Kiinnostaisi suuresti tietää, että voisiko missään tilanteessa olla mahdollista että: Henkilö, joka varhaislapsuudessaan syyllistyy julmaan väkivallantekoon voi traumatisoitua kyseisestä tapahtumasta ennemmin tai myöhemmin? Vaikka siis itse olisikin väkivallantekijä eikä uhri.
Mikäli ei, niin muuttaako tilannetta se, jos tekijä olisi koko lapsuutensa ajan kokenut myös itseensä kohdistunutta väkivaltaa. Eli olisi samalla sekä uhri että tekijä. Voisivatko myös itse tehdyt väkivallanteot traumatisoida häntä, mahdollisten muiden traumojen ohella?
Itseaiheutettu trauma ???
2
714
Vastaukset
- Jokelamaniac
Ihmisen on mahdollista mokata itsensä myös aikuisena, tehdä jotain ajattelematonta ja havahtua jälkeenpäin tekonsa karmeuteen. En käsitä, miksi tämä ei voisi olla mahdollista myös lapsuudessa.
Lasta tunnetusti repivät jo sutheessa äitiin, isään ja sisaruksiin ristiriitaiset tunteet, rakkaus ja viha eivät suljet toisiaan pois. Tämä voi jo sellaisenaan aiheuttaa sisäisiä ristiriitoja, vaikka yksilö ei edes tekisi mitään. - Anonyymi
Kuvittelisin, että monille aikuisillekin väkivaltarikoksen tekijöille jää trauma tapahtuneesta. Vaikka olisi suunnitellut teon etukäteen, niin liekö se tosipaikan tullen mitään mukavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424370
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384109- 643766
- 1153682
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans343557Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe743393- 902962
- 542845
- 252656
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142364