vihanneskrassin

kasvatus

Sain ravintolassa kasvisruoka-annoksen, jossa oli päällä vihanneskrassia silputtuna. Maistui suuhuni kivalta. Olen kasvattanut vuosia sitten kesällä vihannesmaalla ja hyvää tuli eikä tarvinnut paljon kastella eikä lannoittaa, kun oli multavassa maassa. Mutta sisällä kasvatus kuulemma onnistuu vielä paremmin, talviaikaankin.
Kuinka krassia olisi kasvatettava kotona, jotta onnistuisin parhaiten.Siemeniä saa kuulemma ostaa mm. luomukaupoista? Mutta miten kasvatus; pitääkö liottaa ensin ja kastellaanko kasvuvaiheessa? Voiko sitä käyttää muutenkin kuin vain silppuna annoksen päällä?

3

2143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha kokki

      Keittiön ikkunalla, styroxrasiassa joita käytetään kaupoissa pakkausalustana esim. jauhelihalle tai usein pikkukaloillekin.
      Tuon styroxrasian pohjalle ohut kerros (n. 1 sm.)multaa ja siihen kylvetään vihantakrassin siemenet ohjeen mukaan. Multa kannattaa kostuttaa ennen kylvöä. Sitten elmukelmu rasian päälle ja ikkunalaudalle aurinkoiseen paikkaan.
      Kun itäminen on tapahtunut ja sirkkalehdet ovat selvästipinnalla, poistetan kelmu ja varovasti suihkutellaan alkavaa kasvustoa haalealla vedellä.
      Jos haluat varmasti mullattomia krasseja, voit toki kasvattaa krassit vaikka märän sanomalehden päällä. Kummassakin tapauksessa kastellaan aika-ajoinkasvun aikana.
      Kun krassit ovat noin 3-4 sm korkuisia on aika leikata satoa.
      Maustaa mukavasti monia ruokia ja voileivän päällä leikkeleiden lisäkkeenä pistämätön.
      Tanskalaisten voileipien suosikkivihannes.
      Kiva hieman kitkerän kirpeä maku, suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe