Koira hyökkäsi nuoren naisen kimppuun Rovaniemellä
22.1.2009 16:14
Hihnassa ollut koira hyökkäsi nuoren naisen kimppuun myöhään keskiviikkoiltana Ounasrinteellä Rovaniemellä. Hyökkäyksen uhriksi joutunut 20-vuotias nainen kaatui rytäkässä maahan.
Nainen selvisi tilanteesta kuitenkin ilman fyysisiä vammoja. Hurjistunut koira repi maassa makaavan naisen housujen lahjetta ja kenkää.
Naisen onnistui päästä omin avuin ylös maasta ja paeta loitommalle koirasta. Tapahtuneesta poliisille ilmoittanut nainen kertoi, ettei koiran omistanut naapuri kyennyt hallitsemaan hihnassa ollutta koiraansa tilanteessa.
Ilmoituksen mukaan koiran omistaja ei ollut suostunut jäämään selvittämään tapausta paikalle, vaikka nainen oli maininnut repeytyneistä vaatteistaan.
22.1.2009 16:14
Hihnassa ollut koira hyökkäsi nuoren naisen kimppuun myöhään keskiviikkoiltana Ounasrinteellä Rovaniemellä. Hyökkäyksen uhriksi joutunut 20-vuotias nainen kaatui rytäkässä maahan.
Nainen selvisi tilanteesta kuitenkin ilman fyysisiä vammoja. Hurjistunut koira repi maassa makaavan naisen housujen lahjetta ja kenkää.
Naisen onnistui päästä omin avuin ylös maasta ja paeta loitommalle koirasta. Tapahtuneesta poliisille ilmoittanut nainen kertoi, ettei koiran omistanut naapuri kyennyt hallitsemaan hihnassa ollutta koiraansa tilanteessa.
Ilmoituksen mukaan koiran omistaja ei ollut suostunut jäämään selvittämään tapausta paikalle, vaikka nainen oli maininnut repeytyneistä vaatteistaan.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jälleen koira hyökkäsi ja omistaja ei pystynyt
hallitsemaan koiraansa.Kauhulla vaan seuraan,kun
lapset yksin ulkoiluttavat lemmikkiään.
Tässä asia selkeämmin:
http://www.poliisi.fi/poliisi/lappi/home.nsf/pfbd/8C8E40658B81E537C2257546004CBD42?opendocument
Aloittajan juttu oli ainakin ILTALEHDESSÄ
tuolla tavalla kerrottuna.
Kopioitu kertomatta, mistä kopsattu.
Missäpäin tuo sattui, että tietää varoa?
Minkänäköinen koira?
pikkukoiran.
täällä Roissa...ja erityisesti tuolla Ounasrinteellä...eikä mikään ihme kun miettii mitä jengiä siellä asuu...juoppoja, narkkareita ja mutuja jotka tunnetusti "kouluttaa" hyvin koiransa...nyrkein ja potkimalla...onko se sitten ihme kun tulee tuollaisia mielenvikaisia hurttia...mitä muutakaan voi odottaa mielenvikaiselta omistajalta...
Jostakin vasta luinkin että koiran hyökkäys on lähes aina omistajan vika...
tämä vastaus...oli tarkoitettu kommentiksi alkuperäiseen...
Ei kai vaan ollut taas jämtlantilainen?
muut mielessä,jos se olikin kolutettu vain siihen yhteen tarkoitukseen.
Onko se ihme jos koirat hyökkii puremaan ihmisiä ku omistajat ei osaa pitää niitä tarpeeksi lähellä itseään. Itse olin lenkillä ja vastaan tuli mummeli koiransa kanssa ja anto rakkinsa tulla eteeni vaikka kävelin toisella puolella tietä vastaan. Jouduin pysähtymään sen vuoksi. Ja kaiken huippu että talutti flexillä ja oisi tässä ihmisen lähestyessä mielestäni voinut vetää koiran lähelle itseään. Ei luulis olevan ongelma tuollaisella taluttimella. Ja jotku ihmiset oikeesti pelkää koiria että sitäkin vois miettiä!!
Ounasrinnettä tämä tapahtui, tietääkö kukaan oliko se omakotialueella vai kerrostaloalueella
taluttaja (omistaja) nainen vai mies?
Veikkaampa ettei tämän hyökkäyksen tehnyt koira ollut ainakaan rottweiler, dobermanni, saksanpaimenkoira, pitbull tai muu vastaava, koska muuten otsikossa olisi jo lukenut kissan kokoisilla kirjaimilla koiran rotu.
Lehdetkin ne osaa otsikoilla leikkiä,
Eroa on myös otsikoissa - koira puri naista (kun se on mäyräkoira) - rottweiler puri naista (kun se on rottweiler). lainaus sivulta: http://www.hauva.com/node/841
Tommoset hullut koirat pitäs lopettaa kun käyvät outojen kimppuun eikä omistajakaan saa otetta eläimeen. Ehkä väärin tai ei ollenkaan koulutettu sekarotuinen tai rotukoira,ei niistä koskaan tiedä. Enkä todellakaan ole koirien vihaaja,paremminkin ystävä kun kotoakin semmoinen piski löytyy. Mutta jos ihmisen päälle käy eikä komentoa tottele,Jorma saa uudet hanskat. Se on nappi othaan sillon.
on tämä kauheeta,miten nykyaikana voi tämmöstä tapahtua...ei minun nuoruudessa tarvinnu plutoja pelätä.
