpiirakoita, coctail-lihapullia,lihahyytelöä, keitettyjä perunoita, joululimppua, lanttulaatikkoa, porkkanalaatikkoa, imellettyä perunalaatikkoa, sienisalaattia (ei aina), herneitä, pikkuporkkanoita, hyvää sinappia on oltava ja juomana kotikaljaa, maitoa, olutta, viiniä tai vettä.

    • perinteistä

      Kaloja (savustettuja, suolattuja), ehkä hiukan mätiä.
      Kinkkua, lanttu-, porkkana-, maksa- ja perunalaatikkoa (perunalaatikko imellettyä), karjalanpaistia tai naudan palapaistia, rosollia, italiansalaattia.
      Joululimppua, emmentaljuustoa.
      Juomana olutta, maitoa, vettä tai kotikaljaa, EI VIINIÄ, ei sovi etikkaisille kaloille eikä imelille laatikoille.

      • tiitsuliidia

        Jouluaterialla niitä perinteisiä:
        - Porkkanalaatikko
        - Lanttulaatikko
        - Keitetyt perunat
        - Keitetyt miniporkkanat
        - Keitetyt herneet
        - Kinkkua ( vain pieni rullakinkku )
        - Joululimppua
        - Juustoa
        - Kahvit piparit tortut


    • menyytä

      vuosittain. Syödään vain niitä, jotka suosikeiksi havaittu.
      Kinkkua, hirvipaistia, graavilohta, imellettyä perunalaatikkoa, lanttulaatikkoa (itse tehtyjä), jotain salaattia, siinä se. Perunoita ei erikseen keitetä, kun on laatikoita. Soosi kinkunpaistoliemestä.

    • Tonttu

      Pääosin joulupöydästämme löytyvä seuraavat herkut:

      Alkuruoka:
      -Graavilohi, kylmäsavulohi, lasimestarinsilli,
      -rosolli, pastasalaatti, sienisalaatti, vihersalaatti,
      -lisäksi erilaisia herkkuja eri vuosina esim. kylmäsavuporo, sillitartar, erilaisia pateita,
      -karjalanpiirakka, munavoi
      -keitetty peruna

      Pääruoka:
      -kinkku ja paistoliemestä valmistettu kastike
      -lanttu- ja porkkanalaatikko
      -herneitä ja luumuja
      -keitetty peruna
      -eri vuosina erilaisia kasvislisäkkeitä esim. kasvispateeta tai kasvisvuokaa

      Juomana kotikalja, puna- ja valkoviini, myös olutta, jos haluaa

      Jälkiruoka joka vuosi eri (ikinä sitä ei vaan kukaan aattona jaksa syödä) esim. suklaakakkua,juustotarjotin, jokin jäädyke ym.

      Kaikki ruokalajit on itse tehtyjä, ainoastaan jokin erikoisherkku on voitu hankkia valmiina.

    • ja muuta mukavaa

      Joulupöydästäni löytyy ainakin:

      -keitettyjä pottuja
      -uunissa paahdettuja rosmariinikasvistikkuja
      -keitettyä ruusukaalia "voikastikkeella"
      -itseleivottua leipää
      -ostettua tummaa kovaa leipää
      -avomiehelle graavilohta
      -itsetehtyä perunasalaattia
      -cavi-art levävalmistetta Sour Supremen kanssa
      -itsetehdyt laatikot eli imelletty peruna ja lanttu, mahdollisesti myös porkkana
      -soijakinkku tai pähkinäinen linssimureke pääruoaksi laatikoiden oheen.

      -jos jaksan, väännän vielä jonkun punajuuripateen tai punajuurirullan jossa tuorejuustotäyte.

      -jälkiruokana itseleivottua taatelikakkua ja sekahedelmäkiisseliä kermavaahdon kera

      • vegetaristin joulu...

        eli edellisestä unohtui ne juomat.

        Ruokajuomana joko hyvää olutta (esim. jotain Shepherd Neame-panimon olutta, tai vaikka Ruddles Countya, O'Kellsin IPAa tai Litovelia)

        Myös punaviiniä yleensä on tarjolla.


    • kotikokkikolmonen

      Ihan tarkka menyy ei vielä ole valmistunut, mutta jotain tämmöistä:

      Alkupaloiksi sienisalaattia (se on ihan must), rosollia kastiketta, graavilohta, savutofua, juustoja, voita, joululimppua.

      Pääruoaksi lanttulaatikkoa, porkkanalaatikkoa (ilman riisiä!), imellettyä perunalaatikkoa, pähkinöillä täytettyä punakaalia, tomaattikastiketta, kaalisalaattia. Ehkä jotain sian ruumiinosaa (tämä on vielä vähän epävarmaa).

      Jälkkäriä ei kukaan kumminkaan jaksa, mutta jos sellainen ihme tapahtuisi, niin puurolounaalta on varmaan jäänyt luumukiisseliä jäljlle. Toki saa myös ottaa suklaata tai pipareita tai luumukakkua.

      Juomana on jotain sopivaa jouluisaa olutta, vettä, ehkä kotikaljaa, ja punkkua. Vettä tai kotikaljaa on pakko olla janojuomaksi, minulla olut nimittäin lisää janoa eikä vie sitä.

      Kaalisalaattina on muuan tietty oma suosikkini, jota olen tehnyt jouluksi jo varmaan 30 vuotta. Oma perinneruokani siis jo.

    • ulpukkaraitti

      Meillä on yritetty kuulostella mitä kannattaa laittaa.
      Kaikki ne ruuat mitä kukaan ei halua on karsittu pois.
      Kinkkua ja porkkana-ja lanttulaatikkoa.
      Sienisalaattia, pojalle punajuurisalaattia sekä tuoresalaattia.
      Pieniä kuorittuna keitettyjä perunoita.
      Ahti-tomaattisilliä ja kylmäsavulohta.
      Hyvää ruisleipää.
      Juomaksi kivennäisvettä ja light-limua.
      Jälkkäriksi kahvia ja hedelmäinen täytekakku.
      Myös hedelmäsalaatti tai hedelmärahka on kuulunut jouluruokiin.
      Luumua, rusinaa, imellettyä perunalaatikkoa, lipeäkalaa yms. ei meillä näy :)

      • ton lipeäkalan

        lapsuuden aikasista jouluista. Ihan kamalaa, äitini liotti kuivaa kapakalaa siis turskaa vaikka kuinka kauan. Mutta se oli isäni herkkua ja siksi sitä oli pakko syödä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      257
      5209
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4231
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4051
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3637
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3600
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3355
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      16
      2752
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2606
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2536
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      65
      2417
    Aihe