Kertokaas joku hyvä ravintola Tampereelta, josta saa hyvää ruokaa. Joka ei ole hirveän meluisa ja jossa palvelu on ihan ok. Saludista olen kuullut palvelun puolesta pahaa, kannattaako sinne edes mennä.
Astor? Hella & Huone? Bravo? Hopeakello?
Astor? Hella & Huone? Bravo? Hopeakello?
Vastaukset 12
Vanhimmat
ja uutisia joistakin Tampereen ravinteleista ja kaikennäköistä muutakin...
http://www.huviopas.net/tampere/index.php
Suosittelen El Toroa, siellä on erittäin hyvät ruoat ja todella ihana henkilökunta.
Mun mielipide El toroon on se, että tosi
persoonattomat ruuat ja kastiketta liian
vähän. Ei missään nimessä HUONO paikka mutta
jos kysytään niin en kehumaankan menisi.
Onko siellä muuten ihan koulutettu
henkilökunta?
Ruuan tasoon nähden mielestäni ei hinta-laatu-
suhde ole kohdallaan.
Mene Coussiccaan, siellä on tosi hyvää ja
tarpeeksi!
Ravintola colorado koskenrannassa. Todella isot annokset ja maistuvat ruuat..kokeillu useampia.Hintakin ok ja palvelu ollut aina hyvä.Tosin käy ruokapaikkana päivällä ja alkuillasta ennenkuin meno muuttuu rajummaksi
Elikkä noista Hopeakello hakkaa Saludin joka suhteessa.
Suosittelen silti esim. Antika joka on kreikkalistyyppinen ravintola jossa Reinikainen aina kävi.
Coussicca on helkkarin hyvä vaikkakin vähän sivussa.
Tiiliholvi on loistava ja sen vähän kokeellisempi serkkuravintola Katupoika kannattaa testata.
Nää nyt on sellaisia joiden ei tarvitse mainostaa ja houkutella asiakkaita tarjouksilla. Toki muitakin hyviä löytyy...
Jos Tex Mex tyyppistä haluaa niin Panco Villa ja Zarillo on kumpikin hyviä.
Hopeakello OK. Antika oli 10 vuotta sitten hyvä, nykyisin ei voi kreikkalaiseksi sanoa, Knossos koskikeskuksessa parempi. Koskikadun ja Hämeenkadun Thai na kon ravintolat hyvät. Samoin Tammelantorin laidassa Ragu's, malesialainen ravintola.
Reinikainen ei käynyt Antikassa, vaan ajat sitten lopetetussa Akropoliissa, jonka tilalla on nykyään kiinalainen lavintola.
Hopeakellon taso vaihtelee. Kesällä se oli loistava, nyt syksyllä yksipuolinen pihvilista ja huono palvelu ovat laskeneet sen tasoa.
Hella ja huone on tasaisen erinomainen.
omia suosikkejani ovat hämeenkadun thai ravintola,
knossos ja siipiveikot.
perinteisemmän ruoan suhteen suosin tiiliholvia, katupoikaa sekä italialaista ravintolaa rautatienkadulla, jonka nimeä en nyt saa päähäni millään.
Ehdottomasti Coussiccaan. Hyvä palvelu ja erinomainen ruoka! (Pihvit) Ei ole pettänyt koskaan hinta-laatu-suhteessa. Mukava idyllinen ja rauhallinen, sinne siis!
Coussicca on tosi hyvä, isot ja maukkaat annokset,
kastikkeet tehdään alusta asti itse, eikä ole
mitään jauhopussieineksiä. Viikonloppusin
ainakin kantsii tehdä pöytävaraus, paikasta
tykkää moni muukin. Kastikettakin on tosi paljon
ja perunavaihtoehtoja, eli ei tarvitse todellakaan
"laskea" riittääkö kastike koko
pihville. Ehdottomasti paras!! (en ole paikan
omistaja vaikka näin kehunkin.. :)
ruuan suhteen, paikka ei kyllä ole kovin viihtyisä mutta ruoka on hyvää.
Viikinkiravintola Harald on kans kiva paikka.
Annokset ei oo mitään älyttömän kokoisia, mutta sitäkin parempia. Palvelu on hyvää ja paikka on lumoava. Käy ainakin ihailemassa sisustus :)