Mistä netin luotettavin SÄÄENNUSTE?

kysyvä??

Mikähän olisi netissä olevista sääennusteista seuraaville päiville noin täsmäsäänä tarkin?

Olen ainakin pahasti pettynyt Forecaan,huommattavia heittoja kun esiintyy.

Mutta mikä olisi luotettavin ja tarkin,paikkakuntakohtainen, kotimaan sääennuste netistä luettavaksi?

30

14376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulija

      Aika monesti ennuste ollut osuva, mutta havainnoitsija mokaa itse omilla odotuksillaan ennusteen. Usein myös oma sijainti on vähän hakusessa kartalla. Pitää myös osata luovia paikkojen välillä, kun pikkukyliä ei ole ennusteissa mainittua, on vain suuremmat paikat.
      Vielä huomioitava paikallissää, laaksoissa kylmempää selkeinä päivinä talvella, kuin mäellä, ym paikalliset erot.

      • kun toistuvasti

        säätiedotus menee pieleen, eikä mittauspaikka ole kaukana, eikä myöskääm mikään erityisen matala tai korkea paikka.Silloin ei voi kyseiseen sääennustukseen luottaa.


      • monesti

        tosiaan osuva, ja aika monesti myös pieleen mennyt.


      • tarkin_ennuste

        http://sää.tv on mun mielestäni ollut paras


    • ilmatieteenlaitos
      • kysyvä??

        Pitääpä seurata. Kun havaintoasema osuu varsin lähelle, sama asema kuin forecallakin.


    • Äyräpään ärjy

      Työni puolesta tarvitsen päivittäin ja jo vuosien ajan foreca ollut tarkin, tosin ero ilmatieteenlaitokseen ei kovin suuri. "omavastuuosuus" kannattaa huomioida, lopullisen varmuuden saa kun aamulla katsoo molemmat ennusteet ja vielä ikkunasta ulos ja senkin perään varautuu kaikkeen.

      • kysyvä??

        olen käyttänyt, forecaa. Muttta jos löytyisi parempi.


    • sääennustusta

      ei varmaan löydy mistään.

      • sää.tv

        http://www.sää.tv on paras


    • heittelee

      myös vallan paljon.
      joskus on iltasanomien oikeassa, joskus iltalehden ja joskus HS:n.
      Sielläkin on tuuripeliä, kuka tietää.

    • Sää pääkaunpungissa
      • Jari M

        Jos käytät facebookia, niin sieltä olen myös löytänyt luotettavan tuntuisen:

        www.myhelmi.com/weather/weather.jsp


      • FB

      • 1-2pv

        on lutoettavin eikä mtikään ulkomaiset!


    • sääharrastelija

      Kaikkein luotettavin sääennuste on meteorologin tekemä, ei mikään netti sääkone. Kaikki auringon ja pilvien kuvia ruudulle sylkevät paikkakuntakohtaiset sääennusteet perustuvat numeerisen, matemaattisen mallin tekemiin tuloksiin. Niitä voi saada jopa yli viikon mittaiselle ajalle. Valitettavasti näihin nettiennusteisiin ei ole koskenut yksikään säämies, vaan kyseessä on "raakaa" tavaraa, yksinkertaistettu esitystapa numeerisesta mallista jota säätieteen ammattilaiset käyttävät yhtenä monista apuvälineistä sääennusteen tekemiseen.

      Ehdottomasti paras sääennuste suomessa on suomen ilmatieteen laitos. Jos haluat hyvän sääennusteen Jamaikalle, vastaus on ehdottomasti Jamaikan ilmatieteen laitos.

      PS. Säätieteeseen perehtyminen ja kokonaiskuvan, synoptisen tilanteen ymmärtäminen auttaa myös lukemaan paikkakuntakohtaisia sääennusteita kriittisesti ja ymmärtämään miksi niiden ennustusvarmuus ei aina ole sama.

    • seurannutetelässä

      foreca kyllä vetää täysin ääripäitä vrt fmihin

    • kukkulikuu

      Pointsit ilmatieteen laitokselle. Kaksi asiaa sen paikkakuntakohtaisesta ennusteesta puuttuu. Ilmanpainetta ei ilemoiteta, ellei valittu sääasema sitä mittaa. Toiseksi ennusteessa ei mainita luotettavuutta; joskus säämalli on stabiili, ja ennuste on muutaman päivän sisällä melko luotettava, joskus taas epästabiili, jolloin tilanne saattaa muuttua herkästi. Tuuliennuste on keskituulta, joka esim järvenselillä tai muutoin tuulisilla paikoilla on alakanttiin. Silti ilmatieteen laitoksen ennuste on selvästi luotettavin monista.

