Miten vanhanajan makaroonilattikkoa tehdään. Olen kaivannut iso-äidin ohjetta, mutta nyt se on liian myöhäistä. Siinä ei mielestäni käytetty sokeria.
Haluaisin yrittää tehdä sitä putkispagetista.Hienoa, että raaka-ainetta saa taas. Tietääkö joku toista ohjetta?
Vanhanajan makaroonilaatikko
44
10925
Vastaukset
- tätä vai mitä ?
Sitä mihin ei tule jauhelihaa ?
1 pussi makaronia
3 kananmunaa
4 dl maitoa
suolaa
sokeria
Keitä makaronit, ei ihan kypsiksi.
Kaada voideltuun uunivuokaan.
Lisää päälle munamaitoa (mielellään ihan punaista maitoa) johon on lisätty suolaa ja
sokeria ihan hippunen.
Seosta saa tulla piripintaan asti.
Lisää pinnalle voinokareita.
Anna kypsyä miedolla uuninlämmöllä kunnes
pinta hieman punertaa, n 45-50 min
Mausta kuuluu tulla imelähkö.
Tästähän on variaatioita,
jotkut laittaa pinnalle korppujauhoja, meillä tehtiin näin.
Putkispaghetista tulee lähinnä pastitsio-tyyppinen versio mieleen, siis kreikkalainen
versio, mutta miksi se nyt ei onnistuisi siitäkin- ihmeessä
siihen ei laitettaisi jauhelihaa???
- laiteta
ihmeessä kirjoitti:
siihen ei laitettaisi jauhelihaa???
Esim siihen mikä tulee joulupöytään lisukkeeksi,
se on pelkkää magrua.
Tietty jos pääruoaksi tekee niin toki toki. - joulupöydässä
laiteta kirjoitti:
Esim siihen mikä tulee joulupöytään lisukkeeksi,
se on pelkkää magrua.
Tietty jos pääruoaksi tekee niin toki toki.syödä mitään makaronituotteita. Mitä levottomuuksia horiset???
- Haloo!
>>>tarkotatko sitä mihin ei tule jauhelihaa
- Maaliskuun Idus
laiteta kirjoitti:
Esim siihen mikä tulee joulupöytään lisukkeeksi,
se on pelkkää magrua.
Tietty jos pääruoaksi tekee niin toki toki.pruukas tehdä joulupöytään tuota makeaa lihatonta versiota. Itse en siitä pidä, joten ei tule tehtyä.
- meillä kuuluu
joulupöydässä kirjoitti:
syödä mitään makaronituotteita. Mitä levottomuuksia horiset???
joka Joulu kyseinen makaronilisuke pöytään, syödään karjalanpaistilihojen kanssa. Makaronihan nyt on ikivanha keksintö,,,
- joku järjenjättiläinen
Haloo! kirjoitti:
>>>tarkotatko sitä mihin ei tule jauhelihaa
kana- ja linturuokaosastollakin kananmunista???? Joten mikä ihme jos joku "nyky"uusavuton ei erota liha- ja makaronilaatikkoa toisistaan.
- turha tuote
Maaliskuun Idus kirjoitti:
pruukas tehdä joulupöytään tuota makeaa lihatonta versiota. Itse en siitä pidä, joten ei tule tehtyä.
Ehkä tuo oli joskus hienoa ja hyvää!
Makarooni oli uutta ja hienoa, harvinaista ja kallista herkkua? Joten siitä tehtiin joulupöytään jotain erikoita? Eikä sitä pilattu millään ylimääräisellä?
Noo, jokatapauksessa jouluisin äiti tekee tuota. Ei se kyllä oikein kenellekään kelpaa. Äiti oikein aina mainostaa, että sitten tehdään oikein kunnon makaroonilaatikko. Tekee aina itse, ettei kukaan pääse siihen mitään ylimääräistä laittamaan, ei edes mausteita - pippuria.
Normaalisti makaroonilaatikkoon menee reilusti jauhelihaa. - joulupöydän 'herkku'
Pelkkää energiaa ja mahan täytettä. Ei tuota joulupäydässä kaiken muun lisäksi tarvita, mutta kylläpä vaan sitä joka jouluna äiti tekee.
Ehkä tuota voisi arkena tehdä köyhän ruokana, kun lihaan ei ole varaa? Vähän vaihtelua makaroonivellille! - ihmettä
meillä kuuluu kirjoitti:
joka Joulu kyseinen makaronilisuke pöytään, syödään karjalanpaistilihojen kanssa. Makaronihan nyt on ikivanha keksintö,,,
KARJALANPAISTI sitten tekee joulupöydässä??? Ja onpa siinä yhdistelmä: karjalanpaistia ja makaronia!!!
Voi teitä! - se kyllä on
turha tuote kirjoitti:
Ehkä tuo oli joskus hienoa ja hyvää!
Makarooni oli uutta ja hienoa, harvinaista ja kallista herkkua? Joten siitä tehtiin joulupöytään jotain erikoita? Eikä sitä pilattu millään ylimääräisellä?
Noo, jokatapauksessa jouluisin äiti tekee tuota. Ei se kyllä oikein kenellekään kelpaa. Äiti oikein aina mainostaa, että sitten tehdään oikein kunnon makaroonilaatikko. Tekee aina itse, ettei kukaan pääse siihen mitään ylimääräistä laittamaan, ei edes mausteita - pippuria.
Normaalisti makaroonilaatikkoon menee reilusti jauhelihaa.lihamakaroonilaatikko,,, jos nyt pilkkuja ruvetaan oikeen kunnolla viilaamaan :)
- Suomea
ihmettä kirjoitti:
KARJALANPAISTI sitten tekee joulupöydässä??? Ja onpa siinä yhdistelmä: karjalanpaistia ja makaronia!!!
Voi teitä!on erilaisia ruokaperinteitä..herätys itellesi!! makaronilaatikko on perinteinen Hämeessä. Joillekkin kuuluu maksalaatikkokin joulupöytää, meillä se on taas arkiruoka. Älkää olko noin putkinäköisiä että teidän tapa on se ainut oikea!!!
- mikä nimi
se kyllä on kirjoitti:
lihamakaroonilaatikko,,, jos nyt pilkkuja ruvetaan oikeen kunnolla viilaamaan :)
Onkos sillä eroa, miksi sanotaan?
Ja onko sillä väliä, kumpaa tonne tällää? - mukkaan
mikä nimi kirjoitti:
Onkos sillä eroa, miksi sanotaan?
Ja onko sillä väliä, kumpaa tonne tällää?voipi laittaa sika-nautaa, jolloinka siitä tulee sikanautamakaroonilaatikko tai sitten ihan pelkkää nautaa, jos rahat sallii ja haluaa herkutella nautamakaronilaatikolla. Vaan jos haluaa oikein viurahtaa ja hihhuloitua ja leikkiä terroristia, niin sitten jättääpi molemmat pois ja panee sinne soijalihaa elikkä ostaa paketin soijarouhetta, turvottaa sen vedessä ja sitten paistaa pannulla jauhelihan tapaan. Voipi vaikka korvata puolet jauhelihasta sillä tavalla, niin saapi mukavan soijaisan lisämaun.
Meillä muuten armeijassa 1960-luvun lopulla kutsuttiin makaroonilaatikkoa nimellä piikkilankaeste. En enää muista, mistä se nimi tuli. mukkaan kirjoitti:
voipi laittaa sika-nautaa, jolloinka siitä tulee sikanautamakaroonilaatikko tai sitten ihan pelkkää nautaa, jos rahat sallii ja haluaa herkutella nautamakaronilaatikolla. Vaan jos haluaa oikein viurahtaa ja hihhuloitua ja leikkiä terroristia, niin sitten jättääpi molemmat pois ja panee sinne soijalihaa elikkä ostaa paketin soijarouhetta, turvottaa sen vedessä ja sitten paistaa pannulla jauhelihan tapaan. Voipi vaikka korvata puolet jauhelihasta sillä tavalla, niin saapi mukavan soijaisan lisämaun.
