Kasvisruoka-ravintola tilanne

vegaani-sovinisti

Hei! Katselin vegaaniliiton ravintolalistaa

http://www.vegaaniliitto.fi/restaurants.html


Aika monessa oli nainen kokkina. HALUAN MIES KOKIN TEKEMÄÄ VEGAANIRUOKAA KOSKA PARHAAT KOKIT ON MIEHIÄ! Miksi ei löydy mieskokkeja jotka erikoistuvat kasvisruokiin joka on käytännössä vaativin ruokalaji.

Ja sitten ei löydy pikaruokapaikkoja joissa olisi kasvishampurilaisia yms.

Eli kasvisruokailu ei ole vielä päässyt main-streamiin.

8

1283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naiskokkiuden kannattaja

      Mistäpä löysit luettelon siitä, keitä tai mitä sukupuolta ravintoloiden kokit ovat?

      Jos ei ole mieskokkeja, se saattaa johtua siitä, että mieskokeille maksetaan paremmin, eikä kasvisravintoloilla ole suht heikosti kannattavina pienyrityksinä varaa maksaa kovin hyviä palkkoja, tai sitten kokit ovat omistajia tai perheenjäseniä, tai vain muita, jotka ovat kasvisravintolassa enemmänkin rakkaudesta kasvissyöntiä kohtaan kuin rahaa tai uraa tekemässä.

      Miksi ei löydy mieskokkeja? No, vastaukseni osittain tulikin yllä, eli kasvisruoka ei ole mitenkään arvostettu, eikä aina edes koulutuksessa tunnustettu kokkauksen ala, vaan ehkä sellaista piperrystä, jota ammattipiireissä katsotaan nenän vartta pitkin.

      Niin, mistäpä tosiaankin löytyisi pikaruokapaikka, josta saa kasvishampurilaisia, jotka eivät sisällä kananmunaa ja joiden pihvejä ei ole paistettu samalla parilalla eivätkä ne muutenkaan ole olleet kosketuksissa lihatuotteiden kanssa? Hesburgerissahan on ainakin ollut kasvisburgereita ja taisi McDonaldskin niitä kokeilla 1990-luvulla jonkin aikaa.

      Ja taas päästään kysymykseen kysyntä ja tarjonta. Jos on riittävästi äänekästä kysyntää ja tuolla kysynnällä ostovoimaa, niin kyllä sitä tarjontaakin ilmaantuu, ja nimenomaan korkealaatuista ja luotettavaa tarjontaa. Eipä sitä monikaan kasvissyöjä suostu syömään mitä tahansa kasvisruuan nimikkeellä tarjottavaa. Moni osaa itse tehdä paljon parempaa ja puhtaampaa ruokaa kuin asiasta oikeasti kiinnostumattomat yrittäjät. No, onneksi meillä on aasialaisia ja heillä jo kulttuurissaan parempi kasvisruuan kunnioitus.

    • tubulus

      Kasvisruokien ja vieläpä täysin vegaanien pöperöiden taitava kokkaaja on painonsa arvoinen kultaa. Maukkaiden vegaaniruokien valmistaminen on taitoa vaativa laji kun ei voi lotrata kermalla ja voilla makua paremmaksi. Helsingissä on tietääkseni joku Vegemesta Kalliossa josta saa hyviksi kehuttuja kasvishampurilaisia. Hesburgerin kasvishampurilaisesta voi pyytää jättämään pois paprikamajoneesin (joka sisältää kananmunaa). Kyllä minä uskon vakaasti, että kasvisruoka on nouseva trendi jo ihan ilmastonmuutoksesta johtuvista syistä. Lihan tuottaminen tulee käymään niin kalliiksi ettei juuri kenelläkään ole varaa sitä ostaa.

      • paistetaan liharasvassa

        Ainakin ennen oli niin, eli kasvisburgerien pihvit paistettiin samalla parilalla kuin lihaburgerienkin, eli ne joutuivat suoraan kosketukseen lihan kanssa. Ainakaan mulle sellainen ei kelpaa vegaaniruuaksi.
        Jos nyt on tilanne muuttunut, niin taputapu, mutta kannattaa varmaan tarkistaa niiden, jotka k.o. lafkassa ruokailevat.


      • tubulus
        paistetaan liharasvassa kirjoitti:

        Ainakin ennen oli niin, eli kasvisburgerien pihvit paistettiin samalla parilalla kuin lihaburgerienkin, eli ne joutuivat suoraan kosketukseen lihan kanssa. Ainakaan mulle sellainen ei kelpaa vegaaniruuaksi.
        Jos nyt on tilanne muuttunut, niin taputapu, mutta kannattaa varmaan tarkistaa niiden, jotka k.o. lafkassa ruokailevat.

        Olen kuullut sellaisia huhuja, että Vegemesta olisi perustamassa uusia vegepurilaispaikkoja muuallekin Suomeen. Jos tämä huhu pitää paikkansa, olisi tosi hieno juttu.


    • ovo

      No, jos pyydätte vegemestan hampurilaisten sisältötiedot niin ne ovat kaukana vegaanista saati muusta, raaka-aineissa on mm. munaa, munan osista tehtyjä raaka-aineita, maitoa, glutamaattia. jne. jne. En väitä mitään, mutta asiakkaan sinulla on oikeus saada tietää sisältö.

    • :D :D :D

      Kokit vaihtuvat ravintoloissa todella tiuhaan ja tekevät työtä vuoroissa, niin että mistä helskutista avaaja voisi varmuudella sanoa, onko paikalla mies- vai naiskokki. :D

      Mies- ja naiskokeissa on sekä hyviä, että huonoja. Sukupuoleen katsomatta. Itse en syö mielelläni vegaanisovinistin tapaan mieskokin ruokia, koska he unohtavat pestä kätensä käydessään vessassa. :D

      Onko kaikki vegaanit yhtä huonoja provoajia. No, ei nyt sentään. :D

    • "No, jos pyydätte vegemestan hampurilaisten sisältötiedot niin ne ovat kaukana vegaanista saati muusta, raaka-aineissa on mm. munaa, munan osista tehtyjä raaka-aineita, maitoa, glutamaattia. jne. jne. En väitä mitään, mutta asiakkaan sinulla on oikeus saada tietää sisältö."
      -Vegemestassa on toki myös epävegaanisia hampurilaisia, mutta niiden vegaaniset tuotteet taas on aivan takulla vegaanisia :P Ei niillä ole mitään järkeä kusta silmään sitä kaikkein lojaalisinta asiakasryhmää... Tosin vegemestaahan ei nykyään Helsingissä enää ole, mutta muita hyviä vegaanipaikkoja senkin edestä :) Eilen kävin Soi Soissa syömässä varsin mainion hamppupurilaisen, Fafa's:sta saa Suomen parhaat falafelit jne. Turussa käydessäni kävin Pizzariumissa, jossa on listalla peräti 9 vegaanipitsaa :)

    • mättöä kokeilun

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1382
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      771
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      647
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe