Rasittava elohiiri!!

Hei, kaikilla meistä varmaan on joskus ollut elohiiri. Mutta että minulla on nyt ollut toisen silmän silmäluomessa se viikon ajan!! Se on todella rasittavaa. Joku sanoi että se johtuu stressistä. Onko sille jotain järkevää selitystä mistä elohiiri johtuu? Onko kokemuksia?
134259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

kofeinistien lemmikkejä, minulta lähtivät kun ymmärsin lopettaa kofeiinin käytön kokonaan.

Äänestä

magnesiumin syönti, kofeiinia nautin aivan kuin aiemminkin eli välttämättä se ei vaikuta elohiireen.

Äänestä
  • Joo, apteekista vaan magneesiumia, se auttaa.

    Äänestä

  • autonvanteita kirjoitti:

    Joo, apteekista vaan magneesiumia, se auttaa.

    kommentista...

    Äänestä

johtui ainakin minulla liiasta kännykän käytöstä. Oireet helpotti parissa päivässä käytön lopettamisen jälkeen. Kun pyrin puhumaan vähemmän ja lyhyempään oireita ei ole ollut.

Äänestä
  • Minulla voisi olla mahdollista tuo kofeiini. Juon kylläkin vain 3-4 kuppia päivässä, en siis mitään isoja määriä. Puhelimessa en välttämättä puhu päivän aikana kuin pari lyhyttä puhelua kun ei kuulu työnkuvaan - sitä en oikein usko.
    Nykiminen vaan jatkuu..täytyy koittaa ehkä sitä magnesiumia? Eikös se vaikuta suonenvetoihinkin?

    Äänestä

Minä olen lopettanut viisi vuotta takaperin kofeiinin käytön,koska minulla oli paljon erilaisia oireita ja juuri sellaisia,joista ihmiset paljon valittavat ja kertovat.Elohiiri,suonenvatoa,päänsärkyä,huimausta,masennusta,kipuja,rytmihäiriöirä,kuumia aaltoja,vatsa ja suolistokipuja/häiriöitä,nivelkipuja.Unihäiriöt korjaantuivat myöskin ja ko.mainitsemia vaivoja minulla ei ole ollut.Lopetin kokonaan kahvin,teen ja kaakaon juomisen.Lopetin myöskin suklaan syömisen.Suklaa oli herkkuni,mutta aiheutti päänsärkyä ym.Muutama linkki kofeiinista ja kyseisistä asioista.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kofeiini
http://www.tkukoulu.fi/~kastul/elintarvike/kofeiini.html


http://www.tohtori.fi/?page=6771267&id=5176995

http://nakokulma.net/arkisto/index.php?topic=11876.0

http://fi.wikipedia.org/wiki/Piriste
http://www.raol.roiakk.fi/kt/rake/02-virt/turvalla/vasymys.htm

Äänestä

"Elohiiri" on kaliumin puutteesta johtuva oire.Syö esim. kurkkua,kaalia,mantelia,pähkinöitä,rusinat mm.

Äänestä
  • Koko eilisen päivän ja tämän aamun vaivasi tuo elohiiri, mutta kokeilin sitten kaliumin syöntiä (kunnon annos röstiperunoita, niissäkin on kaliumia) ja lakkasi muutamassa minuutissa ruokailun jälkeen. Mainiota.

    Enpä olisi arvannut että tuo johtui kaliumin puutteesta, kun en löytänyt siitä mainintaa; muualla väitettiin vain stressiä ynnä muuta syyksi...

    Äänestä

luin juuri, että ssri-lääkkeet voivat aiheuttaa elohiiren.

Äänestä
  • Hei, kiitoksia kaikille jotka ovat vastanneet. Minä olen edelleen ollut flunssassa, nyt paranemassa vihdoin ja tuttu lääkäri sanoi että ihan pelkkä pitkittynyt flunssa voi aiheuttaa elohiirtä. VOi toki olla että myös joku magnesiumin tai kaliumin puute aiheuttaa myös. Mutta nyt hiiri ei vieraile joka päivä mutta kyllä huomaan sen vierailevan silloin kun olen väsynyt. Katsotaan mihin tilanne etenee:)....Kyllä se tästä varmaan...

    Äänestä

mulla elohiiri ollut nyt 2 viikkoa. hellittänyt hieman. aluksi nyki koko ajan yötä päivää, mutta nyt aamuisin ei ole mitään. kuitenkin klo 3 aikaan nykiminen taas alkaa.. magnesiumia, b-vitamiinia ja kalkkia on syöty, mutta ei mikään tunnu auttavan. muutenkin syön tosi monipuolisesti, joten en usko, että mistään puutteesta on kyse. myös vettä juon paljon.
kaverille eräs kiinalainen hieroja oli sanonut, että kun painaa posken/korvan vieressä olevaa luuta, niin että sattuu, saa elohiiren pois. (rentouttaa silmän lihasta tms.) toimi itsellänikin, mutta päivän jälkeen tuli takaisin. rasittavaa.

Äänestä
  • Kalkista eli kalsiumista ei ole mitään hyötyä. Kokeile kaliumia, sitä saa helposti liian vähän jos ei syö paljon perunaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hermostunut kirjoitti:

Hei, kaikilla meistä varmaan on joskus ollut elohiiri. Mutta että minulla on nyt ollut toisen silmän silmäluomessa se viikon ajan!! Se on todella rasittavaa. Joku sanoi että se johtuu stressistä. Onko sille jotain järkevää selitystä mistä elohiiri johtuu? Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu