Tiramisun pohjaan...

keksejä?

Ciao tutti,

Sain muinoin niin sai-raan hyvää tiramisua, että siihen tuli himo. Harmi, etten pääse santsamaan tuota kokemusta, matka on liian pitkä.

Kun (!) alan tekemään itse, niin mitä valmiskeksejä suosittelette pohjaan? Resepteissä puhutaan Savoiardi-kekseistä ja/tai Lady Fingers -kekseistä. Kummankaan nimisiä tai -laisia en ole kylän kaupoista löytänyt. LU Bastogne -kekseistä on myös ollut puhetta. Niitä löysin Valintatalosta (!) mutta vain kaneliversiona, jota en kelpuuta.

Kertokaa, tietävät, mitä keksejä olette menestyksellä käyttäneet ja mistä niitä löytää!

10

4818

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linda30

      Savoyardi-keksejä tai kissankielikeksejä, jotkut käyttävät ihan tavallista sokerikakkupohjaa... (käytännössä ihan saman makuista kuin nuo keksitkin)

      • Linda30

        Eli itse mokasin kirjoitusasun, savoiardi on oikein ;)


    • Usein tiramisua tehnyt

      En kyllä missään nimessä laittaisi Bastogne-keksejä tiramisuun. Koko ideahan on että keksien pitää imeä paljon nestettä, siis olla sellaisia todella "höttöisiä", ja Bastognethan (vaikka hyviä ovatkin) ovat sellaisia kovia ja kiinteitä.

      Tarvitset tämän tyyppisiä keksejä: http://www.lifeinitaly.com/food/img/Savoiardi.jpg

      Ikävä kyllä en ole koskaan Suomessa tiramisua tehnyt, joten en osaa neuvoa mistä noita keksejä löytäisi, mutta veikkaanpa että Suomessakin kyllä nykyään myydään savoiardeja.

      • kkkkkkkkkkkkkkkk

        ... ainakin stokkalta, ja lie noita muissakin suuremmissa kaupoissa.

        Jos teet tiramisun sokerikakku ( käärettorttu) pojjkasta, niin anna sen kuivahtaa pari vuorokautta ennen kostutusta ja kaakun rakentamista.


    • Nimetön

      Kissankielet ei omaan makuuni sovi, vaikka niitä lähes jokaisessa reseptissä käytetäänkin. Ota riski, ja kokeile Jyväshyvän kaurakeksejä (ei niitä vähemmän-rasvaa-sokeria-kaikkea, vaan originaaleja), toimii todella hyvin.

    • keksejä?

      Ok,

      Siss Savoiardi / Lady Fingers -keksejä pitäisi löytää.

      Millä kauppanimellä/-nimillä niitä on myynnissä?
      Mistä niitä saa?

      Nyt saa mainostaa! ;-)

      • ainakin viikko sitten

        Jopa täällä hämeessä löytyy ihan Prismasta, päällä tais lukea Lady Fingers, mutta keksit on pitkiä, kapeita, paksuja ja kevyitä ja paketti on suht iso.


    • täti

      Minä käytän hiukan kuivahtanutta sokerikakkupohjaa. Pellillä se paistuu nopeasti ja siitä saa leikattua sopivia palasia. Tiramisu ei näytä ihan samalta kuin kekseistä tehtynä, mutta maistuu kyllä.

    • Talvikkimielikki

      3 munaa, 2 rkl mantelijauhetta, 1/4 tl suolaa, 3/4 dl sokeria, 1,5 dl vehnäjauhoja, 3 rkl perunajauhoja, 0,5 tl vaniljasokeria

      Erottele valkuaiset ja keltuaiset, riko keltuaisten rakenne ja sekoita niihin mantelijauhe. Vatkaa valkuaiset suolaripauksen kanssa kuohkeaksi, lisää sitten sokeri pienissä erissä. Vatkaa kovaksi vaahdoksi. Sekoita keltuaiset varovasti nostellen valkuaisvaahtoon. Siivilöi keskenään sekoitetut jauhot ja vaniljasokeri vaahtoon ja nostele taikina tasaisesksi. Nosta seos pursotinpussiin ja pursota leivinpaperoidulle pellille noin 10 cm:n pituisia keksejä.

      Paista 200 asteessa ensin 10-12 minuuttia. Sammuta sen jälkeen uuni ja laita uuninluukun väliin esim. haarukka. Anna keksien kuivahtaa uunin jälkilämmössä muutaman tunnin ajan.

      Ohjeesta tulee noin 25 keksiä.

      Googlaamalla löytyy muutama muukin resepti :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      386
      939
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      209
      749
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      696
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      659
    6. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      68
      655
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe