Jos ukkeli on elänyt 5300 vuotta sitten, niin eikös hän ole hyvinkin läheistä sukua aatamille ja eevalle. Milloin se vedenpaisumus olikaan. Maailmahan luotiin muistaakseni 6675 ekr. Menihän siitä aika tovi ennenkuin se vedenpaisumus oli. Saatta sattua hyvinkin lähelle Ötzlin aikaa. Mitenhän korkealle se vedenpaisumus oikeasti ylettyi. Eikös raamatussa sanota, että koko maapallo peittyi veteen. Sehän meinaa että Himalajan huiputkin olis peittyneet eli nykykorkeudesta vettä olisi ollut 8800 metriä enemmän. Sehän meinää, että nykyisten vesien määrä olisi 2.5-3 kertainen. Mistähän Jumala semmoiset vedet kehitteli. On Hän ollut aika epeli, sanonpa vaan.
Jäämies Ötzl
8
603
Vastaukset
- ota ihan todesta
Raamattu on erityisesti historiankirja. Kyllä minä uskon suuren tulvan tulleen. Siitä on jopa tieteellisiä todisteita. Ja taru kaikissa pääuskonnoissa.
Se tulva-aalto ulottui suhteellisen matalalle, vaikkakin peittikin suuren osan silloisesta sivilisaation asuinalueesta. Ei se vuorille kiivennyt. Ei nykyoloissakaan edes jättimäinen tsunami vuoria peittäisi, mutta pienehkö, 200m korkea aalto hävittäisi suurimman osan populaatiosta vielä nytkin.
Eipä nyt puhuta mitään Himalajasta, eikä senaikaisesta maapallosta, muistathan, että maa oli vielä litteä?- ...
"Raamattu on erityisesti historiankirja."
Millä perusteella? Ei ainakaan historiallisen luotettavuuden.
"Kyllä minä uskon suuren tulvan tulleen. Siitä on jopa tieteellisiä todisteita."
Missä niitä todisteita on?
"Ja taru kaikissa pääuskonnoissa."
Ai siis missä? Jos tarkoitat juutalaisuudesta poikineita uskontoja, niin arvaa miksi niissä kaikissa on sama taru? - pyramideja
..eivätkä piitanneet vesimassoista mitään. Heidän historioitsijansa vaikenevat suuresta tulvasta. Oliko silloinkin salaliittoja?
- vaan.
Özzi on paljon vanhempi, kuin Aatami ja Eeva.
Olen lukenut. - Niin se on
- sellaista että
muuan Korhonen meni lääkäriin. Lääkärinkin nimi sattui olemaan Korhonen (suomen toiseksi yleisin sukunimi).
Potilas: "Mahetaankohan me olla tohtorin kanssa sukua?"
Lääkäri: "Kyllä varmaan – ainakin, jos Aatamista asti lasketaan."
Potilas: "Katohan! Enpä tiennäkään, jotta Aatamihi oli Korhosia sukujaan!" - sepeteusX
Tämä jäämies Ötzi on se raamatussa mainittu tuhlaajapoika! Rahat tai Ylistys seurakunta tulee vaatimaan hänet haltuunsa ja vie hänet parantajan luo Nigeriaan, jossa hänet herätetään joukkorukouksella henkiin!
Älkää evouskovaiset naurako - tämä on totuus!- G.G.G.
Sveitsin Alpeilta löytyi 1991 kivikautisen miehen jäätynyt ja muumioitunut ruumis, joka ristittiin löytöpaikkansa mukaan nimen Jäämies Ötziksi. Seinäjokelainen Erkki Aikkila on saanut amerikkalaistutkijoilta omasta geeniperimästään tietoja, joiden mukaan hän tulkitsee olevansa yksi Ötzin kaukaisista sukulaisista
Lähdetiedot: Ilkka tiistai 17 pnä helmikuuta 2009.
Harrastelija DNA: tutkija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437