Meillä muuten armeijassa 1960-luvun lopulla kutsuttiin makaroonilaatikkoa nimellä piikkilankaeste. En enää muista, mistä se nimi tuli.Taitaa muistisi tehdä tepposet. "Piikkilankaesteeksi" kutsuttiin silakkalaatikkoa. Makaroonilaatikolle en muista mitään erityistä lempinimeä. Vaniljakiisseli oli "Vääpelin räkä" - vaikka merivoimissa lusinkin eikä vääpeleitä ollut mailla halmeilla.
Kaikki armeijan silakkalaatikkoa syöneet ymmärtävät ko. lempinimen alkuperän. Vaan eipä taida enää olla moista perinneruokaa tarjolla sielläkään?- Pahajokinen
crudo kirjoitti:
Taitaa muistisi tehdä tepposet. "Piikkilankaesteeksi" kutsuttiin silakkalaatikkoa. Makaroonilaatikolle en muista mitään erityistä lempinimeä. Vaniljakiisseli oli "Vääpelin räkä" - vaikka merivoimissa lusinkin eikä vääpeleitä ollut mailla halmeilla.
Kaikki armeijan silakkalaatikkoa syöneet ymmärtävät ko. lempinimen alkuperän. Vaan eipä taida enää olla moista perinneruokaa tarjolla sielläkään?Syötiin myös meillä joulunpyhien jälkeen.
- letti1
Suomea kirjoitti:
on erilaisia ruokaperinteitä..herätys itellesi!! makaronilaatikko on perinteinen Hämeessä. Joillekkin kuuluu maksalaatikkokin joulupöytää, meillä se on taas arkiruoka. Älkää olko noin putkinäköisiä että teidän tapa on se ainut oikea!!!
Kyllä makaronilaatikko kuuluu joulupöytään.Meillä kotona on aina sitä tehty.Nyt kun ei ole enään isovanhempia niin olen kovasti yrittänyt tehdä itse sitä,mutta en ole löytänyt oikeaa reseptiä.Enkä saa samanlaista kun kotona tehtiin.
- näin:
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/137/Makaronilaatikko
Ja siis pintaan vielä emmentalraastetta ennen laatikon uuniin laittamista, vaikka ei reseptissä mainita, vaan vasta loppusepustuksissa. - mummoni lapsenlapsi
Ainekset:
n. 250g tummaa makaronia
soijaliha: 1 dl soijapaloja 2 dl vettä keittämiseen
2 g jauhelihaa
2 punasipulia renkaina
2 tomaattia viipaleina
½ kesäkurpitsa viipaleina
2 rkl tomaattipyrettä
mustapippuria
basilikaa
oregnoa
kastike
1½ dl soijajauhoja
4 dl vettä
Valmistus:
Keitä makaronit suolalla maustetussa vedessä kypsiksi. Valmistele samalla toisessa kattilassa soijaliha keittämällä soijapalat suolalla, pippurilla ja oreganolla maustetussa vedessä pakkauksen ohjeen mukaan.
Paista jauheliha ja sipuli öljyssä pannulla kuultavaksi ja siirrä se sivuun. Paista samoin myös tomaatin ja kesäkurpitsan liha. Voit maustaa vihanneksia suolalla ja pippurilla niiden ollessa pannulla. siirrä myös vihannekset sivuun. Paista edelleen samalla pannulla keitetyt ja valutetut soijapalat. Lisää pannulle mausteita ja tomaattipyree. Sekoittele kunnes tomaattipyrettä on tasaisesti kaikissa paloissa.
Kaada uunivuokaan (n. 2 l) ensin vähän makaronia, sitten kerros soijalihaa ja kasviksia. Toista tämä ja viimeistele makaronikerroksella.
