Kertokaapas, arvoisat geologit, mihin on voinut huomaamatta hävitä kokonainen 80 neliökilometrin suuruinen saari Meksikon lahdelta?
Ks. http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200902149088039_ul.shtml
Jos saari olisi yhtäkkiä uponnut, olisi odotettavissa hyökyaalto rannikoilla. Tämä olisi varmastikin havaittu.
Siispä meidän täytyy olettaa saaren vaipuneen hiukan hitaammin aaltoihin. Mikä olisi sellainen geologinen prosessi, joka voisi tällaisen aiheuttaa?
Mihin katosi
Bermejan saari?
4
572
Vastaukset
- bergsman
Maanjäristys voi hävittää tai aiheuttaa, että saari painuu alemmaksi.
Bermeja on merkitty Carta Etnográfica de Mexico vuodelta 1864 sijainti 22°33 ′ NR 91°22 ′ ja siitä siirretty uudempiin karttoihin.
Wikipedian mukaan on se voinut olla kadoksissa jo 1844 lähtien.- SEPPPO
SUPO on sensuroinut saaren paniikissa ionisaation tullessa ilmi.
- varmaankin
beetasoihdut polttaneet ja tuhka huuhtoutui mereen.
- huomannut
Kyllä tuollaiset pyöremyrskyt voi viedä hiekat nopeastikkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2866390- 546302
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....276067Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?965840Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k425335Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524854Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284214Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43991- 1513716
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393262