Siis tuo otsikko voi vähän hämää, by the way. Haluaisin kysyy teiltä ihmisiltä asian, joka liittyy vesien olomuotoihin ja atomeihin.
Kysymys kuuluu:
Kiinteässä aineessa molekyylit/atomit ovat kiinni toisissaan
Nesteessa aineessä molekyylit/atomit ovat vähän irrallaan toisistaan.
Kaasuisessa aineessa molekyylit/atomit ovat reilusti irrallaan toisistaan.
Haluaisin nyt siis kysyä. Olen saanut esikuvan, että kaikki maan asiassa on ATOMEJA! IHAN KAIKESSA. Joten, mitä veden tai kaasun välillä sitten on, jos atomit ovar irrallaan toisistaan siinä muodossa. Eihän esimerkiksi vedessä ole mitään reikiä?
Toivottavasti tajusitte kysymykseni !
Kiitos jo etukäteen vastauksesta.
Kysymys kuuluu:
Kiinteässä aineessa molekyylit/atomit ovat kiinni toisissaan
Nesteessa aineessä molekyylit/atomit ovat vähän irrallaan toisistaan.
Kaasuisessa aineessa molekyylit/atomit ovat reilusti irrallaan toisistaan.
Haluaisin nyt siis kysyä. Olen saanut esikuvan, että kaikki maan asiassa on ATOMEJA! IHAN KAIKESSA. Joten, mitä veden tai kaasun välillä sitten on, jos atomit ovar irrallaan toisistaan siinä muodossa. Eihän esimerkiksi vedessä ole mitään reikiä?
Toivottavasti tajusitte kysymykseni !
Kiitos jo etukäteen vastauksesta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Atomit ovat kuin tähtiä linnunradassa, paljon tyhjää tilaa jokapuolella. kiinteä aine on samalla tavalla suurimmaksi osaksi tyhjää, nesteet ja etenkin kaasu vielä tyhjempää.
Kiinteys tulee tiheyden lisäksi atomin sidoksista toisiinsa, se juuri erottaa kaasutn nesteet kiinteät aineet.
Et oikeastaan kysynyt mitään, joten ei mitään tarvitse varmaan vastatakaan?
Ihmisessä on vettä aika monta kymmentä prosenttia. Minussa varmaan 75 % tai jotain? Tällä hetkellä vähän etyylialkoholiakin, myönnettäköön!
Ja siellä välissä ON niitä reikiä. Miten minä muuten kykenisin edes yrittämään vastausta tuohon ”kysymykseesi”?
olevan atomien sisällä? Sekin on "osoitettu" lähes kokonaan "tyhjäksi"! (Joku idi**tti todellakin tyhjää maaailmankaikkeutta!) Partikkeleja pommittamalla on todettu, että ydin on pienen pieni ja sen ympärillä hyrrää äärettömän pieniä elektroneja.. Kokonaisuutta kutsutaan atomiksi... Heti oletetaan, että "jutut" loppuu juurikin siihen atomin pintaan... ja että sisuskin on muka tyhjää täynnä... heko heko.
Atomi on vain erittäin paikallinen VETOVOIMALLINEN ilmiö täysin tuntemattomassa substanssissa. Vetovoima muodostaa energiaperiaatteen ja pitää yllä maailmankaikkeuden dimensioita. Mutta kaikki ei rajoitu materiaan ja vetovoimaan. Ilmiöt ovat joka puolella, maailman tarpeeton ylimaterialisointi ja biljardipallottaminen johtuu vain siitä, että ihminen itse on materialistinen ilmiö ja haalii räpylöäillään kaikkea nakkimuusia sulatettavaksi, eikä kykene luovempaan ajatteluun.
Ajattelu on liian vetovoima-, massa- ja 3D-keskeistä. Kaikki ovat keskittyneet bilardin peluuseen palloilla ja ihmettelevät pallojen törmäilyä toisiinsa ja uskovat, että se selittää kaiken olevaisen. Ja en mitenkään halua siunata mitään huuhaakuvaakaan (uskonnot yms. huuhaa).
En tiedä kysyinkö tyhmän vastaukset, vai tajusitteko minut väärin. Täällähän vastaukset on ristiriitaisia? Tarkoitan siis nyt¨
http://www.oph.fi/etalukio/opiskelumodulit/fysiikka/fysiikka4/2/wpe27.gif
tuossa sivulla on kuva. Nuo taitaa olla varmasti molekyylejä. Kuten näämmekin, tuossa välillä on sitä valkoista. Onko siis siinä välissä ihan ilmaa, vai jotakin molekyylien välistä säteilyä? jne.
Samalla tavalla kuin kuun ja maan väli. Onhan siellä valoa, säteilyjä ja painovoimia.
Atomien väli on kuitenkin siinä mielessä tyhjää ettei siinä ole ainetta. Et voi siitä valkoisesta pinsettien väliin puristaa valoa, painovoimaa, säteilyjä ja sanoa "saimpas sen"
Lisäksi siinä kun ne mollukat oli iinteämmässä versiossa puristettu kiinni toisiinsa.. Ei atomi elektroneineen ole kuin koripallo.
Sitä yritin aiemmin sanoa että atomi on kuin linnunrata tähteineen. Atomi ydin on pieni, ja sitä kiertää kauheaa vauhtia elektroniit. etäisyyttä on paljon suhteessä ytimen halkaisijaan. Ei kuitenkaan kuten aurinko ja pluto. Siltikään ei ole helppoa työntää atomeita kiinni toisiinsa kuten kaksi piikkilankakerää jota kuvatkoon elektrooneja ja niiden ratoja.
Niillä on sähköisä voimia jotka estävät liian lähekkäin olemiset. joten elektroonit ei kierrä toistensa lomissa. Siksi aine on aika tyhjää. ytimet on kaukana toisistaan. elektor.. kiertää kaukana ytimistä. koko systeemit atomit ei kosketa toisiaan. Tyhjää piisaa.. oma arvaukseni on 1000-10000 osa tilavuudesta on niitä pikkuisia atomien osasia, muu on tyhjää.
Terve!!
Kiinteässä aineessa atomit ovat hilarakenteesas kiini toisissaan.. aineen puhtaudesta riippuen niiden välissä on sitten toista ainetta..
nesteessä atomeilla on niin paljon lämpöenergiaa että niiden kiderakenne rikkoutuu ja atomien väliset sähköiset vuorovaikutukset pitävät ne silti toistensa lähellä
Kaasuissa on niin paljon energiaa että atomit erkanevat toisistaan se mitä on niien välissä riippuuu ympäröivästä aineesta