Ruotsalaisen Cattelinin ravintolan viiskytluvulla päivitetty bouillabaisse. Tai kyseinen soppa oli Harry Uhrin mielessä, mutta hän halusi yksinkertaistaa muunnelman, keiton joka olisi itsessään täydellinen ateria.
4 hengelle
-1,2l kalalientä, joko ruodoista tai liemikuutiosta
-20cl kuivaa valkoviiniä
-2 purjoa, joista käytetään valkoinen osa
-pala tuoretta fenkolia
-600g kalafilettä (kuhaa tai muuta kiinteälihaista kalaa)
-3-4 tomaattia
-1/2g hienonnettua sahramia
-2 valkosipulin kynttä
-4rlk öljyä
-vähän arrowjuurta tai perunajauhoja
persiljaa
Suikaloi purjo ja fenkoli.
Kuumenna öljy padassa. Lisää siihen murskattu valkosipuli, purjo ja fenkoli. Anna kiehua hiljalleen, kunnes ne kypsyvät. sekoita sitten joukkoon sahrami, jonka hienonnat sormillasi.
Lisää joukkoon viini ja kalaliemi ja keitä noin 15min. Suurusta keitto arrowjuuri- tai perunajauhoilla, jotka olet sekoittanut vesitilkkaan. keitto saa saostua vain hieman.
Leikkaa kala paloiksi jotka ovat suunnilleen 3 cm pituisia ja sormen paksuisia. Suikaloi myös tomaatit.
Sekoita kalapalat ja tomaattisuikaleet liemeen. Jos haluat keitosta juhlavamman, voit lisätä hieman katkarapuja ja/tai simpukoita. anna sitten poreilla hiljalleen mutta vain muutama minuutti.
Mausta suolalla ja pippurilla. Ripottele pinnalle silputtua persiljaa.
4 hengelle
-1,2l kalalientä, joko ruodoista tai liemikuutiosta
-20cl kuivaa valkoviiniä
-2 purjoa, joista käytetään valkoinen osa
-pala tuoretta fenkolia
-600g kalafilettä (kuhaa tai muuta kiinteälihaista kalaa)
-3-4 tomaattia
-1/2g hienonnettua sahramia
-2 valkosipulin kynttä
-4rlk öljyä
-vähän arrowjuurta tai perunajauhoja
persiljaa
Suikaloi purjo ja fenkoli.
Kuumenna öljy padassa. Lisää siihen murskattu valkosipuli, purjo ja fenkoli. Anna kiehua hiljalleen, kunnes ne kypsyvät. sekoita sitten joukkoon sahrami, jonka hienonnat sormillasi.
Lisää joukkoon viini ja kalaliemi ja keitä noin 15min. Suurusta keitto arrowjuuri- tai perunajauhoilla, jotka olet sekoittanut vesitilkkaan. keitto saa saostua vain hieman.
Leikkaa kala paloiksi jotka ovat suunnilleen 3 cm pituisia ja sormen paksuisia. Suikaloi myös tomaatit.
Sekoita kalapalat ja tomaattisuikaleet liemeen. Jos haluat keitosta juhlavamman, voit lisätä hieman katkarapuja ja/tai simpukoita. anna sitten poreilla hiljalleen mutta vain muutama minuutti.
Mausta suolalla ja pippurilla. Ripottele pinnalle silputtua persiljaa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
millään keksiä itsellesi vähän sympaattisemman nimimerkin? Tuo on niin tympeä, ettei viestejäsikään oikein haluaisi lukea. Etkö ymmärrä, että tuo nimimerkki antaa itsestäsi aika moukkamaisen kuvan. Sitäkö haluatkin?
kirjoituksesi saa minut hilpeälle tuulelle, sanotaan ettei nimi miestä pahenna mutta nimimerkin suhteen se ei taidakaan pitää paikkaansa.
Hienompi keittotaide on ollut aina hallitsijoiden ruokapöytien historiaa, mutta aikoinaan majaansa Ranskassa pitänyt kuvanveistäjä Ville Vallgren totesi ettei ruoanlaitto kuten muukaan taide, ole luksusta vaan hyvän maun jalostamista.
Sitä taustaa vasten nimimerkkini sopii tavallaan hyvin, se osoittaa ettei gastronomiaa harrasta vain ylempi luokka. Toisaalta nimimerkki ei kyllä ilmennä sanana hyvää makua ja koska se näkyy sinua häiritsevän aivan asiankin yli, niin voisin sen muuttaakin. Kerta olen moukkamainen tai ainakin huumori kieroon kasvanut niin olisiko vulgaari mitään? Vulgääri kun minusta on samasta sanasta vähän vanhahtava "fiinimpi" muoto.
Ihan nimimerkistä huolimatta - vähän toki riippuen aloittajan sukupuolesta - on resepti hyvä ja ko. ravintola löytyy vieläkin Gamla Stanista.
Julkaisi muutama vuosikymmen sitten hyvän keittokirjan, kyseinen yli satavuotias ravintola.
ja sivilisääty: naimisissa.
Kirja taisi olla Herkuttelijan kirja nimeltään, ja sieltä tuo resepti on alunperin ongittu.
Mukava kuulla että Cattelin on vieläkin voimissaan, minkähänlainen ruokalista heillä on nykyisin, ja kukahan siellä on keittiömestarina.
