Kuinka tasaista luomutuotteiden laatu yleensä on. Onkohan niissä yhtä paljon vikoja kuin muussakin ruoassa?
Itse mietin tuota kun ostin luomujyviä. Se "luomutila" on vankilan, että kuinka tasaista sitten on laadun valvonta. Ne näyttä sille että on samaa viljaa kuin leikkuupuimurilla pellosta saa eli joukossa on kauraa, joku herne ja rikkaruohon siemeniä & pikkuisen muuta roskaa. Mitään vaarallista ei ole näkynyt. Olisi vain tarvinnut koneellisesti lajitella, niin olisi vehnän joukosta erottunnu ne muut pois. Viljasiilossa on kai lajittelematonta, mutta pikkukaupoissa ja pikkupusseissa saisi olla sitä mitä etiketissä lukee.
Luomun tasainen laatu
3
3888
Vastaukset
- Hondo
Tästä syystä pientä rikkaa on huomattavasti enemmän kuin normaaliviljassa.Lajittelu kyllä puhdistaa viljaa varsin tehokkaasti mutta ei ihan 100%sti.Vieraat lajikkeet voivat johtua monesta eri syystä, mutta yleensä viljassa on niitä muutama yksilö/100g.
- orvokki-1
Itse olen syönyt luomuruokapiirin kautta toimitettuna parilta uusmaalaiselta viljatilalta viljoja (kauraa, ohraa, vehnää). Laatu on ollut hyvä. Varsinkin mannaryyneissä ero "kaupan" ryyneihin on ollut luomun huomattavasti paremmassa maukkaudessa (olisiko kiinni lähinnä jauhatuksesta kuluneesta lyhyestä ajasta eli tuoreudesta).
Huonompaa laatua olen itse tavannut suuren ruokatalon valmistamissa perus-ryyneissä, joissa tuotetun erän valvonta ei ole näyttänyt olevan niin tarkkaa...
Eli eroja on paitsi tuotantotavasta johtuen, myös pientuottaja - suuri ruokatalo -akselilla sekä ruoan tuoreudessa ja toimitustavoissa. - vähintään luomua
Olen syönyt 100% luomua jo 7 v ja voin sanoa että
laatu on jo nykyisin vähintäänkin korkeatasoista.
Pienet pakkaukset on tietty ongelma ja jos kauppias
ei pidä huolta mikä, niin vain ruoka pilaantuu, mutta jos
tuote on muuten kunnossa niin en ole vielä huonoa saanut.
Parempi olo ja parempi mieli on tullut kaupan päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392417
- 571393
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381313- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40929Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122808- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586