Atrian

lauantaimakkaran

nimikkeessä on perustavaa laatua oleva virhe. Törmäsin äskettäin sanaan PERINTEINEN pakkauksen päällä. Eihän missään perinteitä kunnioittavassa tuotteessa voida käyttää natriumglutamaattia, joka lisäksi tekee siitä monille jopa syömäkelvottoman jälkioireineen. Tuo onkin näköjään pelkkää mainoskikkailua ja kansalaisten aliarvioimista. Vanhaan hyvään aikaan lihanmaku tehtiin perinteisesti aidolla lihalla eikä millään keinotekoisella myrkyllä.

7

761

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea laitalinkki

      Mene takaisin sen kiven alle mistä esiin ryömitkin. Ainoat oireet mitä sinulta löytyy liittyy vain luulotautiin ja hölmöyteen.

    • hyvä aika on

      mennyttä, eipä ole kohotkaan korkkia enää.
      Makkaratangonsta leikattiin semmosia sentin paksuja siivuja ja tehtiin pannulla niistä "kuppeja", jotka täytettiin ja sitten hetkeksi uuniin, oli makosia.
      Nykysin ei kannata ostaa mitään jauhomakkaraa ei edes sitä hookooblöötä. Lihan makua niissä ei ole.

      • Onnistuvat vieläkin

        Sinun tarvitsee vain löytää aitoa berliinin makkaraa, joka on luonnonsuolessa. Kyllä sitäkin vielä valmistetaan, kysy kauppiaaltasi!


      • Lisätä
        Onnistuvat vieläkin kirjoitti:

        Sinun tarvitsee vain löytää aitoa berliinin makkaraa, joka on luonnonsuolessa. Kyllä sitäkin vielä valmistetaan, kysy kauppiaaltasi!

        Että kauppiaasi voi kysellä Tapolasta tai velj. Mattilalta berliininmakkaraa. Varmasti on muitakin valmistajia. Ei muuta kuin makkarakupit tirisemään, äläkä unohda herneitä!


      • tarkemmin.

        Ei noissa ole IKINÄ ollut lihanmakua, jos muuta väittää niin ei ole ikinä lihaa syönyt!!!


      • oli muinaisina
        tarkemmin. kirjoitti:

        Ei noissa ole IKINÄ ollut lihanmakua, jos muuta väittää niin ei ole ikinä lihaa syönyt!!!

        1970-1980 luvuilla, silloin oli sentäs palvelua tiskillä joka kaupassa.
        Muistan tarkkaan, makkaroissa oli lihaa, eikä pelkkää jauhoo, nehä kuuluiskin leipähyllyyn nykyään. Tässä nyt jo pian 60 vuotta syönyt joka päivä jotakin. Laatu huononee, eikä mitään viitti ostaa lukematta sitä pienellä präntättyä ainesselostusta.


      • täytyypä
        Lisätä kirjoitti:

        Että kauppiaasi voi kysellä Tapolasta tai velj. Mattilalta berliininmakkaraa. Varmasti on muitakin valmistajia. Ei muuta kuin makkarakupit tirisemään, äläkä unohda herneitä!

        poiketa Tampereen kauppahallissa kun seuraavan kerran tulen käymään ja tehdä kunnon makkarakupit pojalle ynnä morsmaikulleen. On pojankin lapsuusmuistoja nämä kupit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      368
      1423
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      64
      952
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      86
      893
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      66
      860
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      609
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      604
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      564
    Aihe