Kiitos jo etu käteen jos osaatte sanoa.
SUOMEN SISU latinaksi
Lion heart
17671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos kuormurin merkki on tuollainen ja valmistuspaikka Karjaa - Karis, niin AUTOCARRUM FENNII saattasi liipaista läheltä.
Tosin minulla ei ole aavistustakaan latinan suvuista ja deklinaatioista, sattuneesta lukion linjavalinnasta johtuen.
Saamani tiedon mukaan SUOMEN SISU -drinkkiin tarvitaan 5 cl SUOMI-viinaa, 5 cl SISU-viinaa, 10 cl valkoista kookoslikööriä ja vähän grenadiinia. Drinkki rakennetaan siten, etteivät sininen ja valkoinen osa pääse sekoittumaan.
Saattaisin minä yhden moukun kurkkuuni kumota, jos joku tarjoaisi eikä ehtona olisi edes ehdokasjäsenyys jossain hihhulihenkisen kansallismielisessä järjestössä.
"mea culpa"
-Koskela Härmästä.
Suomen sisu = junttius finlandensis. Ole hyvä.
Lapsikin tietää, että nykylatinassa erisnimien johdannaiset aloitetaan versaalilla.
Ja fiksu lapsi tietää, ettei kannata leikkiä kielellä, jota ei osaa.
siinä sitten seurauksena lentää lapsi pesuveden mukana ikkunasta ulos.
...elämöi ja löi".
Eipä olisi kuvitellut, että "suuri" Yucca vaivautuu likaamaan kätensä tällaisen "paska-aiheen" yhteydessä. Tai - ehkä sittenkin juuri tässä... Se selittäisikin paljon.
Odi et amo, guare id faciam, fortasse reguiris, nescio, sed fieri sentio et excrucior.
Leo
Memoria praeteritorum malorum.
-Kullervo Kalervonpoika Koskela Härmästä.
-Syö rautaa paskantaa terästä.
Olen nyt rekisteröitynyt siinä tarkoituksessa, että oikean Englannin filologin voi erottaa kateellisista panettelijoista (kuten edellisen viestin kirjoittajasta), jotka ilkeämielisesti käyttävät nimimerkkiäni epäilyttävien tavoitteidensa saavuttamiseksi.
Sincerley yours,
se oikea "Englannin filologi"
Voisitko kääntää, please
Minäkään en osaa latinaa, mutta ei ole kummakaan juttu selvittää noita parilla hiirulaisen klikkauksella.
Otsikko:
Todellinen ilo on vakava asia
Nimimerkki:
Haetannooko tuo mittää (Ei haavoita)
Viesti:
Vihaan ja rakastan. Ehkäpä ihmettelet, miksi näin?
sinun idioottimöläytyksiäsi englannin kielestä, josta et tiedä juurikaan mitään.
Mistä ihmeestä sinulle voi olla kateellinen?
Kyseessähän on kuuluisa Catulluksen runo Lesbialle. Tuon opin jo lukiossa.
Pitää vain kirjoittaa "quare" ja "requiris".
-Tetigisti acu.
-Kullervo Kalervonpoika Koskela Härmästä.
-Syö rautaa paskantaa terästä.
Haec res nemini contemneda est.
In tyrannos!