Sekoita kastike eli soijajauho ja vesi keskenään ja kaada laatikon sekaan. Paista vajaa 200 asteisessa uunissa noin 50 minuuttia.- -laatikko
kokonaista 2 grammaa jauhelihaa
- voinu tuonki
-laatikko kirjoitti:
kokonaista 2 grammaa jauhelihaa
jättää kommentoimatta. JOkainen, joka vähänkin tietää ruuanlaitosta hokasee virheen ja ihan ilman sun apua osaa laittaa oikeen määrän lihaa.. lapsellista närkkimistä
- mummoni lapsenlapsi
2 g jauhelihaa
pitää olla
2 g jauhelihaa (kernaasti voi jättää poiskin) - 2 grammaa
mummoni lapsenlapsi kirjoitti:
2 g jauhelihaa
pitää olla
2 g jauhelihaa (kernaasti voi jättää poiskin)2 g jauhelihaa
pitää olla
2 g jauhelihaa (kernaasti voi jättää poiskin)
NIIIN ?????
Eikö sun näppikseltä löydy esim nollia ? - ei pilikkuja
2 grammaa kirjoitti:
2 g jauhelihaa
pitää olla
2 g jauhelihaa (kernaasti voi jättää poiskin)
NIIIN ?????
Eikö sun näppikseltä löydy esim nollia ?Eihän se 0,2 grammaa jauhelihaa nyt mihinkään riitä. Kyllä pitää olla vähintään 1 gramma, että siitä mies kylläiseksi tulee. 2 grammaa on jo ruhtinaallinen määrä, meidän perheen viikkoannos.
- kun on soijalihaa
-laatikko kirjoitti:
kokonaista 2 grammaa jauhelihaa
No, tuo soijarouhe on hyvin lihaisaa niin, ettei sitä jauhelihaa tosiaankaan niin paljoa tarvita kuin tarvittaisiin ilman sitä. Eikä sitä lihaa makaronilaatikossa tosiaankaan välttämättä tarvita lainkaan.
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
mummo keitti putkimakaronit maidossa, muuten tehdään kuten sarvimakaroonin paketissa lukee.
Keittämiseen käytetty maito käytetään siihen munamaitoon.
Jauhelihaa voi laittaa tai olla laittamatta. Sipulia laittaa ken tahtoo, mummo ei laittanut.
Suola ja maustepippuri riittää mausteeksi.- yök en syö
Maustepippuri ei sovi juuri mihinkään ruokaan.
Paistettujen tomaattisiivujen päälle ehkä.. - Totta!
yök en syö kirjoitti:
Maustepippuri ei sovi juuri mihinkään ruokaan.
Paistettujen tomaattisiivujen päälle ehkä..Maustepippuri on todella ällöttävää. Sopii korkeintaan piparkakkuun ja glögiin.
Käyttäkää oikeita pippureita, esim. mustapippuria. Viher- ja roseepippuritkin hyviä. - kkkkkkkkkkkkkkkk
Totta! kirjoitti:
Maustepippuri on todella ällöttävää. Sopii korkeintaan piparkakkuun ja glögiin.
Käyttäkää oikeita pippureita, esim. mustapippuria. Viher- ja roseepippuritkin hyviä.... aloittaja kysyi VANHANAIKAISTA ohjetta - ei muutama vuosikymmen sitten osattu/käytetty juurikaan muuta maustetta kuin suolaa ja MAUSTEPIPPURIA.
Vanhat ihmiset käyttää näitä kahta edelleenkin, joku harva on oppinut valkipippurin käytön ; ) - ihan OK
Totta! kirjoitti:
Maustepippuri on todella ällöttävää. Sopii korkeintaan piparkakkuun ja glögiin.
Käyttäkää oikeita pippureita, esim. mustapippuria. Viher- ja roseepippuritkin hyviä.paikkaansa, mutta sä voisit opetella kirjoittamaan ja ajattellemaan ensin, teinihölmö!
- Niinkö?
ihan OK kirjoitti:
paikkaansa, mutta sä voisit opetella kirjoittamaan ja ajattellemaan ensin, teinihölmö!
>>>ajattellemaan
- ja makaroonilaatikko
Mummo tuli hoitamaan meitä viittä villiä tenavaa
aina linjakkaalla makaroonilaatikon kanssa.
Siinä oli pelkkää makaroonia, munamaitoa
ternimaidosta, rakenne
semmoinen lohkeava ja maistui vähän imelälle.
Pinta vähän "ryppyinen" (kuten mummokin) ja
se oli uunilämpimänä maailman parasta herkkua.
