kuivaa kapakalaa

mistä sais

Tulee kokeilleeksi kaikenlaista erikoista ja nyt olisi vuorossa lipeäkalan valmistus mutta kuka tietää mistä voisi ostaa kuivattua kalaa. Olisiko sitä jossakin esim. Helsingin seudulla myynnissä?

7

1367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se olisi

      käyttövalmista tammikuun lopulla.
      etnisistä kaupoista saa monenlaista kuivattua kalaa, kokeile !

      • kapakalaakin

        jos asut omakotitalossa, osta huoletta, jos kerrostalossa, saatat saada häädön kalan liottamisen aikana, haisee kuin ruumis.
        Siitä vaan kokeilemaan - erikoisuuksia -


      • kuivattaa

      • 1960-70-luvuilla
        räystään alla kesäisin kirjoitti:

        http://www.datsha.com/ruokanurkka/index.shtml#7

        on vain muistikuvat vaiettu kuoliaksi. Kumma kun ei kukaan koskaan kirjoita miten äiti kaloja kuivasi eli ahavoi.


      • 1960-70-luvuilla kirjoitti:

        on vain muistikuvat vaiettu kuoliaksi. Kumma kun ei kukaan koskaan kirjoita miten äiti kaloja kuivasi eli ahavoi.

        Venäjällä kuivataan vielä kalaa vodkaryypyn kaveriksi aivan yleisesti. Kuivakalaa - suolaista lahnan- ja särjenkoppuraa - on myytävänä lähes joka kaupassa.

        Kun ajaa Pietarista Moskovaan on tien varren pölyssä poikia, joilla on pitkä ongenvapa, josta roikkuvat kuivakalat tuulessa. Siitä evästä matkaan - ikävä vain, että sen kanssa kuuluu ottaa myös se vodkaryyppy, myös kuskin.


    • huomasin

      kysymyksesi.Tiedätkö miten ja millai kuiva kala liotettaisiin ja oletko nähnyt tai maistanut kotona liotettua.itse olen nähnyt ja syönyt ja voin sanoa et on todella parempaa.Nykyään teen valmiista kun nykyään en asu enää maalla kun meillä kala liotettiin puun tuhka vedessä oli kyllä isompi projekti mut maku oli sitäkin parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      105
      4094
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2318
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      74
      1600
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      5
      1054
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      844
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      803
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      782
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      117
      778
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      49
      748
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      748
    Aihe