Ruotsi rupeaa taas panostamaan ydinvoimaloihin. Takavuosinahan maa teki päätöksen luopua ydinvoimaloista.
Taisi mennä kusi sukkaan sveduilla. Elintaso olisi maassa laskenut paljon, ja sitähän ei herraskaiseen oloon tottunut parempi kansa olisi voinut sietää!
Taisi mennä kusi sukkaan sveduilla. Elintaso olisi maassa laskenut paljon, ja sitähän ei herraskaiseen oloon tottunut parempi kansa olisi voinut sietää!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuosta on uutisoitu männävuosina jo moneen kertaan ja täälläkin siitä on keskusteltu paljon.
Käytätkö sinä webarchivea etsiäksesi keskustelunaiheita vai mistä löydät tuollaisia iänikuisia juttuja?
Ottaako tukilla pattin tosiasiat? Luulen että Saksakin joutuu pian pyörtämään pyhät lupauksensa.
tässä eletään ja Ruotsi se vasta tynnörissä elää vähän ajan kuluttua, kun sähkö loppuu tässä välivaiheessa maasta.
Maa kurjistuu ja entinen Goldland on kohta Plumbumland. Näin se käy.
Juttuni aihe ei ole kovin vanha, koska vasta noin viikko-pari sitten sitä asiaa (=ydinvoimasta luopumisen peruutusta) Ruotsin hallituksessa sorvailtiin. Lienetkö aikaasi seurannut?
oli minun kirjoittamani. Nimimerkki unohtui. Sorry.
Ruotsissa äänestettiin vuonna -78 kolmella kysymyksellä 1:ei, 2:vuonna 2010 3:heti
koululaisetkin yläluokalla saivat äänestää.
Silloin 2:s vaihtoehto voitti.
2010 oli niin kaukainen aika silloin, että helppoa oli se valita. Luultiin, että tulee jokin korvaava tilalle.
Miten kävi?