Unelmoin tässä kaukoputken ostosta ja kirjoissa sanotaan jotta sitä ei kannata ostaa vaan tutkia vaikkapa kiikarilla ensin. Mutta eihän niitä tähtiä/planeettoja edes näy ikinä kun on aina pilvessä ja mitä joskus muistelen kiikarilla katsoneeni valoja niin ne näytti aivan samalta kuin paljain silmin, että täh?
Taivaan tutkiminen
korkoeer
6513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaukoputki on varmaan hyvä, helpompi olisi ehkä jos siinäkin olisi kahdensilmän nähtävää. Onko kahdensilmän kaukoputkia? :)
"Onko kahdensilmän kaukoputkia? :)"
Niitä sanotaan kiikareiksi...
Syksyllä oli muutama tähtikirkas yö.....muuten on tihkusadetta pidellyt. Kiikarini oli melko turha ostos.
Netissä on paljon hyviä, tarkkoja kuvia taivaan kohteista....eihän se tietysti ole sama asia kun itse bongata.
lautasantenni ja vastaanotin niin voit tehdä taivaasta radiokarttoja eikä edes pilvet haittaa...
todella mainio pari kertaa kokeiltu Meade LXD75 kaukoputki. Erittäin tukeva moottoroitu jalusta http://www.staroptics.it/astronomia/Meade/lxd75.jpg ja Auto-Star tietokone ohajus systeemi mukana http://www.meade.com/autostar/
Tietokonekapula tuntee muistaakseni 30 000 kohdetta, joihin siis pääsee parin napin painalluksella. Kaikki osat ovat moitteettomassa kunnossa, paitsi joku ledivalo jalustassa joka ei ole koskaan toiminut eikä ole edes mitenkään tarpeellinen.
En ehdi havaintoa valitettavasti harrastamaan ja siksi myyn laitteen pois, mutta että tuollasia sillä näkyy http://www.meade.com/photogallery/lxd75_gallery.html
Jos jotakuta kiinnostaa näin parhaimman havaintokauden aikaan tuollainen tai jopa joululahjaksi, laittaa ystävällisesti tänne jonkin yhteystietonsa. Laitteen saapi muuten hakea Turusta, vähän liian iso postiin.
Tiedustele ja tarjoa !
-kauko putki-
kohtainen vinkki.
Jos aiot vain tähyillä taivasta ja välillä vaikkapa luontoa, niin osta esimerkiksi 7 - 10 x 50, tai vastaavat suhteellisen kevyet kiikarit käyttää käsin, tai hanki ne lainaan joltakulta tuttavaltasi. Suosittelen lainaamista, ettei mene rahat hukkaan jos juttu ei niin kiinnostakaan. Yleensä tuo tähtien tarkkailu kannattaa aloittaa myös ihan luonnon tarkkailustakin, eli käytä myös niitä pilvipäiviä hyväksesi.
Jos taas aihe kiinnostaa ihan oikeasti, niin älä helvetissä sekaannu suuriin kiikareihin ilman jalustaa, äläkä sekaannu suuriin kiikareihin ilman kunnollista suurennosta ja valoa keräävää linssiä.
Kyllä suurilla kiikareilla näkee, mutta vittu sitä ei pidä erkkikään käsin kun tähdet hyppii ja pomppii pitkin näkökenttää ilman kunnollista tukea. Menee koko vitun into hommaan jos hommaat hyvät kiikarit, mutta et voi niitä käyttää kun niitä et jaksa kuitenkaan nörttinaruillasi pidellä. Jos taas aiot hommata habaa, niin käytä ne harrastusrahat kunnon jalustaan, kädet ei ole niin hyvät jalustat vaikka olisi kuinka suuri hauis.
Joten, älä sekaannu yksittäisiin ja pieniin kiikareihin, vaan hanki suurtehokiikari tukevalla jalalla vaikka se maksaisikin vähän enemmän.
Tämä harrastus on yleensä kuitenkin sellainen että hyvälaatuisen ja hyvin pidetyn tavaran saa myytyä melko hyvälläkin hinnalla aloittelevalle taivaan tuijottajalle jos oma into hiipui samaa tahtia kuin käsivoimat. Toiseksi, hyvin harva tähän kuitenkin kyllästyy, kun niitä tähtikirkkaita öitä on niin harvassa että ne tulee käytetty hyödyksi ja aina tulee löydettyä jotain uutta. Ellei sitten tähdistä, niin ainakin ajanlaskusta. Siinä oppii nimittäin hyvin pysymään kärryillä vuoden kierrosta.
Kaukoputki on taas sellainen että sen hankkimista miettisin tarkkaan, koska se vaatii tilan ja se vaatii myös pimeän maiseman. Joten jos aiot tulevaisuudessa lähteä opiskelemaan johonkin kaupunkiin, unohda kaukoputki ja hanki se kiikari, se on halvempi ja sen voi myydä siihen asti kun aloitat omakotitalon rakentamisen jonnekin pimeään mehtänperseeseen. Jos opiskelet, opiskele hyvä ammatti että saat maksettua kupolin tähtitornisi päälle!
Tähtikiikari antaa siinä pimeässä tilassa vähän anteeksi kun sen voi ottaa vaikka pyörän tarakalle kun vetää luunsa jonnekin mörön perseeseen, mutta ei kuitenkaan ole niin paska laite että sen hankittuaan vituttaa kun sillä ei näekään yhtään mitään.
Jos sinulla on kuitenkin sellainen "Palo" persuksissa että tähdistä pitää tietää enemmänkin, niin älä latista sitä, vaan kerää rahaa kunnon laitteistoon ihan seurantalaitteita kamerasovitinta ja kameraa myöten. Eli, kaukoputkea hankittaessa, älä siinäkään mene siitä mistä aita on matalin ja mistä saa halvimman laitteen, vaan mieti todellakin sitä mitä haluat sillä nähdä ja mitä olet valmis harrastuksesta maksamaan ja paljonko sinulla on laittaa siihen. Ellei homma pelitäkään, huonoa laitetta et saa myytyä lainkaan, mutta hyvän laitteen saat myytyä varmasti hyvällä hinnalla.
Tähtikiikarit ovat siis siinä mielessä turvallisin hankinta, että voit rauhassa niitä liikutella paikasta toiseen, istua alas tuijottelemaan taivasta, tarvitsematta miettiä että vittu kun on kallis ja herkkä laite käsissä, ja että mitenkähän tällä saa hyviä kuvia ja mitähän nämä säädöt tässä taas merkitsee. Ja tähtikiikareissa ei tarvitse mitään seurantalaitteitakaan sen ajaksi kun piirtelet pirrin kuvia paperille. Suuressa kaukoputkessa se on ehdoton vaatimus.