http://www.nature.com/news/2009/090311/full/news.2009.156.html
Sanoivat, että kaupallisia sovelluksia saattaisi olla myynnissä jo 2-3 vuoden päästä. Olisikohan tässä ratkaiseva keksintö joka mahdollistaa sähköautoilun?
Sanoivat, että kaupallisia sovelluksia saattaisi olla myynnissä jo 2-3 vuoden päästä. Olisikohan tässä ratkaiseva keksintö joka mahdollistaa sähköautoilun?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lipo-akut ovat jo varsin lähellä tuollaisia skenaarioita. Akkutekniikka on edistynyt huimasti viime vuosina.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_polymer
Vaikka akku pystyisi nopeaan pikavaraukseen, ei sähköauton akkuja kovin nopeasti täytetä. Latauspaikan mahdollisuus luovuttaa energiaa asettaa rajan.
Miksi latausvirtaa ei voisi ottaa suuremmasta vastaavasta akusta, koska nämä akut pystyvät myös purkamaan itsensä nopeasti?
kuten nykyään ja eihän se sosialistisia sähköautojen omistajia hyödytä. Ne kun voisivat määrätä energialleen oman hinnan.
...jos halutaan sekunneissa ladata useita kWh:a niin ei taida kaapelit enää yhden ihmisen voimin liikkua. Pikkuauton kulutus tunnissa lienee luokkaa 10 kWh. 500 volttina se on 72000 ampeerisekuntia. Latausvirta siis 72000 A jos lataus tapahtuu sekunnissa, 7200 A 10 sekunnissa jne. Olisiko järkevä raja jotain 1000 A, se veisi reilun minuutin. Kai sen jaksaa odottaa.
Uskoisin kilpailun huolehtivat hinnoittelun kohdalleen.
Eihän niitä akkuja tarvitse sekunneissa täyteen saadakaan, mutta nykyiset tuntien luokkaa olevat latausajat ovat liian pitkiä. Kun nykytekniikalla akut eivät ehtisi latautua vaikka kävisi huoltoasemalla kahvillakin välissä. Jos latausajan saisi johonkin alle 10 min, niin liikuttaisiin järkevissä rajoissa ja sen nämä akut ilmeisesti mahdollistaisivatkin. Tosin 10 kWh ei taida vielä riittää jos halutaan edes parin kolmen sadan kilometrin toimintasäde, mutta loppujenlopuksi perusautoilija ajaa harvoin yli 200 km päivässä ja kyllä 200 km ajon jälkeen voi 10-20 minuutin lataustauon pitää.