Kärsin juuri flunssaviruksesta ja kiinnostaisikin, voiko flunssaviruksia nähdä ja tunnistaa optisella mikroskoopilla.
Sivun
http://pathmicro.med.sc.edu/virol/para-rsv-aden.htm
mukaan esim. nyt yleinen (parainfl) RS virus olisi kooltaan 150-300nm. Vai tarvitseeko viruksen tunnistamiseen elektronimikroskoopin.
Olen jo kauan haaveillut kunnon mikroskoopista, mistähän saisi mahd. käytettynä ammattitason laitteen?
Mistä tietää minkä kokoisia hiukkasia mikroskoopilla näkee?
Virus mikroskoopissa
7
2450
Vastaukset
Lopullisen rajan optisen mirkoskoopin erotuskyvylle asettaa käytetyn valon aallonpituus. Ihmissilmälle näkyvän valon aallonpituudet ovat likimain väliltä 350nm-700nm, joten et pysty havaitsemaan alle 300nm pituista virusta minkään optisen laitteen avulla.
- ei uskoisi..
Mikä yhteys on valon aallonpituudella ja tutkittavan kappaleen koolla? Vaikka molemmilla sattuu olemaan sama yksikkö (nm), ei kai ne ole mitenkään vertailukelpoisia?
En kyllä asiaan ole perehtynyt, joten voin hyvinkin olla väärässä. Saisinko asiaan liittyviä viitteitä? - uskon sittenkin..
ei uskoisi.. kirjoitti:
Mikä yhteys on valon aallonpituudella ja tutkittavan kappaleen koolla? Vaikka molemmilla sattuu olemaan sama yksikkö (nm), ei kai ne ole mitenkään vertailukelpoisia?
En kyllä asiaan ole perehtynyt, joten voin hyvinkin olla väärässä. Saisinko asiaan liittyviä viitteitä?Pahoittelut, on se todellakin noin. Ei vaan meinannut mennä ymmärrykseen mutta pakko oli uskoa kun näin mustaa valkoisella.
- j.j.j.j.j.
Minkälainen laitteisto sitten vaaditaan jolla pystyisi näkemään viruksen kokoisia hiukkasia?
Pyyhkäisymikroskooppi, elektronimikroskooppi?
Saako 2000€ sellaista laitetta jolla voisi viruksen nähdä?
- sivusta-ajattelija
Virusten näkemiseen tarvitaan elektronimikroskooppi, joiden hinnat käytettyinäkin lähtevät useista kymmenistä tuhansista euroista. Ja jos haluaa nähdä jotain muuta kuin läiskän, eli ihan oikeasti tunnistaa edes virustyypin, tarvitaan reippaasti yli sadan tonnin investointi.
Jos siis haluat nähdä viruksen, voisit ottaa yhteyttä paikallisen yliopiston mikrobiologian osastolle ja kysäistä onko mitenkään mahdollista heidän kauttaan päästä ekskursiolle jonkin elektronimikroskoopin omistavan firman tiloihin.
Flunssavirukset näyttävät aikalailla samoilta - niiden varsinaiset erot ovat geenitasolla ja siksi eri kantojen tunnistukseen käytetään geenitekniikkaa ennemmin kuin virusten ulkoista olemusta.- j.j.j.j.j.
Niinpä taitaa olla. Löysinkin useita sivustoja joiden kautta saa käytettyjä elektronimikroskooppeja 15000...300000$ ja laitteet olivat vanhoja ja järkyttävän kokoisia. Ei mahdu asuntooni eikä budjettiin.
Sitten löytyi http://lv-em.com/
Maailman pienin ja kompaktein masiina jossa kaikki toimintatilat. Mahtava laite mutta hintaa en löytänyt mistään, luultavasti sen 100k $...
- yppe
Uusimmat valomikroskoopit, jotka tosin ovat jo todella hienostuneita laitteita, kuten konfonkaalimikroskooppi 4pi voi päästä jopa 100 nm:n erotuskykyyn. Tämä ei tosin vielä riitä viruksen hienorakenteiden erottamiseen.
Lisäksi vaihtoehto elektronimikroskoopille on atomivoimamikroskooppi (AFM), jolla voidaan päästä alle 10 nm:n erotuskykyyn. Mutta elektronimikroskooppi voittaa myös AFM:n resoluutiossa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,582407Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1022108Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972067Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241987MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141815Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5411714Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S121611Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?521425Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411383Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.751339