Suositelkaapas tosi hyviä lihamyllyjä, joilla saa oikeasti jauhettua kokonaisen lampaan, joskus parikin. Entä miten käy, kun mukana on paljon rasvaa? Toimiiko silloinkin?
Eli saa suositella ihan ammattilaitteitakin ja yhtään ei olis pahitteeksi, jos jonkun hinta-arvionkin osaatte heittää.
Eli saa suositella ihan ammattilaitteitakin ja yhtään ei olis pahitteeksi, jos jonkun hinta-arvionkin osaatte heittää.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin mulle kanssa !
Tätä vempelettä olen etsiskellyt jo kauan,
ei ole edes kirppikisllä tai missään.
Yhden huonon muovirimpulan olen nähnyt, jolla ei tee mitään, tarviisin ihan kunnon myllyn.
Seuraan keskustelua
Uskon että kaikkiin uusiin isoihin yleiskoneisiin saa lisävarusteena lihamyllyn. Myös lähikauppa missä lihamylly voisi antaa jauhaa siellä viimeisenä päivän päätteeksi jos lihasi on tarkastettua eikä tautivaaraa.
Silloin on ylivoimainen aparaatti se pöydänreunaan kiinnitettävä valurautainen veivattava mylly.
Menee läpi lampaat taleineen ja sika läskeineen, kunhan luut ovat poistettu, kuin hauki ruotoineen. Paras ja halvin, mutta ei toki laisinkaan trendikkään näköinen modernissa keittiössä.
Ostin Helsingin Itäkeskuksen Stockalta lähemmäs 10 vuotta sitten tšekkiläisen Porkert nro 8 -lihamyllyn.
http://www.porkert.cz/catalog.php?page=1
Siitä on väännetty läpi erinäisiä kymmeniä kiloja hirvenlihaa ja jokunen kilo haukifileitä. Ja lammastakin väliin!
Muualtakin noita vempeleitä saattaa löytää:
http://www.lasikoiso.fi/tuotteet/keittiovalineet/porkert_mm_lihamyllyt/
Edellinen oli saman valmistajan pienempi tekele, nro 5. Ikää nyt ehkä 30 vuotta. En minä silläkään vesilintua heittänyt, vaan vein mökille, missä myllyä käytetään pari kertaa kesässä haukipyöryköiden tekoon. Ikuisiahan nuo myllyt ovat.
* * *
Mitä lampaisiin tulee, niin lampaan rasva (tali) on ruuassa varsinainen kauhistus: vastenmielisen makuista ja erittäin huonosti sulavaa evästä (lampaan liha on puolestaan herkullista kuin mikä!) Koetan veistellä lampaasta rasvat roskiin niin tarkkaan kuin osaan ennen jauhamista tai muuten ruokiin käyttämistä.
Poron lihaan ja rasvaan pätee jokseenkin sama. Vierastan lampaasta ja porosta valmistettuja makkaroitakin (meetvursteja ja salameja), koska valmistajat tunkevat sitä rasvaa makkaraan surutta. Syökööt muut – minulle ei kiitos!
Tuota olen itse katsellut. Hintaa on 129 euroa
markantalossa. On vähän parempi kuin noi halpikset.
Läski täytyy jauhaa kohmeisena, muuten se pusertuu
tahnaksi.