Pitää taas paisutella tällaisia vähäpätöisiä juttuja nettipalstoilla. Ounasrinteellä riittää rakkeja joka lähtöön, eräässäkin ounasrinteeläisessä kerrostalossa eräällä nuorella bimbolla juoksee koirat irti milloin missäkin, ulvovat öisin ja yksin ollessaan, ja kusevat ovenpieliin - koiria ei pitäisi hankkia jos niitä ei jaksa hoitaa. Hänenkin rottweilerinsa hyökkäsi erään pystykorvan kimppuun ja raateli tätä pahoin. Heti täällä kauhistellaan jos jollain mummorievulla koira pääsee liian löysälle hihnalle ja hieman innostuu tuntemattoman vastaantulijan nähdessään. Asian oikeaa laitaa tuskin saatte selville lööppien yms. kautta. "Koira ..HYÖKKÄSI.." - taas voidaan sanamuotoilun avulla antaa tarinalle väriä, toki jos koira on löysällä ja menee vieraan luo, se hypähtää tätä vasten... muistittekohan ajatella asiaa siinä valossa että tämäm nuori naikkonen joka "hyökkäyksen" kohteeksi joutui, käveli liukkailla talvipakkasilla piikkikorot jalassa, natsa suupielessä ja tupakka kädessä?? Antaa hieman näkökulmaa asialle. Enkä yhtään ihmettele jos tämänkin ketjun aloittaja on juuri itse tämä "uhri"... hanki elämä! Maailmassa on kamalampiakin asioita kuin ajoittain sattuvat nelijalkaisten tempaukset.. joissa uhri ei dedes saanut fyysisiä vammoja. Ainoa mikä taisi kärsiä tässäkin tapauksessa oli kyseisen neitosen imago. Ounasrinteellä ei kannata asua jos ei kestä rakkeja ja renttuja, hieman kovempaa "nahkaa" suosittelisin kyseiselle "uhrille".
Kannattais varmaan sinunkin joskus lukea vähän sanomalehtiä. Lapin Kansassa on viime päivinä ollut useampi juttu koira-asiasta. Artikkeleissa on ollut asiallinen yhteenveto säännöistä joita taajamassa koiran kanssa täytyy noudattaa. Fiksu ja huomaavainen koiran pitäminen on juuri säännöistä piittaamista. Jos koira on irrallaan tai muuten omistajansa hallitsemattomissa ja hyökkää, on se sen taluttajansa syy, ei koiran eikä ohikulkijan.Yhä väitän, että taajamassa on 90% koiranomistajista sellaisia joiden ei missään nimessä olisi kannattanut koskaan hankkia koiraa. Heillä koira on naapuruston haitta ja kärsii osaamattomien kodeissa.
Vielä rinteeläiselle väännetään rautalangasta:Uhri ei ollut millään tavalla syyllinen. Koiranomistaja kyllä, ja vielä pakeni hurttineen paikalta. Olispa mukava saada koiranomistajan nimi julki!! Siksi, että tietää varoa.
Itse et tainnut edes käsittää puoliakaan ylemmästä kirjoituksesta. Vai kenties olet sen uhrin puolella, tai olet kyseinen uhri itse ja haet asialle suurempaa huomiota?
Tottakai hyvä koiranomistaja pitää huolta koirastansa ja siitä ettei vahinkoja pääse tapahtumaan - mutta pieni uutisväläys sinulle; vahinkoja tapahtuu.
Ounasrinteellä on ollut aina paljon koiria, ja tulee varmasti olemaankin, toki on surullista että nuorten ja omistajaksi sopimattomien ihmisten määrä on kasvussa.
Hyvää käytöstä on myös varmasti katsoa vähän itsekin minne kävelee, jos edessä tulee epäilyttävän näköinen koira, kannattaa kiertää hieman kauempaa.
Tiedän kyllä itse mikä koira tässä kyseisessä tapauksessa on ja voin sanoa että se koira ei ole koskaan purrut ketään, korkeintaan räksyttää vastaantulijoita ja murisee varoitukseksi - luulenpa että lehtijutussakin mainittu "nilkkaan tarraaminen ja lahkeen repiminen" on varmasti aikaslailla liioittelua tämän kyseisen uhrin osalta - liekö korvauksia vailla? Tainnut itse säikähdyksissään liukastua kenkinensä ja revähdyttää piukat housunsa talvisena yönä.
PS. Sinuna en menisi nimeämään ketään nettipalstoilla, ennenkin on rikosilmoituksia sellaisista "ilmiantajista" ja syyttäjistä tehty. Sopu sijaa antaa.
Ois pistäny hanttiin sille koiralle. Jos tälläinen 16v pärjää koiralle niin kai nyt joku 20 v muijaki. ? Riippuu toki koirasta.