Broileri ui oranssissa limassa

Tahvotar

Tietääkö kukaan mitä on se yököttävä oranssi lima johon broilerit Suomessa pakataan? Ja miksi sellaista on, ei muissakaan maissa pilata lintua noin. Käsittämätöntä.

8

2044

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on siellä..

      ..että saadaan pakettiin lisää painoa, eli lopputuotteelle näennäisesti halpa kilohinta.

    • oikea laitalinkki

      Vettä, halpaa kasvisöljyä, jotain emulgointiainetta ja vähäinen ripaus mausteita ja reilusti suolaa. Syyn sille edellinen vastaaja jo kertoikin.

      • tahvotar

        Se mauste on kai kurkuma tai paprika, joka tapauksessa törkeän sotkevaa. Vaikka kuinka yrittää pestä sössöä pois, niin koko keittiö on oranssissa sotkussa. Epämiellyttävää. Miksi ihmeessä suostumme tähän? Olen ruvennut ostamaan broilerin hallista, mutta kaikillahan ei ole hallia nurkan takana.


    • kkkkkkkkkkkkkkkkkkk

      ainaskaan herkulliset maissikanan rintapalat missään liemessä ui - ihan ovat naturel.
      Nahka rinnan päällä, muutoin luuton ( pieni siventynkä tosin on "koristeena".

      Sen nahan ja rintalihan väliin kun laittaa vaikkapa vuohenjuustoa ja aurinkokuivattua toimaattia, vähän maustetta - paisto - ja jo maistuu. KANALTA ei marinaadilta.

    • huuhtelin

      hanan alla mönjän pois. Nykyään ostan mieluummin pakasteesta kokonaisen kanan/broilerin ja mausta sen itse, se on ihan syötävää eikä tarvi maksaa turhasta liisteristä.

    • TytteliX

      Siksi ostankin itse mieluiten marinoimatonta. Tuota oranssia limaa kun saattaa olla broileripaketin painosta jopa 30%.

      Limasta löytyy vettä, öljyä, aromeja sekä varsin kiitettävä lista erilaisia E-koodeja. Nam.

    • yökköä

      Sitä sotkua laitetaan niihin senkin takia, että myyntiaika on pidempi. Mausteöljysotkussa liha pysyy kauemmin myyntikelpoisena. Ostan itse aina marinoimatonta jos on. Joskus hätätapauksessa laitan kertakäyttökäsineet käsiin ja pesen sen lötkön pois hanan alla. Kuluttajien (meidän kaikkien) pitäisi boikotoida sitä marinadia. Samaa litkua on sitten kesällä grillilihoissa ja kaikessa. ja marinoimattomat on melkein aina kalliimpia eikä joka alepassa edes myydä muuta. Ihmisten makuaisti tottuu sitten siihen teolliseen makuun kun sitä lapsesta asti on kaikessa lihassa. Sen lisäksi siinä on turhaa lisärasvaa ja monet ei viitsi opetella maustamaan itse kun heitetään vaan grilliin siitä suoraan. Huh.

      • olla vaikeaa...

        ..boikotoida, jos vaikka lähin kauppa maaseudulla on sellainen jossa on joku onneton kauppias, jolla ei ole, eikä saa pyytämälläkään lisää valinnanvaraa.

        Tuotteen lihapitoisuus laskee yllättävän alas kun ne marinoi tuohon liruun jotain surkeita jauhelihapihvejä (grillitassuja yms.)
        Hatunnosto! Tuollaisella lihaprosentilla on kyllä oikeasti vaikeaa tehdä kotona "vastaavia" tuotteita.

        Itsekseen maustaminen ei olisi vaikeaa, se on ihan oikeasti hauskaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe