Jälkiruoan nimi ja alkuperä kateissa!

-*-

Heissan! tässä on jo jonkin aikaa itseäni mietityttänyt kovasti eräs perinnejälkiruoka (en muista oliko kainuulainen vai pohjanmaalainen...karjalainen ei kuitenkaan!). Valmistettiin sitä joskus koulussa suomalaisen ruokakulttuurin tunneilla. Se koostui puuroutuvasta riisistä, kermasta, siirapista ja joistain muista ainesosista (ehkä?) ja oli JUMALAISEN hyvää!!! Olisiko kellään tietoa, mikä tuo kyseisen jälkiruoan nimi on...kielenpäällä lipuu vain kirjain E, et se saattas alkaa sillä ja mitä nuo muut ainesosat mahtavat olla? Olisin kiitollinen tiedosta!

-a dessert without name and missing ingredients

8

2940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeessä

      olet laittanut tuollaisen englanninkielisen loppukaneetin tuohon???

    • doup

      onhan noita vaikka mitä versioita, tuo siirappi vaan ei nyt satu oikein mihinkään. Viktoriankiisseli esim. on riisipuuro/kerma sydeemi, mutta siihen tulee liivatetta ja maustetaan sitruunalla. Sitten aikoinaan tehtiin paljonkin kaikenlaisia hedelmäriisejä, esim. appelsiiniriisi ym. noihinkin tulee kermavaahtoa ja puuroriisiä, samaten jouluna hyvin yleinen luumujen kanssa tehtävä versio. Mutta eikun kokeilemaan, puurot porisemaan ja kerma vaahdoksi ja sitten eikun maustelemaan.

    • Larry The Chef

      Valitettavasti keittolantädin oma sotkotus. Nyt täytyy vaan kokeilla ja maistella.

    • kkkkkkkkkkkkkkkkkkk

      2 dl    puuroriisiä
         
      1 l   maitoa
         
      70 g   raakasokeria (jaggery) tai siirappia

      1 rkl   rouhittua mantelia
         
      1 rkl   rouhittuaPistaasipähkinää/ sukaatteja/ sokerikirsikoita tms.

      2 dl    kuohu/vispi kermaa
         
      1-2 rkl   ruusuvettä (saa apteekista ainakin)
         


      Keitä riisipuuro paketin ohjeen mukaan.. Ota kattila pois liedeltä. Lisää sokeri, pähkinät ja kerma. Laita kattila jäähtymään kylmään veteen. Lisää ruusuvesi vanukkaan jäähdyttyä. Koristele pistaasipähkinöillä tms.
      Tarjoile kylmänä.

      Laita ruusuvettä aluksi vähemmän ja maista, sillä ohjeen määrä voi tuntua liian suurelta.

      • Kokkaaja

        ostin ruusuvettä etnisestä kaupasta. myytiin lasisessa pullossa ja nyt haluisin keksiä mihin sitä laittaisin.


      • Kokkaaja kirjoitti:

        ostin ruusuvettä etnisestä kaupasta. myytiin lasisessa pullossa ja nyt haluisin keksiä mihin sitä laittaisin.

        Kaikkiin sellaisiin ruokiin, mihin haluat ruusuntuoksua: leivonnaiset, jälkiruoat... Ruoan makuun sillä ei ole vaikutusta.

        Ruusuvettä käytetään lähinnä Lähi-Idän keittiössä, mutta sen käytöllä on varsin vanhat perinteet - peitti aikanaan kai mausteiden tapaan vähän vanhojen raaka-aineiden hajuja.


    • haluvelli / halupuuro

      keitä riisit ja RUSINAT kypsiksi ihan tavalliseen tapaan lisää maidon tilalle kerma ja mausta siirapilla ja tarp.mukaan suolaa. on muuten pohjalainen ruoka.
      ja nimi tulee rusinoista jotka on haluja, ainakin miehille.

    • tummatukka8

      olisiko kylmä riisivanukas, eli Viktorian kiisseli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1790
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1682
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1258
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      126
      1145
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      807
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      162
      741
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      721
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      412
      652
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      535
    Aihe