ja jälkeenpäin huomasin että vehnäjauhot olivat yli vuoden vanhat. Letut maistuivat hyviltä. Mitenhän kauan jauhoja voi käyttää vai pitäisikö heittää iso pussi jätteisiin.
Tänään tein lettuja
6
2048
Vastaukset
- pakkauksissa
on "parasta ennen" pvm ?
jos pussissa ei toukkia ole, eikä jauhot eltaantuneet, sen kun käytät. - viimeistä
käyttöpäivää vehnäjauhoista ja se olikin 14.2.20007. Kun mainitset toukat, niin nyt kyllä heitän jauhot heti bio jätteisiin.
- Kaistapäistä touhua!!
Oikein itkettää ja toisaalta naurattaa, kuinka tyhmiä nykyihmiset ovat ja ennenkaikkea tuhlareita.
Kuivassa ilmavassa paikassa säilyvät jauhot vuosia käyttökelpoisina. Ellei havaitse ryyneissä tai jauhoissa toukkia tai aistinvaraisia muutoksia, ovat ne täysin käyttökelpoisia.
Oletteko te ihan täyspäisiäkään nykyään, kaiken tiedätte mielestänne ja olette niin eteviä joka asiassa. Kuitenkin käyttäytymisenne on tyhmääkin tyhmempää. Jokainen villi alkuasukaskin on järkevämpi ruoka asioissa. - Jauhosi
Jos viimeinen käyttöpäiväkin oli poisheittämissäsi jauhoissa 14.2.20007. Mahdatko olla silloin vielä pitkojasi pyörittelemässä?
- Sirkka Perttunen
Kaistapäistä touhua!! kirjoitti:
Oikein itkettää ja toisaalta naurattaa, kuinka tyhmiä nykyihmiset ovat ja ennenkaikkea tuhlareita.
Kuivassa ilmavassa paikassa säilyvät jauhot vuosia käyttökelpoisina. Ellei havaitse ryyneissä tai jauhoissa toukkia tai aistinvaraisia muutoksia, ovat ne täysin käyttökelpoisia.
Oletteko te ihan täyspäisiäkään nykyään, kaiken tiedätte mielestänne ja olette niin eteviä joka asiassa. Kuitenkin käyttäytymisenne on tyhmääkin tyhmempää. Jokainen villi alkuasukaskin on järkevämpi ruoka asioissa.Näin maatalousteknikkona ja asiasta jotain tietävänä kerron jotain.Jyvät säilyvät jopa tuhansia vuosia kuivassa paikassa,MUTTA,kun ne jauhetaan härskiintymisprosessi alkaa heti,eli viljan rasvat(joita on kaikissa viljoissa) alkavat hapettua! Rehuopissakin tähdennettiin,että eläimille EI saa syöttää yli 3vk vanhaa jauhoa! Yli 5 vuotta sitten lopetin viljan käytön,koska se ei sopinut minulle! Sitä ennen leivoin ruisleipää perinteisin menetetemin,eli vastajauhetuista luomurukiista hapattamalla.Leivoin noin kerran kuussa.Edellisen kuun jäljellä oleva pieni jauhomäärä maistui kitkerälle kun taas vastajauhettu maistui tuoreelta ja "makealta". Lopuksi,jos olet katsonut dokumentteja alkuasukkaista,he jauhavat leipäänsä käytetyn viljan tai muun aineksen juuri ennen valmistamista!
- jauhot
liittyy elävään ravintoon, paitsi jos siellä on paljon niitä toukkia, silloin voitaneen puhua elävästä ravinnosta, eli siivilöi jauhot pois ja syö toukat, niinhän ne alkuasukkaatkin teksisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854890- 1902278
- 371908
- 1331879
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231618- 751582
- 1781530
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161421Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3401185- 351136