Karjalanpiirakan lisäaine riisipuurossa?

Mitä käyttää

Jos teet riisipuuron liian ohueksi, se kiehuu paistaessa. Kun taas teet siitä vahvemman, se on vaikeampi levittää. Katsoin, kerran karjalaisleipomin tätiä, kun hän annosteli riispuuroa piirakalle, se oli lähes löysää. Paino vain vivusta sellaisesta teräsastiasta ja aina sama annos putosi kaulitun kuoren päälle.

Tekisin silloin tällöin niitä, mutta on vaivaloista. Jos jotain saostusainetta olisi piirkkaan, niitä tekisi paljon nopeammin.

3

1585

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raakana

      Eli valmiiseen löysähköön vähän jäähtyneeseen puuroon lisätään vatkattua raakaa kananmunaa.

    • kotipaakari

      Mä teen tuon täytteen aina paksummaksi kuin tavallisen riisipuuron. Levitän sen melko lämpimänä, käytän ruokakermaa (15%) apuna levityksessä, toimii muuten hyvin eikä kuohu yli. Annostelen ruokalusikallisen täytettä ja levitän sen kermaan kastetulla pikkulusikalla. Teen muuten ne aihiotkin aina tähän hommaan sopivalla pasta koneella, piirakan paisto käy kun tanssi...

    • NainenVantaa

      Mun tietääkseni kuohuminen johtuu siitä, että riisipuuroa on löysätty keittämättömällä maidolla. Se siellä uunissa sitten kuohuu.

      Äitini on tehnyt piirakoita 70 vuotta ja minä siinä apuna jo muutaman kymmenen vuotta. Meillä ei kuohu:)

      Mielestäni puuron paksuudella ei ole juurikaan merkitystä, mutta eihän sen velliä kuulu olla. Ja joku laittaa sitä vähemmän, toinen enemmän. Eikähän niiden tehdastekoisilta pidäkään näyttää.

      Itse kun en ole opetellut pulikan (piirakkakaulimen) käyttöä, saan ihanan ohuita kuoria ihan tavallisella kaulimella. Niin se perinteinen osaaminen katoaa tai ainakin muuttaa muotoaan:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      841
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      83
      781
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      690
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      654
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      523
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      183
      522
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    10. Ihmettelen tämän palstan naisia

      Kun ne uskovat olevansa jotain niin ihmeellistä ja hienoa. Ja että kaikki naiset on niin upeita ja hienoja. Että mistä
      Sinkut
      83
      479
    Aihe