Kertokaa kaikki jotka

tietää ja

ymmärtää miksi pohjoisen kansat ovat tummempia kuin eteläisemmät Euroopan kansat. Tarkoitan saamelaiset, eskimot, samojedit ja kaikki muutkin. Ovat aina kulkeneet ilmaston takia vaatteet päällä, kesälläkin.
Eikö heidän pitäisi olla siten vaaleimpia ihmisiä maailmassa? Mikähän taas mättää evojen tarinoissa kun tuokin asia menee ihan päinvastoin? En ymmärrä.
Afrikassa aina asuneet ja m...sillaan juoksevat buschmannit ovat melkein eurooppalaisen vaaleita kun naapurikansat ovat melkein pikimustia. Siinäkin pahasti tarinat mättää.
Näistäkin vähäisistä esimerkeistä huomaa miten evoluuttien jutut ovat juttuja vain.
Esimerkkien esilletuontia ne eivät yleensä kestä.

7

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijakkaa
    • näkyy
      • antamat linkit

        anna mitään vastausta evomielessä. Vai pitäisikö lukea evolasien läpi.
        Vaaleaa väriä on perustelltu evolla että saa D-vitamiinia enemmän. Mikä on selitys D-vitamiiniongelmaan?


      • Anteeksi että ajattelen
        antamat linkit kirjoitti:

        anna mitään vastausta evomielessä. Vai pitäisikö lukea evolasien läpi.
        Vaaleaa väriä on perustelltu evolla että saa D-vitamiinia enemmän. Mikä on selitys D-vitamiiniongelmaan?

        "Mikä on selitys D-vitamiiniongelmaan?"

        Ai eskimoilla? Mitäs lapsille ennen syötettiin kun heidän D-vitamiinin saanti?


      • saadaan
        Anteeksi että ajattelen kirjoitti:

        "Mikä on selitys D-vitamiiniongelmaan?"

        Ai eskimoilla? Mitäs lapsille ennen syötettiin kun heidän D-vitamiinin saanti?

        kalanmaksaöljystä, myös vaaleveriköille


    • Miten aloituksesi muuten liittyy kreationismiin tai älykkääseen suunnitteluun? Eikö tämä kuuluisi evoluutiopalstalle?


      En ole asiaan erityisemmin perehtynyt, mutta näin minä olen homman vähäisillä tiedoillani ymmärtänyt:

      Vaalea iho tuottaa tehokkaammin D-vitamiinia kuin tumma. Pohjoisessa valoa on vähemmän ja jos D-vitamiinia ei jostain syystä saataisikaan riittävästi ravinnon kautta, olisi vaalea iho selkeä valintaetu.

      Noh, milloinkas pohjoisen kansat alkoivat "haalistumaan" ? Neoliittisen vallankumouksen jälkeen. Kun siirryttiin keräily-metsästys-kulttuurista maanviljelyyn. Ensisijainen ravinto muuttui D-vitamiinirikkaasta riistasta ja kalasta viljatuotteisiin, joissa ei ole lainkaan D-vitamiinia. Tällöin vaalea iho antoi valintaedun, se yleistyi populaatiossa.

      Miehestä ei siis tehnytkään valkoista vaatetus vaan maanviljely. Saamelaiset, eskomit ja muut peräpohjolan kansat ovat eläneet lähinnä D-vitamiinirikkaan liharavinnon turvin (ikiroudassa vilja kasvaa huonosti) eikä niin suurta valintapainetta tämän ominaisuuden suhteen ole syntynyt. Varsinkin kala on erityisen hyvä D-vitamiinin lähde, joka selittääkin eskimoiden ihon yllättävän tummuuden.

      Viisaammat tarkentakoot asiaa.

    • niinpätietystiniinpätietysti

      Menivät ja antoivat keskiAfrikan mustille miehille metalliaseita, joiden avulla sitten lahtasivat lähes kaikki etelän asukit, jäljelle jäivät vain jotkin pusikoissa ja autiomaissa lymyilleet heimot.

      Tiedätkö muuten mistä Samojedit ovat pohjoiseen saapuneet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      118
      1409
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      42
      1301
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      51
      1035
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      898
    5. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      84
      823
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      51
      815
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      77
      733
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      718
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      646
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      645
    Aihe