Mausteina varmaan pelkkä suola, saattoi olla
vähän sokeriakin.
Ketsuppia ei siihen aikaan edes tunnettu,
eikä se sitä osattu kaivatakkaan.
No mummo toi myös lihapullat tai kaalikääryleet,
niitä sitten syötiin kyytipojaksi tai jommin kummin. - Maitopoika3
Kannattaa tehdä aina kulutusmaitoon, muuten ei tule niin hyvää.
- on myös jännän makuista
Joskus voi kokeilla sitäkin. Se antaa sellaisen mukavan pehmeän viljaisen lisämaun.
- älä maksa turhasta
Turha maksaa sinisestä maidosta - sehän on melkein vettä!
Punaisessa maidossa saa vähän vastetta rahalle.
Tosi pöllö ostaa 5 % kermaa.. - juo...
älä maksa turhasta kirjoitti:
Turha maksaa sinisestä maidosta - sehän on melkein vettä!
Punaisessa maidossa saa vähän vastetta rahalle.
Tosi pöllö ostaa 5 % kermaa..rasvamaitoa. En kykene enää juomaan edes "ykkösmaitoa" (saati punaista ja sinistä), vaan ainoastaan täysin rasvatonta maitoa.
- vettä janojuomaksi
juo... kirjoitti:
rasvamaitoa. En kykene enää juomaan edes "ykkösmaitoa" (saati punaista ja sinistä), vaan ainoastaan täysin rasvatonta maitoa.
Maidon juonnissa ei ole mitään järkeä - vettä sen olla pitää!
Ruuanlaittoon maito käy ja siihen ei todellakaan ole mitään järkeä käyttää sinistä saati vaaleensinistä maitoa! - on näitäkin
vettä janojuomaksi kirjoitti:
Maidon juonnissa ei ole mitään järkeä - vettä sen olla pitää!
Ruuanlaittoon maito käy ja siihen ei todellakaan ole mitään järkeä käyttää sinistä saati vaaleensinistä maitoa!Tosi pöllö ostaa sinistä maitoa ja tekee siitä plättytaikinan, mihin lisää voita..
- sano se vauvalle!
vettä janojuomaksi kirjoitti:
Maidon juonnissa ei ole mitään järkeä - vettä sen olla pitää!
Ruuanlaittoon maito käy ja siihen ei todellakaan ole mitään järkeä käyttää sinistä saati vaaleensinistä maitoa!Haluat siis riistää vauvan äitinsä rinnoilta ja tarjota hänelle vettä sijaan?
Etkö tiedä, että maito on vauvan ainoa oikea ja luonnollinen ruoka. Äidinmaito on tarkoitettu ihmisvauvan ravinnoksi, ja lehmänmaito on tarkoitettu lehmävauvan ravinnoksi. - on puhunu
juo... kirjoitti:
rasvamaitoa. En kykene enää juomaan edes "ykkösmaitoa" (saati punaista ja sinistä), vaan ainoastaan täysin rasvatonta maitoa.
punasen maidon JUOMISESTA????? Ruuanlaitosta on kyse, ja moniin ruokiin kulutusmaito ehdoton ykkönen!
- piirteitä
täällä nykyisin "keskustelut" saavat aikaan.Täys sota käynnissä makaroonilaatikon takia.Kertonee jotain porukasta.
- sotaahan se on
Ihan yleistä se on, että nettikäytöllä on kaksi yleistä motiivia: haetaan joko seksiseuraa tai tappelukaveria. Fiksummat yhdistävät molemmat etsimällä elämänkumppania, mutta me muut turjakkeet otamme ne asiat erikseen ja haemme tuota ensin mainittua chatistä ja jälkeen mainittua keskustelupalstoilta.
Siihen kait tämän paikan suosio perustuukin, että tullaan joko osallistumaan tai kyyläämään sivusta, että mitähän nyt taas on meneillään, kenen kanssa kukakin mitä ja missä asennossa, tai mihin suuntaan se kakka nyt lentää ja miten pitkälle veri roiskuaa.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka923009GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431147- 831122
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja511015Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!31974- 67858
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53837
- 44822
- 71770