Muistaako/tietääkö kukaan?
Minkälaista perinneruokaa (härkä)
4
1548
Vastaukset
- turhuudenjumala
PAPUROKKAA
Noin litrallinen härkäpapuja keitetään pehmeiksi; niistä otetaan erikseen hyvä kauhallinen; muut pavut puserretaan lihaliemeen tahi kiehuvaan veteen. Hienonnettu punasipuli ja puoli lusikallista jauhoja paahdetaan vähän voissa ja puserrettu keitto kaadetaan siihen. Ehjät pavut pannaan sekaan ja höystetään suolalla sekä muutamalla valkopippurilla.
Lihaliemen puutteessa voi papurokkaa keittää aivan kuin hernerokkaakin, silavan kanssa; kuitenkin pavut on aina puserrettava. Sipulin voi jättää sekaan panematta. Rokkaa voi höystää jollakin imelällä tahi happamalla.
lähde: http://www.lassilantila.fi/wanha3.html- vellikin tietysti hyvää,
mutta mihin tuo puserrusjuttu siis (soseutus- tai survominen kai?) perustuu?
vellikin tietysti hyvää, kirjoitti:
mutta mihin tuo puserrusjuttu siis (soseutus- tai survominen kai?) perustuu?
Murskaamalla osa pavuista saadaan keitto suurustettua - muuta suurustahan siinä ei ole. Näin siitä tulee ruokaisampi ja sakeampi. Monissa italialaisissa, papuja hydöyntävissä ruoissa tehdään myös juuri näin.
Tosin suurustamiseen siellä voidaan käyttää esimerkiksi leipää, leivänmuruja tms. saostavaa ainetta.- suurustamiseen
crudo kirjoitti:
Murskaamalla osa pavuista saadaan keitto suurustettua - muuta suurustahan siinä ei ole. Näin siitä tulee ruokaisampi ja sakeampi. Monissa italialaisissa, papuja hydöyntävissä ruoissa tehdään myös juuri näin.
Tosin suurustamiseen siellä voidaan käyttää esimerkiksi leipää, leivänmuruja tms. saostavaa ainetta.aikoinaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait523295Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso31054Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3910- 19844
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60724Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä44694Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es27682Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4617- 42610