Heissan! tässä on jo jonkin aikaa itseäni mietityttänyt kovasti eräs perinnejälkiruoka (en muista oliko kainuulainen vai pohjanmaalainen...karjalainen ei kuitenkaan!). Valmistettiin sitä joskus koulussa suomalaisen ruokakulttuurin tunneilla. Se koostui puuroutuvasta riisistä, kermasta, siirapista ja joistain muista ainesosista (ehkä?) ja oli JUMALAISEN hyvää!!! Olisiko kellään tietoa, mikä tuo kyseisen jälkiruoan nimi on...kielenpäällä lipuu vain kirjain E, et se saattas alkaa sillä ja mitä nuo muut ainesosat mahtavat olla? Olisin kiitollinen tiedosta!
-a dessert without name and missing ingredients
Jälkiruoan nimi ja alkuperä kateissa!
8
2923
Vastaukset
- ihmeessä
olet laittanut tuollaisen englanninkielisen loppukaneetin tuohon???
- doup
onhan noita vaikka mitä versioita, tuo siirappi vaan ei nyt satu oikein mihinkään. Viktoriankiisseli esim. on riisipuuro/kerma sydeemi, mutta siihen tulee liivatetta ja maustetaan sitruunalla. Sitten aikoinaan tehtiin paljonkin kaikenlaisia hedelmäriisejä, esim. appelsiiniriisi ym. noihinkin tulee kermavaahtoa ja puuroriisiä, samaten jouluna hyvin yleinen luumujen kanssa tehtävä versio. Mutta eikun kokeilemaan, puurot porisemaan ja kerma vaahdoksi ja sitten eikun maustelemaan.
- Larry The Chef
Valitettavasti keittolantädin oma sotkotus. Nyt täytyy vaan kokeilla ja maistella.
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkk
2 dl puuroriisiä
1 l maitoa
70 g raakasokeria (jaggery) tai siirappia
1 rkl rouhittua mantelia
1 rkl rouhittuaPistaasipähkinää/ sukaatteja/ sokerikirsikoita tms.
2 dl kuohu/vispi kermaa
1-2 rkl ruusuvettä (saa apteekista ainakin)
Keitä riisipuuro paketin ohjeen mukaan.. Ota kattila pois liedeltä. Lisää sokeri, pähkinät ja kerma. Laita kattila jäähtymään kylmään veteen. Lisää ruusuvesi vanukkaan jäähdyttyä. Koristele pistaasipähkinöillä tms.
Tarjoile kylmänä.
Laita ruusuvettä aluksi vähemmän ja maista, sillä ohjeen määrä voi tuntua liian suurelta.- Kokkaaja
ostin ruusuvettä etnisestä kaupasta. myytiin lasisessa pullossa ja nyt haluisin keksiä mihin sitä laittaisin.
Kokkaaja kirjoitti:
ostin ruusuvettä etnisestä kaupasta. myytiin lasisessa pullossa ja nyt haluisin keksiä mihin sitä laittaisin.
Kaikkiin sellaisiin ruokiin, mihin haluat ruusuntuoksua: leivonnaiset, jälkiruoat... Ruoan makuun sillä ei ole vaikutusta.
Ruusuvettä käytetään lähinnä Lähi-Idän keittiössä, mutta sen käytöllä on varsin vanhat perinteet - peitti aikanaan kai mausteiden tapaan vähän vanhojen raaka-aineiden hajuja.
- haluvelli / halupuuro
keitä riisit ja RUSINAT kypsiksi ihan tavalliseen tapaan lisää maidon tilalle kerma ja mausta siirapilla ja tarp.mukaan suolaa. on muuten pohjalainen ruoka.
ja nimi tulee rusinoista jotka on haluja, ainakin miehille. - tummatukka8
olisiko kylmä riisivanukas, eli Viktorian kiisseli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658