turvallista purtavaa joulupöydässä. Havaitsin vaan, kun illalla pistin suuhun pari palaa ja nyt aamulla on ikäänkuin tiukka vanne pään ympärillä ja se hiertää ohimoilta ja tunkee silmänmunia ulospäin.
Maustesillikään
11
1574
Vastaukset
- Rainbow-tuotteita
ja käsitelty E330 keinotekoisella sitruunahapolla sekä natriumbenzoaatilla E211. Lisäksi oli jotain sakeuttamisainetta E415.
- mitä sakeuttamisaine
ksantaanikumi tekee sillissä? Onko lientä yritetty sakeuttaa, että purkkiin mahtuisi vähemmän niitä sillinpaloja? Tässä vielä tietoa tuosta sakeuttajasta. http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000017231971
- joulupöytään valmistaa
esim. lasimestarinsilliksi rasvasillistä. Mäkin tein ja on niin hyvää, pehmeää ja vaila ylimääräisiä haitta-aineita.
- valmistaa itse
niin paljon kuin osaa ja aikaa riittää. Aloittaa pienemmistä eristä, että taito siinä kehittyy tehdessä.
Rasvasilliä liotetaan ensin ja sitten perkaus on se vaivalloinen osuus. Keittokirjoista löytyy ohjeita (ihan kaikkea reseptissä mainittua ei välttämättä tarvi), kunhan viitsii nähdä senkin vaivan.
Tietää ainakin mitä syö. Raaka-aineiden hankinta on joskus vaikeaa. Mutta vaivan väärtti. - vaivalloista,
valmistaa itse kirjoitti:
niin paljon kuin osaa ja aikaa riittää. Aloittaa pienemmistä eristä, että taito siinä kehittyy tehdessä.
Rasvasilliä liotetaan ensin ja sitten perkaus on se vaivalloinen osuus. Keittokirjoista löytyy ohjeita (ihan kaikkea reseptissä mainittua ei välttämättä tarvi), kunhan viitsii nähdä senkin vaivan.
Tietää ainakin mitä syö. Raaka-aineiden hankinta on joskus vaikeaa. Mutta vaivan väärtti.aika nopeasti tehty ja helppoa, koska lasimestarin silliin jätetään ruoto ja nahka.
- Niin siitä
Löytyy apu!
- vähemmän sitä
kossua, sillillekö?
Valitettavasti sillipurkissa on enemmän muuta kuin silliä, eli puhdasta islannin silliä luulee ostavansa, mutta saakin purkillisen lisäaineita.
Silli suolataan ja maustetaan heti, kun se on pyydetty, muutoin se ei säilyisi härskiintymättä.
Kossua en ole koskaan silliin laittanut, voi olla joku venäläinen tapa, nehän laittaa viinaa melkein joka kalaruokaan.
- oikea laitalinkki
Mikäs se syy tällä kertaa on? Maasäteily? Sähkö"säteily"? Natriumglutamaatti? Maahiset?
Se vika on teidän omissa päissänne, ei sillissä. - suurteollisuuden kinkun
kanssa. Iltapalalla popsittu puolentoistakilon
suolajötikkä ahistaa nyt satakerran mutkassa ihan tosissaan. Ei auta samarin eikä pakkaskuiva napsu yhentähen jalluakaan. Varmasti ovat tahallaan lisänneet jotain hidastetta suolaveteen.
AAaaaah....nyt taitaakin ruveta irtooomaaaan....- kinkku onkin
koko perkele tarttumaan suolen seinämiin. Mullakin paino on noussut taas jouluna 5 kiloa eikä se millään tahdo vaan tulla ulos.
- pruukaakin ottaa
kinkku onkin kirjoitti:
koko perkele tarttumaan suolen seinämiin. Mullakin paino on noussut taas jouluna 5 kiloa eikä se millään tahdo vaan tulla ulos.
sen verkon pois sen jälkeen kun kinkku on ollut uunissa kypsymässä. Sehän on niin sitkeääkin, että kissakin meinaa toisinaan siihen tukehtua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1852583Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki392458Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from582139- 1082093
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702044Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402030Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la641411- 1261215
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241127- 55978