    • Ei.sellaista.olekaan

      Eipä ole hurraamista ilmatieteenlaitoksen "ennusteissakaan". Sen mukaan joensuussa on koko tämän päivä pilvistä. Ongelma vaan on se että täällä on koko aamun paistanut aurinko. Ymmärrän kyllä että näin voi käydä kun seuraavan päivän säätä "ennustetaan" mutta tällä ei ole enää mitään tekemistä ennustamisen kanssa vaan tiedon. Foreca sentään on ajan tasalla ja arska paistaa tämän hetken tilanteessa ja paistaa luultavasti iltapäivään asti joten itl haistakaa huilu. Ette tiedä edes kuluvan ajan säätä saati ennustaa.

      • kiinnstunut

        Kyllä sääennusteet pitivät paikkaansa eteläsuomen osalta, mutta pohjoisen ennuteet ja todelinen lämpötilam (pakkanen ) heittivät yleensä noin 7-8 astetta.
        Kun vertas ilmatiedellisen laitoksen ennusteita ja säähavaintoja. samoin lumen
        vahvuus heittelee, esim Tornion Torppi , lumen vahvuus 18 sm. kun kaupungilla
        on käynnissä lumenajo kuorma-autoilla johon kauhakuormaajat. Ihmetyttää mistä lumi on saatu kadun kulmissa nin 2-3 metrin krkuisiin kasihin.


      • airfoiljokaeikirj
        kiinnstunut kirjoitti:

        Kyllä sääennusteet pitivät paikkaansa eteläsuomen osalta, mutta pohjoisen ennuteet ja todelinen lämpötilam (pakkanen ) heittivät yleensä noin 7-8 astetta.
        Kun vertas ilmatiedellisen laitoksen ennusteita ja säähavaintoja. samoin lumen
        vahvuus heittelee, esim Tornion Torppi , lumen vahvuus 18 sm. kun kaupungilla
        on käynnissä lumenajo kuorma-autoilla johon kauhakuormaajat. Ihmetyttää mistä lumi on saatu kadun kulmissa nin 2-3 metrin krkuisiin kasihin.

        Siitä se kaduilta on kerätty. jos lunta on maastossa 18cm kyllä siitä kertyy.
        Pitää muistaa että jos lunta on maastossa 18cm lunta on satanut noin yhteensä 30 edestä ja aina väliin on aurattu pois. Luonnossa lumi tiivistyy itsestään ja kiderakenne muuttuu.
        Lunta tulee paljon enemmän kasaan alueelta jolta joka sade ajetaan kasaan, kuin ensin annettaisiin kertyä ja sitten kerralla ajettaisiin sama alue puhtaaksi kasalle.


    • varoittava.esimerkki

      Ilman muuta kaikkein luotettavin sääennuste löytyy suomi24 ilmastonmuutospalstalta.

    • niinpäniinn

      YR norge. Parhaiten tietää ilman kun menee sinne ulos eikä katso kaikkia asioita netistä.

    • arvailukeskuksista

      Ilmatieteen laitos on OK, jos sattuu asumaan Jyväskylän korkeudella tai etelämpänä.
      Mitä pohjoisemmaksi mennään, sitä paremmin toimii norjalainen YR

    • Anonyymi

      Tuntuuko teistäkin että ennusteiden luotettavuus ja paikkaansa pitävyys vain hupenee vuosien varrella? Olettaen tekniikan ja supertietokoneiden kehittymisenkin.

      • Anonyymi

        Syy sääennusten paikkaansa pitämättömyyteen löytyy mm. tästä videosta: https://twitter.com/i/status/1687518196318818308
        Se lisääntynyt superkoneiden laskuteho käytetään aivan muuhun laskentaan kuin sääennusteiden tarkkuuksiin.


    • Anonyymi

      Kenkää vaan nykyisille , miten hemmetissä se ennuste muuttuu jo 12h sateisesta auringonpaistoon , ja tämä on jo ihan toistuvaa ..... kokoajan vain huononee nuo ennusteet , ei voi luottaa ollenkaan .

    • Anonyymi

      Se on just tuo ilmaston/säidenMUOKKAUS, joka tekee säiden ennustamisesta nykyisenkaltaista arpomista.

    • Anonyymi

      Erään kerran ajoin Suomen itärjalta länsirajalle, jolloin ennusteiden mukaan piti sataa kaikkialla. Vain kerran satoi Outokummun kohdalla, kun tutustuin kaivokseen maan alla ollessani.
      Viestit puhelimeen olivat minun olevan hullun tuollaisessa säässä matkatessani mottoripyörällä. Taisipa Matti Rönkäkin lohkaista säänlukijalle tyyliin, että tämän kuin näkisi tänä kesänä. Ei uskonut uutisten lukijakaan kohta kuultavaan.

      Meteorologia sinällään ei ole tiedettä, enempää kuin teologia. Kumpaakaan ei voi kokeilla varmentaa toistettavasti tieteen määritelmänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8489
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      44
      4177
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1468
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1179
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1150
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      817
    Aihe