Dekäännynnäiset?

uskomaton tapaus

En ole lukenut tätä palstaa vielä pitkään, mutta haluaisin tietää onko täällä muita, joilla on ihan oikeasti uskonnollinen, teistinen menneisyys. Tuntuu että moni täällä on "hopealusikka suussa syntyneitä", ihmisiä jotka eivät ole joutuneet tappelemaan tietään ulos uskonnon peilisalista rationaaliseen maailmaan. Mutta ehkä se on vain väärä mielikuva?

10

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***.*.*.*.***

      ...osa tulee uskovaisista perheistä ja osa ei!

    • bubastis.tmi

      olen syntynyt täysin ateistiseen sukuun ja äitini katsoi nuorena äitinä kasvatusohjeeni "Elsa, vapaana syntynyt" elokuvasta. Olen kyllä sisäänajanut muutamia uskontoja, mutta kun mua on mahdoton alistaa, voin näytellä, mutta paatunut hihu vaistoaa aina jossain vaiheessa, että ei vittu, ei se usko sittenkään.

    • Vanhempani olivat luterilainen ja ortodoksi, tapakristittyjä molemamt. Minut on kastettu, koulussa pistettiin uskonnon tunneille, rippikoulu on käyty ja niin edelleen. Eli periaatteessa minut on kasvatettu tapakristillisesti, uskonto oli osa nuoruuttani, mutta sitä ei koskaan korostettu juuri mitenkään, sitä ei painotettu. Se vain oli.

      Varsinaista "taistelua" en ole joutunut käymään, mutta rippikoulun jälkeen, siinä 15-18 vuotiaana pohdiskelin hyvin syvällisesti uskontoa, jumaluutta ja kaikkea muuta sellaista, mm. luin Raamattua ja kävin lukiossa ylimääräisiä uskonnon kursseja. Parikymppisenä maailmankuvani olikin sitten jo kovin ateistinen, ja 21-vuotiaana erosin kirkosta. Silloin ei ollut vielä sitä nettisivua, vaan piti ihan itse marssia kirkkoherranvirastoon ja sutaista nimi paperiin ja marssia ulos ovenkarmit kaulassa. Oli niin helpottunut olo silloin.

      Asiat jotka harmittavat minua:
      - Minut kastettiin, en itse sitä pyytänyt, vanhempani vain halusivat niin.
      - Minut laitettiin uskonnontunneille, olisin mielummin ollut et:ssä, jos nyt kysyttäisiin.
      - En tiennyt että ripari on vapaahetoinen
      - En tiennyt että on myös prometheus-leiri

      Nykyisin vanhempanikin ovat eronneet kirkosta, eli ei se ole meidän perheessä ollut mikään tärkeä juttu kellekään.

    • Kössönöm

      Voidaan sanoa tavallisessa luterilaisessa kodissa, mitä sillä sitten milloinkin tarkoitetaan. Uskonnonopetukset ja rippikoulut kävin, mutta kirkosta erosin kun täysi-ikäiseksi tulin. Mikä tietysti sitten nosti jonkinlaisen metelin, mitä en ymmärtänyt. Minun elämstänihän siinä oli kysymys, eikä sukulaisten.

      Ei minun ateismini varmaan minkään pohdinnan tulos sen kummemmin ollut. Uskonnoissa ei vaan tuntunut olevan mitään järkeä. Kuten niissä ei olekaan.

      Lapselle nyt saa uskoteltua mitä tahansa, mutta kun on sen verran kiinnostunut maailman asioista, että lukee kaikenlaista kirjallisuutta, niin siinä kyllä jumalat karisevat mielestä.

    • haitko tätä, mutta jonkinsortin teistimenneisyys minulla on. Pikkulapsena taisin uskoa jumalaan, kun kotona luettiin iltarukoukset ja päiväkerhossa kerrottiin jlasta. Ei siinä iässä osaa kyseenalaistaa aikuisilta kuulemaansa. Iän karttuessa sitten agnostismin kautta ateismiin.

    • Oli minulla, eli mitään uskonnollista kasvatusta en saanut. Toisaalta en minä saanut myöskään ateististä kasvatusta. Koulussa toki siihen aikaan kun minä kävin, yritettiin oikein tosissaan iskeä jumalan pelkoa lapsiin. Oli syvästi uskonnollinen opettaja meillä silloin,

    • DarkNinjaHiiri

      fsdda

    • Kultalusikka kun jo pienestä pitäen opetettu käyttämään omaa järkeä.
      Meille ei jahvet ole ikinä olleet tervetulleita.

    • Peikkojen kaveri

      Lapsuudenkodissani asunut mummoni oli vahvasti uskovainen. Jaoin hänen kanssaan makuuhuoneen 3-8 vuotiaana. Mummo kertoi minulle tarinoita raamatusta, ja muistaakseni pidin niitä samalla tavalla totena, kuin isäni keksimiä tarinoita meidän perheen jännittävistä marjastusreissuista. Äitini kuului kirkkoon, samoin isäni, mutta kotona vain mummo puhui uskonasioista. 7 vuotiaana olin todella hämmästynyt ja eri mieltä, kun ope puhui Jeesuksen ristinkuoleman merkityksestä ja perisynnistä. En tietenkään uskaltanut sanoa uskovaiselle opettajalle vastakkaista näkemystäni ihmisen luontaisesta pahuudesta, mutta luottamukseni opettajan kaikkitietävyyteen romahti. Uuskontoläksyt tuli luettua siinä, missä lukukirjankin tarinat. Saatanan ja perkeleen ääneen lukeminen ussatunnilla ahdisti, koska kotona kiroileminen oli ehdottomasti kielletty. 13-14 vuotiaana tiesin aivan varmasti, etten ole kristitty.

    • Tristar

      Ei jutuista erota, mutta kyllä meitä on pirun monta.

      ***

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      274
      9455
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      6
      2832
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      252
      2073
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      109
      1976
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      79
      1484
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1457
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1408
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      941
    10. Yritykset eivät uskalla ilmoittaa työpaikoista

      Kirjoittaa Iltalehti. Työllisyyspalveluiden työntekijän mukaan kriteereitä on tiukennettu, että haettaisiin vain töitä j
      Työttömyys
      118
      848
    Aihe