Kummisedälläni on vanhuusiän diabetes. Nyt kun joulu lähestyy, aattelin fiksaa sille jotain purtavaa kaffepöytään ihan itse. Mutta mistä löytää esim. netistä diabetikolle sopivia reseptejä? Mitkä aineet (sokeri, rasva?) on sellaisia joita tulisi välttää yms. Kaikki tieto tervetullutta.
Diabetes-asiaa
Pete
5916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Diabetesliiton sivuilla on paljon tietoa asiasta, mutta mitään ruoka- tai leivontaohjeita en ole sieltä löytänyt.
http://www.diabetes.fi/diabtiet/hoitsuos/ruokvali/rvalio22.htm
Kannattaa kysyä kummisedältä, kuinka tarkka hänen on oltava ruoan kanssa. Jos hän on pelkällä ruokavaliohoidolla, on syömisten kanssa oltava tarkempi kuin insuliinihoidolla olevien, koska ylimääräisen sokeriannoksen voi kuitata ylimääräisella insuliiniannoksella.
Nykyisissä hoito- ja ruokasuosituksissa ei ole enää mitään erityisiä diabetes-ruokia. Mikä tahansa käy, kun ottaa huomioon syötävän sokerin ja muun hiilihydraatin määrän. Sen osaa jokainen järkevä, omasta terveydestään kiinnostunut diabeetikko tehdä - niin nuoruus- kuin vanhuusiän diabeetikkokin. Nyt on käytössä verensokerimittarit ja useat insuliinihoitoiset diabeetikot voivat annostella insuliinimäärän aterian hiilareiden mukaan.
Voit tietenkin tehdä sellaisia leivonnaisia ja ruokia, jotka eivät ole kovin sokerisia (se peruspullapitko on aika turvallinen diabeetikolle) ja äkkimakeita. Turhaa rasvaa tulee myös välttää.
Siis noudatetaan kelle tahansa tarveellistä linjaa - ei mitään erityistä diabeetikkoruokaa tai -leivonnaisia. Ne ei kelpaa diabeetikoillekaan.
Pistäydy diabetesliiton sivuilla tutustumassa ruokasuosituksiin: http://www.diabetes.fi
Diabeetikon tulee välttää eläinrasvojen käyttöä ja suosia sen sijaan kasvirasvoja. Lisäksi Tavallisen sokerin käyttöä kannattaa välttää ja käyttää tilalla hedelmäsokeria( hedelmäsokeria käytetään noin puolet vähemmän kuin tavallista sokeria). järkiruoissa voi käyttää makeutusaineita. Kaikkein tärkeimmäksi asiaksi voidaan sanoa että ruokavalio on monipuolinen ja sisältää runsaasti kuituja.
Eli jos kahvileivästä on kyse niin leivo vaikkapa grahamjauho pohjainen marjapiirakka, hedelmäkakkua jne.. tavallista ruokaa tehtäessä kannattaa ottaa huomioon rasvan käyttö.
Suuri kiitos teille kaikille vinkeistä.
vaihtakaa hedelmäsokeriin....kun samaan aikaan on valkeeta jauhoo ja trans-rasvoja(terveellinen kasvirasva) täynnä koko pikkuleipä.järjetöntä.ehkä diabetes-liitto(ja muutkin tahot) joskus ottaa uutisesta kiinni ja ymmärtää että kasvirasva ei ole kellekään terveellinen vaihtoehto.eikö olisi järkevä rajoittaa sitä mikä verensokeria nostaa(hiilihydraatti) ettei insuliiniakaan tarviis ottaa niin paljon?sekä sokeri että insuliini rapauttaa verisuonistoas koko ajan.väittäkää vastaan vaan!