elämäntavat remonttiin?

sellainen kysymys askarruttaa, saako hedelmiä ja kasviksia syödä niin paljon kuin haluaa? ilman lihomisen pelkoa siis..
olisi mukava välillä napostella porkkana tai banaani, pitävät hyvin nälän pois.
netissä asiasta oli erinäistä tietoa, olisiko kokemuksia? kiitos jo etukäteen!
3678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu ihan siitä, minkä linjan kannattajia uskoo. VHH:n kannattajat rajoittavat hedelmien syöntiä ja osa myös joidenkin kasvisten (mm. juuresten).

Jos sen sijaan uskot Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (ent. Kansanterveyslaitos) virallista ravitsemussuositusta, saat syödä hedelmiä ja varsinkin kasviksia ihan niin paljon kuin mieli tekee. Kasviksia ne ovat hedelmätkin, ja niistä saat paljon hyviä ravintoaineita, mm. kuituja ja vitamiineja, hyvän maun lisäksi.

Jos pelkäät, että hedelmät lihottavat, niin oletko koskaan kuullut kenestäkään, joka olisi lihonut sen vuoksi, että on syönyt liikaa hedelmiä?

Rajoittavien dieettien ongelma on siinä, että ne kiinnittävät huomiota yksittäisiin ruoka-aineisiin, kun kysymys on kokonaisuudesta. Lihot, jos saat syömästäsi ruuasta enemmän energiaa kuin kulutat. Muuten et, tuli se energia ihan mistä tahansa. Toisaalta, saadaksesi kaikki tarvittavat ravintoaineet, ruuan on hyvä olla mahdollisimman monipuolista.

Kasviksia suositellaan syötäväksi muun muassa siitä syystä, että ne täyttävät vatsaa vähemmällä energialla kuin rasvaisemmat ruoka-aineet. Kasvisten ongelma tosin on, ettei niillä pysy nälkä poissa yhtä hyvin kuin proteiinipitoisilla ruoka-aineilla (liha, kala, muna, maitotuotteet). Siitä syystä joka ateriaan pitäisikin sisältyä jotain proteiinipitoista, korkeintaan hedelmiä voi syödä sellaisenaan.

Äänestä

Ei missään tapauksessa!!!Kysymys ei ole pelkästään lihomisesta vaan terveydestä! Ylenmääräinen hedelmien syönti rassaa insuliinituotantoa,koska niissä oleva fruktoosi nostaa verensokeria ja vallankin kun jalostettujen hedelmien pitoisuudet ovat aivan toista luokkaa kuin 30-50 vuotta sitten! Lisäksi fruktoosi rasittaa maksaa,koska se muuttuu alkoholiksi.Olenpa kuullut että RUNSAASTI hedelmiä syömällä voi saada jopa maksakirroosin! Joten kannattaa pitää määrät pienenä,esim. 1 hedelmä päivässä.Tärkkelyspitoisten,kuten porkkana,punajuuri,lanttu,nauris jne.maan alla kasvaneiden syönti kannattaa pitää kohtuullisena.Maanpäällä kasvaneiden,kaalit,salaatit,pinaatti jne. Voi syödä rajoituksetta. Lopuksi,proteiini ja rasva yhdessä,ei kasvirasva,tuottavat parhaiten kylläsyyden tunteen.Eikä määrä todellakaan tarvitse olla suuri.Rasva plus liha viestittävät aivoille kylläisyyshormoonin välityksellä tiedon,että keho on saanut riittävästi ravintoa.No tämä tästä tällä kertaa.

Äänestä

jos syö aamupalan,lounaan,välipalan,päivällisen ja iltapalan niinkuin suositeltavaa on jos elät normaalia terveellistä elämää etkä harrasta "turhia" dieettejä niin ei tarvi naposteella! be there,done that..nyt -13kg!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


terhi124 kirjoitti:

sellainen kysymys askarruttaa, saako hedelmiä ja kasviksia syödä niin paljon kuin haluaa? ilman lihomisen pelkoa siis..
olisi mukava välillä napostella porkkana tai banaani, pitävät hyvin nälän pois.
netissä asiasta oli erinäistä tietoa, olisiko kokemuksia? kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu