Kertokaa kaikki jotka

tietää ja

ymmärtää miksi pohjoisen kansat ovat tummempia kuin eteläisemmät Euroopan kansat. Tarkoitan saamelaiset, eskimot, samojedit ja kaikki muutkin. Ovat aina kulkeneet ilmaston takia vaatteet päällä, kesälläkin.
Eikö heidän pitäisi olla siten vaaleimpia ihmisiä maailmassa? Mikähän taas mättää evojen tarinoissa kun tuokin asia menee ihan päinvastoin? En ymmärrä.
Afrikassa aina asuneet ja m...sillaan juoksevat buschmannit ovat melkein eurooppalaisen vaaleita kun naapurikansat ovat melkein pikimustia. Siinäkin pahasti tarinat mättää.
Näistäkin vähäisistä esimerkeistä huomaa miten evoluuttien jutut ovat juttuja vain.
Esimerkkien esilletuontia ne eivät yleensä kestä.

7

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijakkaa
    • näkyy
      • antamat linkit

        anna mitään vastausta evomielessä. Vai pitäisikö lukea evolasien läpi.
        Vaaleaa väriä on perustelltu evolla että saa D-vitamiinia enemmän. Mikä on selitys D-vitamiiniongelmaan?


      • Anteeksi että ajattelen
        antamat linkit kirjoitti:

        anna mitään vastausta evomielessä. Vai pitäisikö lukea evolasien läpi.
        Vaaleaa väriä on perustelltu evolla että saa D-vitamiinia enemmän. Mikä on selitys D-vitamiiniongelmaan?

        "Mikä on selitys D-vitamiiniongelmaan?"

        Ai eskimoilla? Mitäs lapsille ennen syötettiin kun heidän D-vitamiinin saanti?


      • saadaan
        Anteeksi että ajattelen kirjoitti:

        "Mikä on selitys D-vitamiiniongelmaan?"

        Ai eskimoilla? Mitäs lapsille ennen syötettiin kun heidän D-vitamiinin saanti?

        kalanmaksaöljystä, myös vaaleveriköille


    • Miten aloituksesi muuten liittyy kreationismiin tai älykkääseen suunnitteluun? Eikö tämä kuuluisi evoluutiopalstalle?


      En ole asiaan erityisemmin perehtynyt, mutta näin minä olen homman vähäisillä tiedoillani ymmärtänyt:

      Vaalea iho tuottaa tehokkaammin D-vitamiinia kuin tumma. Pohjoisessa valoa on vähemmän ja jos D-vitamiinia ei jostain syystä saataisikaan riittävästi ravinnon kautta, olisi vaalea iho selkeä valintaetu.

      Noh, milloinkas pohjoisen kansat alkoivat "haalistumaan" ? Neoliittisen vallankumouksen jälkeen. Kun siirryttiin keräily-metsästys-kulttuurista maanviljelyyn. Ensisijainen ravinto muuttui D-vitamiinirikkaasta riistasta ja kalasta viljatuotteisiin, joissa ei ole lainkaan D-vitamiinia. Tällöin vaalea iho antoi valintaedun, se yleistyi populaatiossa.

      Miehestä ei siis tehnytkään valkoista vaatetus vaan maanviljely. Saamelaiset, eskomit ja muut peräpohjolan kansat ovat eläneet lähinnä D-vitamiinirikkaan liharavinnon turvin (ikiroudassa vilja kasvaa huonosti) eikä niin suurta valintapainetta tämän ominaisuuden suhteen ole syntynyt. Varsinkin kala on erityisen hyvä D-vitamiinin lähde, joka selittääkin eskimoiden ihon yllättävän tummuuden.

      Viisaammat tarkentakoot asiaa.

    • niinpätietystiniinpätietysti

      Menivät ja antoivat keskiAfrikan mustille miehille metalliaseita, joiden avulla sitten lahtasivat lähes kaikki etelän asukit, jäljelle jäivät vain jotkin pusikoissa ja autiomaissa lymyilleet heimot.

      Tiedätkö muuten mistä Samojedit ovat pohjoiseen saapuneet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      9294
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      37
      5034
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4863
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      198
      3734
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3183
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      41
      2933
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2826
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2533
    9. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      68
      2364
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      172
      2197
    Aihe