Lienee toissa kesänä kun viimeksi käväisin. Lista näytti melko samalta kuin aikaisemminkin - ruotsalaista husmanskostia parhaimmillaan ja ihme ja kumma! tosi edulliset hinnat varsinkin, jos sijainti huomioidaan.
Vaan nyt näyttääkin käyneen niin, että paikan uusien omistajien myötä Cattelinista on tullut ns. "gay-friendly" ravintola - mitä se sitten käytännössä ravintolalle tarkoittaneekaaan? Ehkä vähän vähemmän sekapareja pöydissä ja kiihkeämpää tunnelmaa korridorissa.
Lista näyttää saaneen vähän mannermaisempia tuulia, mutta vielä löytyy Mammas köttbullar, Älgstek, Wallenbergare, Oxfile, Pepparstek, Plankstekia lihalla, kalalla ja läskifileellä jne., mutta ei tätä sinun soppaasi.
No, tämä nyt - ja ihan jotain muuta huomenna. Ravintola on ainakin 90-vuotta vanha - joidenkin tietojen mukaan pitkälti yli satavuotias ja tämä periodi lienee vain pieni pätkä sen historiaa.
Eikö täällä juuri kehiteltykin Oskarinleike, Oskar Kakkoselle?
auttaa yhtään "nimimerkinvaihdoksesi". En arvosta ihmisiä, jotka nauttivat itsensä häpäisemisesti julkista. Minun mielestäni ihmisen kannattaisi pyrkiä arvokkuuteen.
parempi vulgaarina kun kermaperseenä, mikä sua oikeen vaivaa? saatanan ällö!
nykyiselle Cattelinin kuppilalle. Tuo termi "gay-friendly" on kyllä minulle tuntematon käsite, kunhan nyt ruoan taso säilyisi entisellään.
Käsittääkseni Cattelin perusti ravintolansa 1920-luvun puolivälissä, entisen Heidelbergin baarin paikalle. Ruotsiin hän oli kyllä itse tullut jo vuosisadan vaihteessa.
Cattelinin krouvi toimi aluksi luonteeltaan olut- ja ruokapaikkana ja listalla oli ranskalaisia ja ruotsalaisia perusruokia.
Vasikanfilee Oscar on tosiaan saanut nimensä Oscar II:n mukaan, ja kirjassa oli muutenkin paljon reseptejä vasikasta. Nykyäänhän se on raaka-aineena lähes tuntematon käsite, johtuen kait maatalouspolitiikasta. Ei vissiin kannata vasikoita teurastaa.
Samaten kirjassa oli klassikot Wallenbergista Rydbergiin muunnoksineet. Yleensäkin siellä oli yksinkertaistettu ravintolalle nopeasti valmistettaviksi monia Ranskalaisia reseptejä, pääosin onnistuneesti.
Yhteen suuntaan kumartaan niin aina toiseen pyllistää, eikö niin?
Tuosta häpäisemisestä, näin anonyyminä se on hyvinkin kyseenalaista, samoin kun sinun arvokkuuden tavoittelu, kun ei ole edes anonyymistä nimimerkkiä. Minun kirjoitukset voi sentään yhdistää johonkin, oli se nimimerkki mikä tahansa.
Tähän loppui sitten täälä foorumilla minun osalta keskustelu muusta kuin ruoasta.
Että kunnianarvoisa Cattelin on suuntautunut nykyään enemmänkin "gay-friendly" eli homoystävälliseen tyyliin, sanottaisiinko perinteiseen ruotsalaiskansalliseen tapaan!
Nykyäänhän ravintolat pyrkivät segmentoitumaan ja hakemaan itselleen sopivan, rahakkaan uskollisen asiakaskunnan. Seksuaalisesti vähemmistösuuntautuneet lienevät otollinen kohderyhmä monellekin ravintolalle niissä yhteiskunnissa, missä porukan ei enää tarvitse lymyillä kaapissa tai yleisissä vessoissa - kuten nyt Ruotsissa. Eikä Ruotsi tässä mikään poikkeusvaltio ole.
Voi olla, että tällainen segmentointi tuo taloon enemmän rahaa kuin puhdas erikoistuminen husmanskostiin, millä alalla Ruotsissa kilpailua riittää.
En usko, että tuo "gay-friendly" Cattelinista vielä mitään homobaaria tekee.
Että se siitä - keskitytään vain me ruokaan, ihan oikein.
Kerma ja voi kruunaa ruuan jos toisenkin, ja osoittaa vain hyvää makua niin nimellisesti,kuin muutenkin.
Ja tottahan se, että jossakin se joskus näkyy.
Mutta joillekin mikään ei tahdo sopia,mutta keiton ainekset vaikuttavat mielekkäiltä eikä lainkaan vulgaarilta.
oli kerma-sanan yhdistämisestä ruumiinosaa kuvaavaan sanan vulgaarimuotoon. Joten turhaan piekset suutasi asian vierestä.
http://travel.nytimes.com/travel/guides/europe/sweden/stockholm/restaurant-detail.html?vid=1154654632448
paikka edelleen loistava
kermasta ja voista tässä korostin,en todellakaan ihmiskehosta,saatika sitten ruumiista,mutta keiton ainekset ovat koossa ja soppien soppa on syntynyt.