Lumettomalle talvelle oma nimi: marras

Talvi on ihanaa aikaa, kun on lunta ja pakkasta. Voi luistella, hiihtää jne. Nykyään varsinkin Etelä-Suomesta puuttuu lumi talvella.

On pimeää, on elotonta, ei ole enään värikkäitä kasveja, niin kuin syksyllä. Minusta lumettoman ja lumisen talven ero on niin suuri, että olen ajatellut, että tämä märkä ja lauha aika voisi olla erillinen vuodenaika, siis nimeltään: marras, koska nimi merkitykseltään liittyy kuolemaan. Luonto on hyvin pimeä ja aikalailla kuolleen näköinen lumettoman talven aikana. Siksi tämä nimi.
8771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onkohan kukaan laskenut, että kuinka monta ihmishenkeä säästyisi, jos lunta ei tulisi enää lainkaan Suomessa? Varmaan luku olisi muutamia satoja, jotka eivät kuolisi liikenteessä liukkaan kelin vuoksi, ja eivät liukastuisi kävellessään hiekoittamattomalla katukäytävällä ja löisi päätänsä kohtalokkaasti.

Monet perheet ja omaiset säästyisivät suurelta surulta, jos kuolemaksi olevaa lunta ja pakkasta ei enää ikinä sataisi Suomeen.

Jussi Halla-Ahoa mukaillen: kun kerran ihmisiä joka tapauksessa kuolee talven takia, niin toivottavasti juuri niille käy pahiten, jotka sitä talvea ja lunta eniten toivovat.

Äänestä
  • Lumi ei ole kuolemaksi. Kunnon talvi on kuulunut todella pitkän näin pohjoiseen ympäristöön. Et ole ikinä varmaan ajanut autoa. Lumi valaisee hyvin ympäristöä, eli autoilu helpottuu. Tällä hetkellä jalankulkija ei edes heijastimien kanssa meinaa erottua pimeällä liikenteellä. Kerran olen meinannut ajaa jalankulkijan päälle, koska on hyvin pimeää, eikä kulkijaa näkynyt. Ja omasta kokemuksestani omaa ajotaitoa ei saa arvioida väärin, kun on liukasta.

    Ja jos ollaan tarkkoja, niin nimenomaan kesällä kuolee eniten kolareihin. Tuo juttusi on tekosyy, etkä ymmärrä lumisen talven päälle yhtään. Ja vielä: lumella on kivaa leikkiä, ja pikkupakkasillakin on mukavaa mm. hiihtää, luistella jne. Joten ehdottomasti lumi on erinomainen asia.

    Äänestä

linkolalvi

Äänestä

Tämänpäiväisen Hesarin mukaan lumipeitteen paksuus ja laajuus on lisääntynyt ilmaston lämpenemisen takia.

Äänestä
  • Lumipeitteen paksuus ja laajuus eivät ole lisääntyneet Suomessa.

    Äänestä

  • Satutko olemaan juuri nyt Etelä-Suomessa? Missäpäin? Ainakaan Tampereella sitä ei ole lisääntynyt, koska sitä ei ole.

    Äänestä

  • Oli tosiaan kaunis runo

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


talven ystävä kirjoitti:

Talvi on ihanaa aikaa, kun on lunta ja pakkasta. Voi luistella, hiihtää jne. Nykyään varsinkin Etelä-Suomesta puuttuu lumi talvella.

On pimeää, on elotonta, ei ole enään värikkäitä kasveja, niin kuin syksyllä. Minusta lumettoman ja lumisen talven ero on niin suuri, että olen ajatellut, että tämä märkä ja lauha aika voisi olla erillinen vuodenaika, siis nimeltään: marras, koska nimi merkitykseltään liittyy kuolemaan. Luonto on hyvin pimeä ja aikalailla kuolleen näköinen lumettoman talven aikana. Siksi tämä nimi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu