Kevyt vanukas, minusta..

vaaanukas

Hei tytöt ja pojat, löysin ihanan vanukkaan kun teki mieli hyvää vaikka olen laihiksella itseki. Ehrmanin suklaavanukas jossa kermavvahtoa päällä, kaloreita 100g/81kcal eikä rasvaa kuin 100g/1,5g...minun mielestäni tuo ei ainakaan ole tappavaa jos syö 200g purkin, ja hintakin on tuota 50sentin luokkaa. Toki nuo sokerittomat nannat on hyviä jos ei halua lisäkaloreita..itse sokeririippuvaisenakin itseään pitävänä puputan sokeritonta salmiakkia kuin pieni eläin, se ei todellakaan ole suositeltavaaa kenellekään!Mutta minkäs teet kun haluat olla hoikempi.

2

3213

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkk

      ... mielenkiinnon vuoksi sen "sokerittoman" salmiakin sokereiden määrä. ELI HIILIHYDRAATIT sen kertoo - sokeri kun on muutakin kuin se sokerin nimellä mainittu valkoinen jauho.

      • Sokeripalanen

        On totta, että sokerittomissa karkeissakin on sokereita (hiilihydraatteja), ja lisäksi sokerittomat karkit sisältävät keinotekoisia makeutusaineita, jotka eivät suurina annoksina nautittuna ole terveellisiä. Mutta jos esim. laihduttaessa haluaa nautiskella myös karkeista tms. ovat sokerittomat karkit makeannälkään silloin tällöin nautittuna ihan hyvä vaihtoehto.

        Kaikissa hiilihydraattipitoisissa ruoissa on jonkinmoisia sokereita, sillä sitähän hiilihydraatit ovat. Sokereissa on kuitenkin eroja. Esim. tavallisten makeisten sisältämä valkoinen sokeri on todella nopeaa hiilihydraattia, eli se nostaa verensokeria nopeasti ja pudottaa sen myös nopeasti tämän jälkeen alas palauttaen näläntunteen nopeasti, kun taas esim. hedelmäsokeri on jo huomattavasti hitaampaa hiilihydraattia, eli se pitää verensokerin tasaisempana eikä nosta sitä nopeasti ylös.

        Ruis- ja muun täysjyväleivän sisältämät hiilihydraatit ovat myös hyviä hitaita hiilihydraatteja, jotka pitävät verensokerin tasaisena pitkään ja siten ihmisen energiataso pysyy hyvänä pitkin päivää.

        Mutta tosiaan, ruisleivässä harvoin lukee olevan sokeria, vaikka leivässä nimenomaan on runsaasti hiilihydraatteja. Se, että tuoteselosteessa lukee "sokeriton", ei tarkoita sitä, että tuote olisi vähähiilihydraattinen tai kevyt. Hiilihydraatteja (eli erilaisia sokereita) kun saa paljon muustakin kuin valkoisesta sokerista. Kannattaa siis lukea tuote- ja ravintoselosteet vertaillen, ja katsoa, mistä ne ruoan kalorit ja hiilarit oikein tulevat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      190
      1746
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      39
      912
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      906
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      811
    5. 60
      668
    6. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    7. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      561
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      546
    9. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      36
      541
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      21
      527
    Aihe