Tiramisun pohjaan...

keksejä?

Ciao tutti,

Sain muinoin niin sai-raan hyvää tiramisua, että siihen tuli himo. Harmi, etten pääse santsamaan tuota kokemusta, matka on liian pitkä.

Kun (!) alan tekemään itse, niin mitä valmiskeksejä suosittelette pohjaan? Resepteissä puhutaan Savoiardi-kekseistä ja/tai Lady Fingers -kekseistä. Kummankaan nimisiä tai -laisia en ole kylän kaupoista löytänyt. LU Bastogne -kekseistä on myös ollut puhetta. Niitä löysin Valintatalosta (!) mutta vain kaneliversiona, jota en kelpuuta.

Kertokaa, tietävät, mitä keksejä olette menestyksellä käyttäneet ja mistä niitä löytää!

10

4758

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linda30

      Savoyardi-keksejä tai kissankielikeksejä, jotkut käyttävät ihan tavallista sokerikakkupohjaa... (käytännössä ihan saman makuista kuin nuo keksitkin)

      • Linda30

        Eli itse mokasin kirjoitusasun, savoiardi on oikein ;)


    • Usein tiramisua tehnyt

      En kyllä missään nimessä laittaisi Bastogne-keksejä tiramisuun. Koko ideahan on että keksien pitää imeä paljon nestettä, siis olla sellaisia todella "höttöisiä", ja Bastognethan (vaikka hyviä ovatkin) ovat sellaisia kovia ja kiinteitä.

      Tarvitset tämän tyyppisiä keksejä: http://www.lifeinitaly.com/food/img/Savoiardi.jpg

      Ikävä kyllä en ole koskaan Suomessa tiramisua tehnyt, joten en osaa neuvoa mistä noita keksejä löytäisi, mutta veikkaanpa että Suomessakin kyllä nykyään myydään savoiardeja.

      • kkkkkkkkkkkkkkkk

        ... ainakin stokkalta, ja lie noita muissakin suuremmissa kaupoissa.

        Jos teet tiramisun sokerikakku ( käärettorttu) pojjkasta, niin anna sen kuivahtaa pari vuorokautta ennen kostutusta ja kaakun rakentamista.


    • Nimetön

      Kissankielet ei omaan makuuni sovi, vaikka niitä lähes jokaisessa reseptissä käytetäänkin. Ota riski, ja kokeile Jyväshyvän kaurakeksejä (ei niitä vähemmän-rasvaa-sokeria-kaikkea, vaan originaaleja), toimii todella hyvin.

    • keksejä?

      Ok,

      Siss Savoiardi / Lady Fingers -keksejä pitäisi löytää.

      Millä kauppanimellä/-nimillä niitä on myynnissä?
      Mistä niitä saa?

      Nyt saa mainostaa! ;-)

      • ainakin viikko sitten

        Jopa täällä hämeessä löytyy ihan Prismasta, päällä tais lukea Lady Fingers, mutta keksit on pitkiä, kapeita, paksuja ja kevyitä ja paketti on suht iso.


    • täti

      Minä käytän hiukan kuivahtanutta sokerikakkupohjaa. Pellillä se paistuu nopeasti ja siitä saa leikattua sopivia palasia. Tiramisu ei näytä ihan samalta kuin kekseistä tehtynä, mutta maistuu kyllä.

    • Talvikkimielikki

      3 munaa, 2 rkl mantelijauhetta, 1/4 tl suolaa, 3/4 dl sokeria, 1,5 dl vehnäjauhoja, 3 rkl perunajauhoja, 0,5 tl vaniljasokeria

      Erottele valkuaiset ja keltuaiset, riko keltuaisten rakenne ja sekoita niihin mantelijauhe. Vatkaa valkuaiset suolaripauksen kanssa kuohkeaksi, lisää sitten sokeri pienissä erissä. Vatkaa kovaksi vaahdoksi. Sekoita keltuaiset varovasti nostellen valkuaisvaahtoon. Siivilöi keskenään sekoitetut jauhot ja vaniljasokeri vaahtoon ja nostele taikina tasaisesksi. Nosta seos pursotinpussiin ja pursota leivinpaperoidulle pellille noin 10 cm:n pituisia keksejä.

      Paista 200 asteessa ensin 10-12 minuuttia. Sammuta sen jälkeen uuni ja laita uuninluukun väliin esim. haarukka. Anna keksien kuivahtaa uunin jälkilämmössä muutaman tunnin ajan.

      Ohjeesta tulee noin 25 keksiä.

      Googlaamalla löytyy muutama muukin resepti :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6543
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      98
      5457
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      244
      3309
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2408
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1796
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      50
      1732
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1684
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1386
    Aihe