turvallista purtavaa joulupöydässä. Havaitsin vaan, kun illalla pistin suuhun pari palaa ja nyt aamulla on ikäänkuin tiukka vanne pään ympärillä ja se hiertää ohimoilta ja tunkee silmänmunia ulospäin.
Maustesillikään
ei ole enää
111647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ja käsitelty E330 keinotekoisella sitruunahapolla sekä natriumbenzoaatilla E211. Lisäksi oli jotain sakeuttamisainetta E415.
ksantaanikumi tekee sillissä? Onko lientä yritetty sakeuttaa, että purkkiin mahtuisi vähemmän niitä sillinpaloja? Tässä vielä tietoa tuosta sakeuttajasta. http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000017231971
esim. lasimestarinsilliksi rasvasillistä. Mäkin tein ja on niin hyvää, pehmeää ja vaila ylimääräisiä haitta-aineita.
niin paljon kuin osaa ja aikaa riittää. Aloittaa pienemmistä eristä, että taito siinä kehittyy tehdessä.
Rasvasilliä liotetaan ensin ja sitten perkaus on se vaivalloinen osuus. Keittokirjoista löytyy ohjeita (ihan kaikkea reseptissä mainittua ei välttämättä tarvi), kunhan viitsii nähdä senkin vaivan.
Tietää ainakin mitä syö. Raaka-aineiden hankinta on joskus vaikeaa. Mutta vaivan väärtti.
aika nopeasti tehty ja helppoa, koska lasimestarin silliin jätetään ruoto ja nahka.
Löytyy apu!
kossua, sillillekö?
Valitettavasti sillipurkissa on enemmän muuta kuin silliä, eli puhdasta islannin silliä luulee ostavansa, mutta saakin purkillisen lisäaineita.
Silli suolataan ja maustetaan heti, kun se on pyydetty, muutoin se ei säilyisi härskiintymättä.
Kossua en ole koskaan silliin laittanut, voi olla joku venäläinen tapa, nehän laittaa viinaa melkein joka kalaruokaan.
Mikäs se syy tällä kertaa on? Maasäteily? Sähkö"säteily"? Natriumglutamaatti? Maahiset?
Se vika on teidän omissa päissänne, ei sillissä.
kanssa. Iltapalalla popsittu puolentoistakilon
suolajötikkä ahistaa nyt satakerran mutkassa ihan tosissaan. Ei auta samarin eikä pakkaskuiva napsu yhentähen jalluakaan. Varmasti ovat tahallaan lisänneet jotain hidastetta suolaveteen.
AAaaaah....nyt taitaakin ruveta irtooomaaaan....
koko perkele tarttumaan suolen seinämiin. Mullakin paino on noussut taas jouluna 5 kiloa eikä se millään tahdo vaan tulla ulos.
sen verkon pois sen jälkeen kun kinkku on ollut uunissa kypsymässä. Sehän on niin sitkeääkin, että kissakin meinaa toisinaan siihen tukehtua.