Ongelmana on jatkuvasti täyttyvä kovalevy, ja olenkin ajatellut hankkia lisää tilaa. Kannattaako koneeseen hankkia kiinteää kovalevytilaa vai ostanko ulkoisen kovalevyn? Lisätila tulisi lähinnä tiedostojen säilytykseen ja satunnaisten ohjelmien käyttöön. Ja jos kiinteää kovalevytilaa lisää niin pitääkö myös muita säätöjä tehdä? Esim. koneen muisti tai mikäsenytoli. Koneita olen käyttänyt ja ohjelmia asennellut jonkin verran, mutta mikään pro en siinä hommassa ole.
Kovalevy - kiinteä vai ulkoinen?
3
711
Vastaukset
tilaa tarvitset niin osta molemmat.
sekä ulkoiset että kiinteät ovat sen verran halpoja nykyään.
kiinteä olisi satunnaisten ohjelmien käyttöön ja ulkoinen varastotilana.
jos sulla on sata levy, niin ei pitäisi olla mitään säätämistä. ide levyillä on kait jotain master/slave juttua.- jumpperit..
mutta ulkoiseksi muutetulla, usb-kytkentäisellä ide-levyllä ei tarvitse jumpperointia muutella, antaa sen pysyä masterina niin skulaa. USB:ssä kun noilla master/slaveilla ei ole merkitystä, tai siis on...sikäli että kaikki USB-kytkentäiset IDE-kovot on mastereita, slaveja ei tunneta eikä tueta.
SATA-levyissä tosiaan jumpperoinnit puuttuu koska jokainen levy on tavallaan oman SATA-väylänsä/liittimensä masteri eikä slaveja niissä ole. SATA:ssahan yhteen väylään eli emon liittimeen voi kytkeä ainoastaan yhden laitteen kun taas IDE:ssä voi samaan emolevyn liittimeen kytkeä kaksi laitetta, siksi useimmat IDE-kaapelit onkin 3:lla liittimellä.
- sanoi koira kun...jne..
Mutta jos päädyt ulkoiseen niin koita sijoittaa se niin ettei se tipu lattialle, ei pääse liikahtamaan kesken kirjoituksen ym. ettei sitten tule poru että kun kovo hajosi ja tietoja ei saa enää ulos.
Ulkoisissa kovoissa ei ole mitään vikaa, niiden kanssa vaan pitää olla vähän enemmän varovaisempi. Tosin normaali tietokoneen käyttäjä on muutenki varovainen, myös sisäisen kovon voi rikkoa mm. tönimällä konetta juuri kun kovo kirjoittaa jotain...sillä tavalla niitä bad sectoreitakin voi aikaansaada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834433Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243108Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162645Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432357Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132255- 132244
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142015Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717