Miksi näin ja mitä teen

nyt.Minulla oli statiinilääkitys päällä noin kolme vuotta takaperin ja jouduin lopettamaan sen ihan itse,koska jalat menivät alta ja tuli sen verran kovia lihassärkyjä.Nyt minulla on juuri tällä hetkellä samanlainen tilanne.Lääkäri määräsi minulle kolmen vuoden tauon jälkeen toista statiinia eli kolesterolilääkettä.Jalat,kädet,pää,leuat,ikenet itseasiassa olen kokonaan melkoisen särkyinen.Viime yönä en saanut nukuttua ilman särkylääkettä ja nyt otin juuri särkylääkkeen,jotta voisin saada edes muutaman tunnin unet.Mutta ei tahdo särkylääke auttaa ja kestää kai sitten pitäisi.

Sanoin kyllä lääkärille,etten millään haluaisi edes kokeilla toista statiinia,koska jälleen saan ne kivut ja säryt.En ole vanhakaan vielä,alle viidenkymmenen.Vai onko 47-vuotias vanha?Kokonaiskolesterolini oli 6.4 ja nuono oli sitten melkoisen huono mutten muista mitä.Lääkäri halusi tahtonsa läpi jälleen kerran ja nyt sitä on niin kovat säryt että huh.Taidan kohta soittaa ambulanssin hakemaan.Koko keho on kuin ruoskalla hakattu.
7391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

uutisia:

Statiinit eivät pidennä elämää tai paranna elämänlaatua. Ne hyödyttävät vain lääkäreitä, hoitajia ja lääketeollisuutta.

Lue täältä lisää: http://www.ravnskov.nu/cholesterol.htm

Äänestä
  • siis se, että sinun ei tarvitse syödä lääkkeitä enää.

    Äänestä

  • uutiset olivat kirjoitti:

    siis se, että sinun ei tarvitse syödä lääkkeitä enää.

    turhia tärkkelyksiä ja lisäät kaikenlaisia rasvoja. Rahankeruu statiinit pois. Ubikinonia tarvitsee syödä jos on statiineja. Kas kun ei lääkärit tiiä mitään... Mene tutkimaan Antti Heikkilän blogia tai Hiilaritietoiset net tai Karppipalstaa. Ihmiset on selvinneet ruokavaliolla, mutta ei virallisterveellisellä, joka on saattohoitoa.

    Äänestä

  • vähennät vain kirjoitti:

    turhia tärkkelyksiä ja lisäät kaikenlaisia rasvoja. Rahankeruu statiinit pois. Ubikinonia tarvitsee syödä jos on statiineja. Kas kun ei lääkärit tiiä mitään... Mene tutkimaan Antti Heikkilän blogia tai Hiilaritietoiset net tai Karppipalstaa. Ihmiset on selvinneet ruokavaliolla, mutta ei virallisterveellisellä, joka on saattohoitoa.

    kasviksia, vihanneksia, marjoja PALJON;-)

    Äänestä

joitakin päiviä on kulunut kirjoittamisestani.Kävin samalla lääkärillä,joka kirjoitti nämä statiinit minulle.Kyllä särki paikkoja,vaikka olin ottanut kunnolla Buranaa.Eikä vaan särkenyt,....kamala oli olla vastaanotolla.Huh,...en pystynyt juurikaan enää kävelemään.Hiki kirposi otsalta ja heikotti.Itseasiassa oli pakko olla pitkällään.

No mitäs muuta kuin kahden viikon sairasloma ja kipulääkkeet oikein reseptillä.Jalkoja särkee niin,että,...kysyin,jos olisin saanut vaikkapa kyynersauvat käyttööni,jotta olisin helpommin päässyt liikkeelle.Mutta ei niitä nyt tarvinnut,koska olen kotona ja tilanteen tulee rauhoittua.Kas kun en huomannut pyytää rollaattoria.Ei kai sitä nyt kyynersauvoilla ihmisten ilmoille roskapussia viemään,ajattelin,sattuupi joku naapuri kysäisemään,mihin olen jalkani loukannut ja vielä molemmat.

No nyt sitten kipulääketokkurassa kaksi viikkoa kotona ja työt firmalla saavat olla niin ja näin.Jolla sellainen lääketapaus.Kiitos vaan tosi paljon.Kovat on kivut.Ja olo on kuin houreisella.Hyvä kun kestää taju tallella.

Äänestä
  • statiinit menemään (eli palautat apteekkiin jossa he hoitavat vaarallisen myrkyn käsittelyn) vai jatkatko kemikaalin syömistä mikä heikentää elämänlaatua mutta ei pidennä elinikää?

    Äänestä

  • että sait kahdesta statiinista samat sivuvaikutukset. Usein kuitenkin vaikka yhdestä statiinista tulee särkyjä, toinen saattaa sopia hyvin. Siksi kannatti kokeilla, jos kerran sun kolesterolit on huonot. Riippuu tietysti kaikista muistakin sepelvaltimotaudin riskeist, kuinka vakavasti tuohon kolesteroliin pitää suhtautua. Jos ei statiinit sulle sovi, kannattaa mahdollisuuksien mukaan vähentää minimiin muut riskit. Eli ei tupakkaa, hyvät verenpaineet, liikuntaa, hyvä diabetestasapaino jos sellainen tauti sulla on, ei ylipainoa jne. Toivottavasti säryt menee pian ohi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jälleen ihmettelevä kirjoitti:

nyt.Minulla oli statiinilääkitys päällä noin kolme vuotta takaperin ja jouduin lopettamaan sen ihan itse,koska jalat menivät alta ja tuli sen verran kovia lihassärkyjä.Nyt minulla on juuri tällä hetkellä samanlainen tilanne.Lääkäri määräsi minulle kolmen vuoden tauon jälkeen toista statiinia eli kolesterolilääkettä.Jalat,kädet,pää,leuat,ikenet itseasiassa olen kokonaan melkoisen särkyinen.Viime yönä en saanut nukuttua ilman särkylääkettä ja nyt otin juuri särkylääkkeen,jotta voisin saada edes muutaman tunnin unet.Mutta ei tahdo särkylääke auttaa ja kestää kai sitten pitäisi.

Sanoin kyllä lääkärille,etten millään haluaisi edes kokeilla toista statiinia,koska jälleen saan ne kivut ja säryt.En ole vanhakaan vielä,alle viidenkymmenen.Vai onko 47-vuotias vanha?Kokonaiskolesterolini oli 6.4 ja nuono oli sitten melkoisen huono mutten muista mitä.Lääkäri halusi tahtonsa läpi jälleen kerran ja nyt sitä on niin kovat säryt että huh.Taidan kohta soittaa ambulanssin hakemaan.Koko keho on kuin ruoskalla hakattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu