Muodostuuko mustassa aukossa "valosta" jälleen kiinteää materiaa, ja voisiko tarpeeksi suuri musta aukko räjähtää uudeksi kosmokseksi?
Ihmissilmälle tyhjänä ja "läpinäkyvänä" näkyvä musta avaruus on oikeasti kaikkea muuta kuin musta ja tyhjä, sehän on pelkkää valoa sen kaikella taajuudella, ihmisilmä näkee vain sen valon joka tulee meitä "kohtisuoraan" ja sattuu osuumaan silmänpohjaan.
Jos ajattelet Kuuta, joka seuraa sinua kun ajat autolla, niihän ei tapahdu, Kuun valon informaatio vain on KOKO taivaalla yhtä aikaa, joka kohdassa ja lisäksi kaikissa ulottuvuuksissa, tulevana ja menevänä.
Jättimäinen musta aukko voisi siis joskus IMAISTA kaiken valon avaruudesta, tyhjää ei jäisi, olis vain yksi energiakeskittymä, tämmäinen voisi poksahtaa luontevasti kun "muuta ei olisi".
Vaikka emme sitä ymmärrä että miten!`? voiko valo säteilyavaruus olla samaan tapaan eräänlaista "ainetta" kuin muukin materia, mutta sen "luonne" on vain meillé tyhjältä näyttävä.
Pitää ottaa myös huomioon se että koko tilavaikutelma siinä mielessä on illuusiota koska nyt hetken ulkopuolella ei ole "enää" eikä "vielä" yhtään mitään.
No tässä oli jo liikaa mitä ei varmaan voi koskaan todistaa , valosta-ainetta kiinnostaa.
Ihmissilmälle tyhjänä ja "läpinäkyvänä" näkyvä musta avaruus on oikeasti kaikkea muuta kuin musta ja tyhjä, sehän on pelkkää valoa sen kaikella taajuudella, ihmisilmä näkee vain sen valon joka tulee meitä "kohtisuoraan" ja sattuu osuumaan silmänpohjaan.
Jos ajattelet Kuuta, joka seuraa sinua kun ajat autolla, niihän ei tapahdu, Kuun valon informaatio vain on KOKO taivaalla yhtä aikaa, joka kohdassa ja lisäksi kaikissa ulottuvuuksissa, tulevana ja menevänä.
Jättimäinen musta aukko voisi siis joskus IMAISTA kaiken valon avaruudesta, tyhjää ei jäisi, olis vain yksi energiakeskittymä, tämmäinen voisi poksahtaa luontevasti kun "muuta ei olisi".
Vaikka emme sitä ymmärrä että miten!`? voiko valo säteilyavaruus olla samaan tapaan eräänlaista "ainetta" kuin muukin materia, mutta sen "luonne" on vain meillé tyhjältä näyttävä.
Pitää ottaa myös huomioon se että koko tilavaikutelma siinä mielessä on illuusiota koska nyt hetken ulkopuolella ei ole "enää" eikä "vielä" yhtään mitään.
No tässä oli jo liikaa mitä ei varmaan voi koskaan todistaa , valosta-ainetta kiinnostaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Valohan on ainetta siinä missä mikä tahansa muukin. Jos valonsäde (fotoni) tippuu mustaan aukkoon, aukon energia (massa) kasvaa fotonin energian verran. Se, mihin tuo energia säilöytyy onkin sitten ihan toinen juttu, en usko että kukaan pystyy siihen vielä vastaamaan koska nuo mustat aukot ovat suht huonosti ymmärrettyjä otuksia.
Kuu näkyy taivaalla, koska Aurinko tuottaa joka sekunti valtavan määrän fotoneita ydinreaktiossa. Nämä fotonit sitten lentävät Auringosta poispäin, törmäävät Kuuhun ja siroavat siitä silmiisi.
Ja mitä tuohon valon aineeksi muuttumiseen tulee, sitä tapahtuu ihan itsekseen koko ajan. Hiukkasfysiikassa hiukkaset voivat törmäillä keskenään ja muuttua toisikseen, ja valo on hiukkanen siinä missä muutkin. En ole itse hirveästi tehnyt laskuja teorian pohjalta, joten en osaa suoralta kädeltä sanoa minkälaisia reaktioita on mahdollista tapahtua, mutta luulisin että mikään ei ainakaan kokonaan estä valon muuttumista massiivisiksi hiukkasiksi. Joku muu (joka on joskus laskenutkin näitä juttuja) varmaan osaa vastata tarkemmin.
>fotonit sitten lentävät Auringosta poispäin, törmäävät Kuuhun ja siroavat siitä silmiisi. <
Joo tämän tietenkin ymmärrän, halusin vain havainollistaa, että Kuun valosironta peittää koko taivaan, näemme siitä vain sen mitättömän pienen osan, joka kulloinkin liikkuessamme osuu pienestä silmän "iiriksen aukosta" sisään, jo Kuun valoa on kuutamoisessa "taivaassa" "häikäiseväsi", jos vain sen kaiken voisimme kerralla nähdä, sokeutisimme heti, puhumattakaan kaikesta tähtien ja Aurinkomme valomäärästä.
Olisiko tämä valo sitä pimeää ainetta? emmehän näe siitä kun mitättömän pienen siivun, vaikka millä katsoisimme ja tutkisimme, (valo joka ei ole saapunut silmään tai muuhun laitteeseen on "tulevaisuutta" ja siten se voi näyttää vain läpinäkyvältä)"! tiedämme kuitenkin että avaruus on todellinen valomeri.
Ikävä kyllä vastaus on ei-- valoa ei yksinkertaisesti ole riittävästi, sen energiatiheys on muistaakseni tyyliin 0.01% koko maailmankaikkeuden energiatiheydestä kun pimeän aineen on noin 20%. Lisäksi valo käyttäytyy väärällä tavalla avaruuden laajetessa. Nimittäin fotonien energia pienenee sitä mukaa kun avaruus laajenee, joten niiden energiatiheys pienenee nopeammin kuin tavallisen aineen! Tätäkin voidaan testata ja käy ilmi että pimeä aine on "tavallista", ei valoa.
Valohan on siis itsessään näkymätöntä, valon näkyväksi tulemiseen vaaditaan massallisia hiukkasia,
ihmisen ollessa kysymyksessä, toisenpään massalliset hiukkaset ovat silmän näköhermot, toisenpään vaikkapa Sirius tähden massalliset hiukkaset.
Maan ilmakehä Maan magneettikenttä estää tutkimasta avaruuden "kaikkia tapahtumia" tehokkaasti. Hiukkaskiihdyttimet tai niiden ilmaisimet ovat melkoisen massiivisia laitoksia, mikäli meillä olisi sellainen ilmaisin Maan magneettikentän ulkopuolella, voisi tulla uutta tietoa avaruuden tapahtumista?? miten olis tähdistä lähtevä, lähes valon nopeudella liikkuva pienimassallinen hiukkanen pimeänä aineena, silloin se olisi samalla tavalla näkymätön kuin valokin, no kuitenkin Maassa on hieman hankala tutkia kaikkia avaruuden tapahtumia, koska emme ole "ihan" siellä.
Otat tutkittavaksesi 1 000 000ev klassisen gammafotonin.
Siitä muodostuu ainekenttien vuorovaikutuksessa, jopa reaktorissa, tai biotoopeissamme irti päässeenä energiasisältönsäkin mukaan tuosta vaan kaksi 0,511eV elektronia!
Ilmiö tunnetaan "parinmuodostuksena!" On siis TÄYSIN ydinalan harhaa väittää, ettei (valo)aine olisi mitä konkreettisinta reaktoreista ulos kulkeutuvaa ainetta. Kuten kysyjäkin ilman muuta tajuaa!
luet Raamattua rivien välistä ja löyvvät
(jee)sukset! Niillä onkin sitte hurjan kivvoo laskeskella laulellen mäkijä! On siis tota TÄYSIN väärin väittääpi että se mukamas ois hauskampaa pulkalla! Jopa tohtori Väinö Sutjakka totesi tämän 7 vuotta sitten, eli tota vuonna 1896, tutkiessaan lapamatojen suolistoloisia! Ja tämä on KIISTATON FAKTAMARIINI! MOT
Tämän takia fotonilla ei ole lepomassaa!
http://videot.suomi24.fi/movie/fotonin_synty_.action
Miten se musta aukko muka vetää tilankin itseensä?
melkoista käsien heiluttelua, kun ette osaa kertoa miten vetävä voima välittyy energiasta muodostuvien kappaleiden välillä ja alatte väittämään mustan aukon imevän tilankin itseesnä?
millainen olisi tuo alue josta tila on imetty pois?
Ajatuksenani oli esittää että "avaruus" olisi myös kuin "ainetta" vain eri muodossa kun me.
Toisin sanoen avaruus olisi hyvin hienojakoista ainetta, niin ettemme voi sitä koskaan edes mitata omalla materiallamme, oli miten oli,,,mutta kuitenkin pimeä¨, mustalta ja läpinäkyvän tyhjältä näyttävä avaruus on todellisuudessa aivan jotain muuta.
http://www.onesimpleprinciple.com/24
Kyllä niissä on useissa kuvissa näkynyt navoilta lähtevät hyvin nopeat suihkupurkaukset.
Lienee niin, että paine kasvaa niin suureksi, että jostain ne purkautuvat.
Olisiko kyseessä massakeskittymät, joiden pyörähdysnopeudet ovat pienet, jolloin aineet ja energiat pakenevat napojen kautta syntyneen paineen vaikuttamina.