Nzame loi maailman

Eräs afrikkalainen luomismyytti kuuluu vapaasti tiivistettynä seuraavasti:

*****
Alussa ei ollut maata, ei taivasta. Ei eläimiä, ei kasveja. Oli vain Jumala nimeltään Nzame. Hänellä on kolme eri muotoa: Nzame, Mebere ja Nkwa. Alussa Nzame loi taivaan ja Maan. Taivaan hän säästi itseään varten. Hän puhalsi Maahan ja erotti näin vedet mantereesta. Nzame loi Maalle kaiken: Auringon, Kuun, tähdet, taivaankannen, kasvit ja eläimet.

Kun Nzame oli valmis, hän kutsui Meberen ja Nkwan paikalle ja sanoi: "Katsokaa. Tämän minä olen luonut. Onko näin hyvä?" Mebere ja Nkwa vastasivat tyytymättöminä: "Näemme paljon kasveja ilman hoitajaa. Näemme paljon eläimiä ilman isäntää."

Isännöiksi näille kaikille olevaisille he asettivat elefantin, koska hänellä oli viisautta; leopardin, koska hänellä oli voimaa ja viekkautta; sekä apinan, koska hänellä oli häijyyttä ja notkeutta. Mutta itse Nzame halusi tehdä vielä paremmin. Hän loi kuolemattoman olion joka oli aivan he itse ja antoi tälle nimeksi Fam. Sitten he kolme sanoivat Famille: "Ota maa haltuusi. Olet tästä eteenpäin kaiken olevaisen isäntä."

Ylpeänä voimastaan, vaikutusvallastaan, kauneudestaan ja kyvystään päihittää kaikki luodut eläimet, Famista kasvoi häijy: Hänestä tuli ylimielinen, hän kohteli eläimiä julmasti ja lakkasi palvomastaa kolmiyhteistä luojaansa Nzamea.

Nzame raivostui suunnattomasti. Hän huusi suureen ääneen ja kutsui ukkosta nimeltä: "Nzalan, tule!" Taivaiden tulet laskeutuivat metsien päälle ja polttivat kaikki kasvit tieltään. Kaikku muu elävä kuivui, kuoli ja hiiltyi hirvittävässä kuumuudessa. Mutta ensimmäinen mies, Fam, jolle luoja oli sanonut "Sinä et ole koskaan kuoleva" säästyi, sillä sen minkä luoja on kerran antanut, ei kukaan voi koskaan ottaa pois.

Sitten Nzame kohdisti katseensa kauttaaltaan hiiltyneeseen ja kuivaan maahan, jossa ei ollut mitään elävää. Hän nolostui ja päätti tehdä kaiken uudelleen ja paremmin. Hän asetti hiiltyneen maan päälle uuden kerroksen. Kerroksesta kasvoi valtava puu yhä suuremmaksi ja suuremmaksi. Aina kun puusta tippui yksi siemen, se kasvoi uudeksi puuksi tai kasviksi. Aina kun puusta tippui yksi lehti maahan, se kasvoi ja kasvoi kunnes siitä muodostui jokin eläin. Veteen tippuneet lehdet alkoivat uimaan ja niistä muodostuivat kaikki veden elävät.

Kaikille eläväisille piti luoda uusin isäntä. He loivat uuden miehen kuvakseen, aivan kuten Famin. Miehen nimeksi tuli Sekume. Hänellä oli samat kädet ja samat jalat kuin Familla, mutta hänen mielensä oli eri ja hän tulisi kohtaamaan kuoleman. Nzame näki ettei Sekumen ollut hyvä yksin. Niinpä hän sanoi Sekumelle: "Tee itsellesi Puusta nainen" ja Sekume teki. Naisen nimeksi tuli Mbongwe. Miehen ja naisen Nzame loi kahdesta osasta: Gnoulista (ruumis) ja Nsissimistä (sielu). Ensimmäisen miehen, Famin, hän karkoitti syvälle maan uumeniin.
******

Ja nyt seuraa se varsinainen pähkinä kaikille kreationisteille ja miksei muillekin:
-Pystytkö osoittamaan tämän luomiskertomuksen olevan pelkkä taru siten, ettei samalla päättelyllä myös Raamatun mukaisen luomiskertomuksen todenperäisyys kärsi.

Muutama apukysymys joiden kautta ongelmaa voi pohtia:
1) Mikä tekee tästä luomiskertomuksesta todennäköisemmän/epätodennäköisemmän kuin Raamatun luomiskertomuksesta?
2) Pitäisikö tälläisestä prosessista jäädä jotain myöhemmin havaittavia jälkiä luontoon? Onko jäänyt?
3) Pystyykö sanallisena ja kirjallisena edenneen perimätiedon luotettavuutta jotenkin arvioimaan?


JOS epäonnistuit tehtävässäsi, niin ovatko sekä Genesis että tämä afrikkalainen luomismyytti "samalla viivalla" eli yhtä todennäköisiä selityksiä maailman synnylle? Jos näin on, niin eikö Genesis sitten ole vain yksi luomismyytti kirjallisessa muodossa tuhansien muiden tasavertaisten myyttien joukossa? Mikä siis tekee Genesiksestä muita uskottavamman vai tekeekö mikään? Miksi valitsit juuri genesiksen edes tutustumatta muihin "tasavahvoihin teorioihin?"

6

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M00535

      Yhtäläisyyksiä genesiksen kanssa on paljon, eikä vähäisimpänä se, että sekä Nzame että Jahve nk. ryssivät hommansa ensimmäisellä kerralla.
      Mutta siinä, missä Nzame hoiti epäonnistuneen kokeilunsa hävittämisen tyylikkäästi kunnon tulimyrskyllä, ainoa mitä Jahve sai aikaiseksi oli vesi- ja viemäröintiongelmia.

      Nzame on siis kovempi jätkä. Sitäpaitsi hiilikerrostumat todistavat aukottomasti, että Nzame loi maailman ja poltti sen kertaalleen. Ei tulvissa mitään hiiltä synny. Tulta siihen tarvitaan, ja tulikiveä.

      • Samaisen luomismyytin mukana muuten on ihan oikeastikin kulkenut uskomus, että jos maahan kaivaisi tarpeeksi syvän kuopan niin törmäisi tuohon "vanhaan maailmaan" ja sen hiiltyneeseen pintaan jonka päälle uusi luotiin. Profetia on siis käynyt toteen ;)


    • niinpätietystiniinpätietysti

      Jokainen jumala tarvitsee toki tuekseen jumalatodistuksen, jonka loihdin tähän Nzamen tueksi.

      Annetaan Nzame-jumalalle jokin ominaisuus. Kun ei luomistyö mennyt aivan putkeen, niin annettakoon ominaisuudeksi vaikkapa epäonnistuja.

      Nytpä lähdemmekin kävelyretkelle hoksottimet avoinna ja kuinka ollakaan turpeessa lojuu vanha taskukello, eipä pahalainen toimi, kun suunnittelija on ympännyt siihen ruostuvan vieterin.
      Tästä voimme päätellä kellosepän olleen huono suunnittelija. Tokihan kellolla on suunnittelija.

      Seuraavaksi tutkimme vaikkapa ihmisruumista. Kuinka ollakaan huomaamme siinä joitain puutteita, siispä, ilman epäilyksen häivääkään, voimme todeta sen olevan suunniteltu ja vieläpä huonosti suunniteltu.

      Tästäpä voimmekin tekaista analogian näiden asioiden välille ja todeta huono suunnittelija (Nzame) olevassolevaksi.


      Olisimmehan voineet toki antaa jumalallemme minkä tahansa ominaisuuden, jonka sitten olisimme hakeneet luonnosta.

    • hieno avaus!

      Näin, tuollaisia avauksia lisää!

      Tässä olisi nyt saatava kunnon keskusteluja MUISTAKIN luomismyyteistä, sillä vain niitä kaikkia vertailemalla ja tutkimalla on mahdollista ajatella näitä luomis-asioita kokonaisvaltaisemmin.

      Eritoten tälle kreationisti-porukalle olisi ehdottoman välttämätöntä saada tietoa muistakin luomistarinoista!

    • mutta se on todenmukainen

      Meidän tulisi ymmärtää, että tarinassa mainitut eläimet eivät ole lajeja vaan ekologisia lokeroita asuttavia eläimen perusmuotoja. Siispä todellisuudesssa Nzame loi elefantin sijaan ensin sauropodin, leopardin sijaan tyrannosaurin ja apinan sijaan puissa elävän dromaeosaurin. Fam oli epäilemättä älykäs peukaloilla ja kanta-astuvilla jaloilla varustettu dinosaurus, jota emme sattuneesta syystä ole löytäneet (vielä). Nzalan ei tietenkään viittaa kirjaimelliseen ukkoseen vaan Chicxulubin kraaterin aiheuttanut asteroidi, jonka isku totisesti aiheutti kaameaa jyrinää ympäri maailman, aiheutti sulan kiven satamista taivaalta ja loi maailmanlaajuisen tuhkakerroksen. Aivan kuten tarina kertookin.

      Kuten näemme, tämä luomismyytti vastaa täydellisesti sitä, mitä jo tiedämme fossiilikerroksista. Kristilliskreationistit aikoinaan yrittivät kehittää Paluxy-joen jalanjäljistä todisteita että ihmiset olisivat eläneet dinosaurusten kanssa samaan aikaan. Sittemmin paljastui että "ihmisen" jalanjäljet olivatkin eroosion epämääräistämiä dinosauruksen jälkiä. Niiden muoto oli kuitenkin kieltämättä hämäävän ihmismäinen. Vääjäämätön päätelmämme tulisikin olla, että kyseessä olivakin Faman, maapallon ensimmäisen älyllisen olennon jalanjäljet!

    • sellaisen

      kreationistin, jolla on kanttia vastailla järkevästi ja asiallisesti esittämiisi kysymyksiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5736
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3781
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3313
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2728
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2202
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2147
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1906
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      16
      1484
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1174
    Aihe