Julmustia mistä?

Tänä vuonna

Onko kellään omaa näköhavaintoa ruotsalaisesta Julmust-juomasta tänä joulukautena pääkaupunkiseudulla?

Äsken sitä ei ollut edes Vantaan Ikealla, vaikka vielä vuosi sitten sai. Joskus on näkynyt isoimmissa marketeissa, mutta ei enää.

Auttakee!

8

5036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyjä*

      Löysinkin itse Helleforsin Julmust-juomaa eilen Stockmannilla. Kokeilkaa!

      • sitä myös

        Citymarketista...

        Oli vain niin juonikkaassa paikassa eli mehuhyllystössä eikä virvoitusjuomahyllystössä, ettei ymmärtänyt ensin sieltä etsiä.


      • Anna75
        sitä myös kirjoitti:

        Citymarketista...

        Oli vain niin juonikkaassa paikassa eli mehuhyllystössä eikä virvoitusjuomahyllystössä, ettei ymmärtänyt ensin sieltä etsiä.

        Suomessa "julmust" myydään nimellä Juhlajuoma. Ja sitä tosiaan löytyy lähes kaikista suuremmista kaupoista, esim Prisma tms...

        Tänä vuonna Stockmos maistui hajuvedelle, ja Hellefors voitti makukisan meikäläisen mielestä. Harmittaa, ettei ainakaan Pirkanmaalta ole löytynyt esim. Spendrupsin tai Apotekarnes mustia... Suomessa joutuu tyytymään B-laatuihin :)

        Julmust is a MUST!!
        Sopii hyvin myös kinkun kanssa.


    • TeriB

      Hellensiä löytyy vähän joka paikasta, mutta maistuu aspartaamilta? Sen asemesta aitoa Stockmosin Julmustia ei tänä vuonna tilauksesta huolimatta tullutkaan Kontumarkettiin, Helsinkiin. Espoosta en ole vielä löytänyt koskaan - Nikkilästä kylläkin ja kerran Jumbosta Vantaalta. Laitoin Lars Ekroosille kyselyn, ettei tarvitse joka kauppaan soitella. Markkinointi voisi olla parempikin. Odotellaan............Joulumieltä

    • Apotekarnes rules!

      Itse ostan aina ison satsin Apotekarnes Julmustia tai Påskmustia, kun käyn Ruotsissa siskon luona vähintään kerran vuodessa. Nyt tulee tännä jouluksi, mutta ei ikävä kyllä uskalla ottaa pulloa mukaan matkatavaroihin, ettei pamahda yläilmoissa.

      Ikävä kyllä en ole löytänyt tuota Suomesta, mutta täytyy pitää silmät auki ja esittää toive paikalliseen ruokakauppaan.

    • dfijad

      Ikeasta Tampereelta löytyy, tosin sivusta todella huomaamattomasta paikasta JÄÄKAAPISTA 0,5 litran pullo. Aika hinnakaskin tosin.

    • Anonyymi

      Mistä LIGHT versiota?

    • Anonyymi

      Parempaa kaupan kotikalja on. Voihan itsekin sekoittaa kotikaljaa ja cokista jos tuo hiivamehu sattuu olemaan loppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2288
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1883
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      24
      1568
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1540
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      86
      1293
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      184
      1204
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1120
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      110
      1115
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      942
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      939
    Aihe